KOMENTÁŘ | Česko potřebuje záchrannou brzdou zastavit Babišovo neúměrné plýtvání

Citelnému zdražování v Česku, zdá se, není konec. A aby se cenová hladina dále překotně nezvyšovala a neroztáčela svá kola ještě rychleji, rozhodla se jediná instituce v zemi, která má ze zákona povinnost hlídat stabilitu cen, že rázně zakročí. Výsledkem je to, že Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25procentního bodu na 2,75 procenta. Lze si o tom myslet své, ale jedinou věcí, na které se shodnou snad všechna tuzemská média je to, že jde o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Nemá cenu rozebírat, zda to byl od regulátora trhu správný krok nebo ne. Snad si taky řeknete, že lidé v čele centrální banky přece musí vědět, co dělají. Navíc ‒ bankovní rada má sedm členů, takže i kdyby měl někdo nějaký „divný“ názor, bude dozajista přehlasován. Okolnosti tohoto kroku ale ukazují (po kolikáté už za této vlády?) na mnohem závažnější skutečnosti, než je jen zdražování zboží a služeb.

Rozhodnutí centrální banky postavit se rázně rychle rostoucí inflaci, která by mohla dle její prognózy ke konci roku stoupnout až k sedmi procentům, je správné. Když nebudete chtít slyšet názory z politického spektra, nebo od ekonomů, stačí si kvůli němu zalistovat učebnicemi ekonomie a najít si tam kapitoly o tom, jak se chovat při různých mírách inflace. Ta sedmiprocentní už totiž není vůbec žádnou legrací a při nicnedělání by mohla ekonomika země opravdu tvrdě narazit. Spíše tedy jet rychle „šusem“ dolů.

Guvernér centrální banky Jiří Rusnok to tento týden vysvětloval. A aniž by bylo nutné opakovat řečené, jedno je jasné: ČNB se rozhodla razantně zastavit růst cen v zemi tím, že výrazně omezí utrácení nejen lidí a firem, ale i státu. Zvýšenými sazbami totiž zdraží všechno: úvěry, hypotéky, půjčky, ale třeba i splácení státního dluhu, takže příští vláda si už (snad!) nebude moci dovolit tolik utrácet.

Jde jednoduše o to, že zvýšením úroků se ČNB snaží snížit objem peněz v oběhu a tím tak bezprostředně zastavit růst cen. Když nebudou peníze, nebudete si nic kupovat, mělo by platit. A když si nic nebude kupovat, ceny tak rychle neporostou. Nehledě na to, že navýšení úrokových sazeb může mít příznivý dopad i na posilování kursu koruny ke světovým měnám, tedy v konečném výsledku také na možné zastavení růstu cen.

ČNB má na rozhodování o nástrojích k zajištění cenové a měnové stability země i bez výpadů lidí, kteří za to hodně mohou, nezadatelné a svébytné právo. Je jen problémem předsedy české vlády, že neumí nejen konzultovat, ale ani prosadit kroky a chování svých podřízených, včetně sebe sama, které by k podobnému chování centrální banku nenutily.

Možná to bude pro příznivce populistů fráze, ale reálné kroky ČNB z podzimu tohoto roku ukazují na to, že většina vládních rozhodnutí o masivním utrácení ze státního, doslova nad rámec možností této země, nebyly pro tuhle ekonomiku v pořádku. Předsedu české vlády s chutí citovala snad opravdu většina tuzemských médií, když se se zjevnou zlobou čílil na ČNB se slovy o tom, volně přeloženo, že podobné úrokové sazby nemá v Evropě nikdo a podobné prý mají jen v Chile a jiných podobných státech. ČNB je prý odtržena od reálného života. Pokud se omezíme na surové konstatování, tak pravdou je, že z webových stránek Evropské centrální banky vyplývá, že úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby mezní zápůjční facility a vkladové facility zůstávají beze změny, a to na úrovni 0,00 %, 0,25 % a -0,50 %.

Možná, že to, co říká Babiš, je pravda, na druhou stranu ale ani voliči šéfa populistů nebudou kvitovat s radostí to, že Česko má nyní pod vedením jejich guru vůbec jedno z nejrychleji rostoucích vládních zadlužení z celé Evropské unie, a tudíž je nutné před opravdovou katastrofou rychle zatáhnout za záchrannou brzdu. V jeho očích je to ale problém. Jak by pak mohli totiž věřit člověku, který bude možná chtít být jejich prezidentem, když je i přes všechno, co pro něj udělali, neváhal zadlužit zemi tak, že v příštích letech jim sotva nějak výrazně porostou penze, důchody a dávky, když bude muset Česko šetřit? A dost výrazně?

Ti, kdo se spoléhají na to, že razance práce centrální banky skončí, se ale mohou mýlit. Není totiž vyloučeno, že se úrokové sazby na nějakou delší dobu zastavily. Sám guvernér centrální banky to zasadil do výroku o tom, že cílem těchto opatření je navrátit inflaci do blízkosti dvouprocentního cíle za zhruba 12 až 18 měsíců. Věřme, že nová vládní koalice tak nebude nahrávat dalšímu zvyšování úrokových sazeb v zemi třeba tím, že na post šéfa státní kasy dosadí někoho, kdo té práci nerozumí.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Ekonomika ČNB

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 53 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy