KOMENTÁŘ | Co bude dřív? Energetická krize 70. let, nebo konec války na Ukrajině?

Cena ropy Brent zdražila od začátku letošního roku podle veřejně dostupných údajů již o 64 procent. Z ceny 79,323 amerických dolarů za barel na začátku roku totiž vystoupala na 130,328 dolarů a není vyloučeno, že čísla budou ještě vyšší. I když je pravda, že ani ne během dvou dnů spadla cena „černého zlata“ o 20 dolarů níž na aktuálních zhruba 110 USD za barel. Nicméně ukazuje se, že výše popsané zdražování se v tuzemsku velmi rychle promítá nejen do cen pohonných hmot, ale i do dalších položek. A že se říká, že nemáme ukazovat prstem na viníka, tak v tomhle případě to neplatí.

Za poslední vývoj cen na světových trzích, a to nejen s komoditami, totiž může Putinova agresivní válka na Ukrajině. Možná si ale říkáte, že ne válka, to ty sankce uvalené na agresivní Rusko, jeho omezování ve vývozu právě ropy a dalších pro tuto zemi fatálně důležitých fosilních surovin, které ty ceny šponují.

Poslední cenový vývoj, i přes některými titulky označené oslabování ceny ropy jako „volný pád“, a to nejen na energetickém trhu, paradoxně potvrzuje, že sankce uvalené na Rusko mají opravdu smysl a začínají ukazovat svou nekompromisní sílu a tvrdost. Je nutné ale také říct, že se objevují analýzy a názory finančních expertů, které upozorňují na to, že poslední vývoj právě na komoditním trhu a zejména na trhu s ropou může vyvrcholit energetickou krizí, podobné těm ze 70. let minulého století. Pravda, pokud vydrží trend z posledních hodin, kdy ceny ropy míří vskutku níž a níž, jsou tyhle úvahy postavené „mimo mísu“.

Na druhou stranu je ale Rusko pořád jedním z největších světových vývozců ropy a sankce Spojených států amerických a jejich spojenců uvalené na ruský finanční systém již způsobily negativní postoj k ruské ropě. A to nejen ze strany bank, ale i kupujících a přepravců. A to se může opravdu promítnou i do trvalejšího nepříznivého vývoje nejen s cenami ropy, ale i s množstvím této komodity na trhu. A tak i přes viditelnou „drahotu“ a zvyšující se ceny pohonných hmot v ČR, které se zřejmě ne všude i přes prohlášení Ministerstva financí České republiky, že bude hlídat marže pumpařů. nezastaví ani v nejbližších týdnech a možná měsících, je nutné jasně říct, že sankce směřující na stále větší izolaci Ruska jsou správným krokem k tomu, aby agresorům došlo, že mají válku zastavit.

Jenže zatím se jim nechce a není proto ani divu, že se objevují odhady, například od americké investiční banky JPMorgan, které počítají s tím, že kvůli nemožnosti prodat až 66 procent vytěžené ruské ropy na trhu (právě díky sankcím a bázlivosti firem nevystavovat se prodejem této ropy špatné reputaci), by mohla cena ropy do konce letošního roku atakovat 185 USD za barel. Ještě před vypuknutím války, na začátku tohoto roku, počítaly analýzy od dalších amerických bank s cenou ropy na úrovni 150 dolarů za barel. Otázka dne za všechny peníze proto je: „Kde a kdy se ceny ropy zastaví a může s tím v tuzemsku něco udělat třeba česká vláda?“  

Když člověk vidí, že ceny pohonných hmot v Česku jen za poslední týden výrazně vzrostly, není mu z toho moc dobře. Naposledy ale ministryně české vlády pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (z TOP 09) pro Českou televizi před jednáním kabinetu uprostřed druhého březnového týdne roku 2022 uvedla, že vláda nechystá zastropování cen pohonných hmot, ani snížení nebo zrušení DPH na benzin a naftu. Chystá se jít jinou cestou, která by růst cen zmírnila. Podle informací ČT totiž uvažuje o zrušení přimíchávání biosložky do pohonných hmot a také o zrušení silniční daně. Část dopravců uvedla, že kvůli rostoucím cenám paliv může zdražit jízdné v MHD nebo se snížit provoz veřejné dopravy. Zpravodajský web CNN Prima News zase uvedl, že poslední cenový vývoj ropy a pohonných hmot se nejvíce propíše do zdražování rychloobrátkových potravin, které se dovážejí každodenně. V první řadě to bude pečivo a pak třeba maso. Neznamená to ale, že ostatní obory či segmenty budou zvyšování cen nějak ušetřeny.

Takže jistě, všechno to úsilí zastavit válku na Ukrajině hodně stojí, a ještě bude hodně stát. A zřejmě nejen víc peněz, možná i změn naučeného chování a hledání dalších velkých úspor nebo alternativních postupů. Ale je to nutné. Když totiž zrušíme kvůli drahým cenám ropy a plynu sankce vůči Rusku a budeme pořád od něj kupovat právě tyhle suroviny, které dnes nejvíc zdražují, budeme vlastně Putinovi platit další zabíjení civilistů, ničení nevinných měst a života v nich a válku nezastavíme. Možná se to bude zdát jako nemístná fráze a klišé, bohužel se ale objevuje stále právě v krizích. A to už i v těch zmiňovaných energetických v 70. letech minulého století. I po nich se totiž objevovala mezi prvními nutnými kroky vedoucími k nápravě krizí ta zpráva, že je nutné omezit závislost na fosilních palivech od jednoho zdroje a hledat, i přes nákladnost a náročnost, nové cesty k posílení energetické nezávislosti. Třeba v podobě obnovitelných zdrojů. Někdo se z toho poučil, v Evropě se z oněch krizí zřejmě moc poučit nechtěli, nebo četli ta doporučení jinak.

A tak i přesto, že cena nafty v Česku jen během začátku druhého březnového týdne vzrostla za 24 hodin o 2,15 koruny na 47,47 korun za litr a benzin zdražil o 1,7 koruny na 45,21 korun za litr, nemůžeme se dneska vzdát. Příčinou všeho zla v podobě cenových rekordů nejen komodit, totiž nejsou „ilumináti“, hnutí „Bilderberg“ nebo něco jiného, ale jen a pouze Vladimir Putin a jeho ničím a nikým nevyvolaná vojenská agrese na Ukrajinu. A platí, že čím dříve agresory zastavíme, tím rychleji zmizí riziko energetických krizí ze 70. let minulého století. Zdá se ale, že ani Putinova agrese na cenu ropy nemá takový vliv, jak by chtěl.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář Ekonomika pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 5 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 5 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 10 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno

Pokud si před Štědrým dnem chcete něco vyřídit na poště, máte zítra poslední možnost. Česká pošta v tomto týdnu informovala, jak budou fungovat její pobočky během vánočních a novoročních svátků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy