KOMENTÁŘ | Česko proti všem. Na pozadí rekordního zdražování letí úrokové sazby nahoru, ale jen u nás

Boj s inflací nabírá ve světě obrátky. I na těchto stránkách jste si mohli milí čtenáři už přečíst, že inflace v Česku je nejvyšší od 90. let, ale že ani tato čísla nejsou pravděpodobně ještě u konce, takže i stávající rekordní znehodnocení úspor a navyšování cen ještě minimálně během letošního roku stoupne. Ano, ano, dle veřejných zpráv meziroční míra inflace v lednu letošního roku stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta a stala se tak nejvyšší od července 1998. Ne příliš dobrou zprávou ale je, že uvedená čísla byla bohužel vyšší, než očekávala Česká národní banka, která i kvůli tomu odhadla, že je více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace překoná deset procent.

Ještě zajímavější je ale v této souvislosti to, zda nástroje a taktika boje s inflací, kterou razí tuzemská instituce, hlídající právě stabilitu měny a cen, je třeba lepší nebo horší než ta, kterou předvádějí jiné centrální banky světa. Třeba ta evropská, která řídí měnovou politiku zemí Eurozóny nebo ta americká, známá jako Fed.

Když nebudu zatěžovat laskavého čtenáře dlouhými citáty o tom, jak se kdo ze zmíněných institucí k inflaci staví, dá se o tom jednoduše říct to, že například šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová nyní dál razí názor, že současná situace (s inflací) nevyžaduje výrazné zpřísňování měnové politiky. Tedy, že zvýšení úrokových sazeb by teď inflaci nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomikám v Evropě.

Věc se má dokonce tak, jak to uvedl ve svém komentáři Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance a člen týmu ekonomů skupiny KBC/ČSOB: „V eurozóně jsou vyšší sazby tabu pro rok 2022 i většinu roku 2023. Navíc v nové inflační prognóze ECB pravděpodobně znovu zopakuje mantru o „dočasnosti” inflace, kdy se po letošní inflační vlně prognózovaná inflace usadí viditelně pod 2 % (BTW: to je stejný cíl, jako má tuzemská ČNB), což bude vyžadovat potřebu pokračování kvantitativního uvolňování, programu APP (Asset Purchase Programme) a záporných sazeb.“

A americký FED? Ten sice měl prý původně chtít zvyšovat úrokové sazby razantně, ale dle řady zahraničních komentátorů z tohoto záměru s největší pravděpodobností nyní sejde. Ale i tak jsou Američané připraveni úroky měnit, ne že ne.

Otázka tak je, kdo má tedy pravdu v souboji centrálních bank, které válčí s inflací? Češi, kteří vidí, jak jejich centrální banka razantně zvedá úrokové sazby v rámci dosažení inflačního cíle ve výši dvou procent za rok, ECB, která ani za boha úrokové sazby nezvedne, a to při podobné míře inflace, jakou vykazuje tuzemská ekonomika, či FED, který místo údajně původně plánovaných 50 bodů prý zvedne v březnu úroky „jen“ o 25 bazických bodů? Když to trochu zjednoduším, tak jasná odpověď na to bohužel nyní není. Pravdu totiž můžou mít všechny tři centrální banky.

Je to přesně jako v té pohádce o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Každý něco umí a může mít úspěch v nějakém okamžiku v boji proti „inflačnímu zlu“. A navíc ‒ každá z centrálních bank může, a to už není pohádka, jak se říká, kdykoliv „překvapit“. Třeba právě nečekaným krokem v podobě zvýšení úrokových sazeb, nebo ve spolupráci s vládou dané země přísnějším omezováním růstu mezd či razantnějším omezováním poptávky nebo jiným měnovým nástrojem, který by růst inflace v ekonomice stlačil dolů.

Proč je ale ta vysoká inflace vůbec špatná? Stačí si přečíst výklad České národní banky. Na jejích webových stránkách se uvádí: „Cíl dosáhnout a udržet nízkou a stabilní inflaci vychází z mezinárodně potvrzené zkušenosti, že vysoká a nestálá inflace ekonomice škodí. Vysoká inflace a zejména její výrazné kolísání vytváří nejistotu a nutí majitele peněžních prostředků k zaměření na krátkodobé projekty. Přitom ekonomický růst je založen především na dlouhodobějších investicích.

Pohyb inflace na vysokých hodnotách ztěžuje její předvídání a tím vnáší do ekonomiky různá pokřivení: mění skutečnou hodnotu závazků dlužníků vůči jejich věřitelům, deformuje daňový systém, způsobuje kolísání úrokových sazeb s následnými výkyvy v přílivu a odlivu krátkodobého, rizikového kapitálu vedoucími ke kolísání měnového kurzu a podobně. Střadatelé si mnohdy také neuvědomují, že vyšší inflace nezanedbatelným způsobem znehodnocuje jejich úspory.“

Odhadovat proto to, zda bude ta či ona strategie v boji s inflací není dnes úplně, jak se říká „easy“ a na místě. Lidé v bankovních radách všech zmíněných centrálních bank mají sice různé názory, ale vědí moc dobře, co dělají. Guvernéři centrálních bank jsou sice samozřejmě o té své pravdě přesvědčeni, ale nic, o čem by před tím daná bankovní rada hlasovala, neprosadí.

Proto snad dobrou zprávou je, že se shodují v tom, že výsledky té či oné bojové taktiky s inflací budou viditelné až během několika příštích měsíců. Věřme, že i Jiří Rusnok, coby guvernér ČNB, dokáže se svým týmem, když novinářům řekl, že inflace není chronická nemoc, tuhle chorobu srazit na kolena. Snad se z ní podaří rychle vyléčit.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář inflace banky Ekonomika ČNB

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 14 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy