KOMENTÁŘ | Fialova vláda dá lidem šanci chovat se zodpovědně. Neměla by ale covid podcenit

Po letech tristního vládnutí Andreje Babiše se Česko konečně dočkalo demokratické vlády. K její škodě ale přichází do doby, která vyžaduje přesnou koordinaci a v níž musí nad postojem jednotlivce převážit nutnost ochrany celé společnosti. Jak toho dosáhnout, ale zatím ministři nesdělili, navzdory tomu, že jsme se po dvou letech pandemie už mnohé naučili.

V posledních měsících jsou pojmy jako "demokracie" nebo "svoboda" mnohdy vykládány mylně. Nejvíce pak lidmi, které můžeme označit za antivaxery nebo dezinformátory. Osobní svoboda přitom sahá jen do té míry, dokud nepoškozuje jiného člověka, a pandemická společnost je sama o sobě poškozena koronavirovou nákazou více než dost.

V tu chvíli je potřeba najít kompromis, který vzejde ze zachování klasických demokratických principů, zároveň ale bude včas zavádět a vyžadovat efektivní a rozumná opatření, která mají za cíl zachraňovat lidské životy. Nejde o lehký úkol a není tajemstvím, že předchozí vládě se vůbec nepovedl. 

S nadějí lze proto vyhlížet nové osazenstvo Strakovy akademie, které se už stihlo jasně vymezit proti některým praktikám minulé Babišovy vlády. Situaci má o to těžší, že stát přebírá po Babišovi v dosti rozmláceném stavu, na druhou stranu už máme aspoň první náznaky toho, co vše se dříve či později zruší. Co ale nevíme je to podstatné, a sice co se naopak zavede.

Za velké plus lze považovat přístup, kdy chce nastupující kabinet dát nejprve možnost veřejnosti dokázat, jestli dovede vzít rozum do hrsti a chovat se tak, aby se šíření nemoci omezilo na minimum. Na druhou stranu jsou ale lidé pandemií unavení a doporučení vlády tak mohou mít stejný efekt jako házení hrachu na stěnu, zejména pak u odmítačů covidu či vakcinace, což samo o sobě svědčí o jejich nízké zodpovědnosti.

Je dobré mít na paměti i fakt, že aktuálně klesající počty nakažených neznamenají, že jsme současnou vlnu covidu porazili. Ostatně není nic lepšího, než se poučit z minulosti. Před rokem, 20. prosince 2020, činil denní nárůst nakažených 3400 lidí. Pár dní před tím se pohyboval mezi 5 až 8 tisíci za den. 30. prosince už přibylo nakažených 17 tisíc...

Česko se následně ponořilo do vlny, která si vyžádala přísné restrikce a která připravila o život tisíce lidí. Není vyloučeno, že stejnou situaci nezažijeme znovu, o to více s variantou omikron, která se dle všeho šíří mnohem rychleji. Má ale i jiná specifika, první studie ukazují, že umí částečně obcházet imunitu, a nejen že zřejmě nezpůsobuje mírnější průběh nemoci, ale naopak dokáže nakažené dostat do nemocnic dříve, než delta.

Realita pochopitelně může být mírně odlišná, to ale zatím nevíme. A právě v takovou chvíli by měla na scénu nastoupit prevence. Opatření, která jsou v boji s pandemií nutná, neboť ze zkušeností víme, že reakční doba je v případě covidu dva týdny. A situace v evropských zemích, kde se omikron  usadil, ukazují, že jistá opatření nutná budou. Ostatně zvažuje je už i Británie, která se zuby nehty zdráhala lockdownu.

Od nové vlády ale bohužel zatím stále nevíme, jaká opatření můžeme čekat. Nutno jí přičíst ke cti, že na zbrklé a zběsilé zavádění plošných restrikcí kabinet Petra Fialy nehraje, zároveň ale není moc bezpečné v této nejisté době slibovat nesplnitelné.

Odmítnutí prodloužení nouzového stavu nebo snaha o udržení otevřených škol za každou cenu mohou totiž rychle vzít za své, o to více, když v karanténě končí stále více tříd a školy se aktuálně v některých krajích řadí mezi největší ohniska šíření nákazy. Přidejme k tomu Plagovo odmítnutí prodloužení vánočních prázdnin, setkávání lidí během svátků a zcela jistě i hromadné silvestrovské oslavy, které si Češi prostě neodpustí.

V tu chvíli máme dobře nakročeno na další nárůsty nakažených, které se mohou počátkem roku negativně projevit ve službách, provozovnách i v chodu nemocnic. Pak už ale bude pozdě na zavádění prevence, pak už se budou pouze sanovat škody. A jelikož vláda veřejnosti zatím neprezentovala žádný plán boje s covidem, těžko říct, jakou budoucnost můžeme očekávat.

Přesto je plně v pořádku, že se chce demokratická vláda vyvarovat chyb, které dělali její předchůdci. Zavádění restrikcí s předstihem a až v krajních případech také jistě řada voličů ocení, každá mince má ale dvě strany A je třeba mít na paměti, že podceňování covidu a pozdní opatření jsou jedním z nejvýraznějších Babišových přešlapů a vládnoucí koalice by je neměla opakovat.

Neměla by se snažit vyhradit vůči minulé vládě tím, že za každou cenu zruší opatření, která měla smysl, nebo se pokusí vrátit život do normálu předčasně. Na druhou stranu je dobře, že vláda vnímá únavu veřejnosti z dlouhého boje s nemocí a snaží se jí maximálně vyjít vstříc. Teď je řada na lidech, aby sami ukázali, že se dokáží chovat zodpovědně.

Související

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Více souvisejících

Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) komentář

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy