KOMENTÁŘ | Dovolené zdražují, Čechům to ale nevadí. Sáhnou si hlouběji do kapsy

Už jen několik týdnů zbývá do startu letních dovolených, kdy se dají po Evropě do pohybu desítky milionů lidí, včetně Čechů. Tak si říkám, při sledování výkřiků nejrůznějších politiků, kteří v tuzemsku způsobili ve velkém zdražování snad všeho, co potřebujeme k životu, proč ještě takovou Alenu Schillerovou nebo Andreje Babiše, či Tomia Okamuru nebo nejednoho kandidáta na post prezidenta, nenapadlo vyhlásit stávku kvůli zdražování dovolených. No co, vždyť třeba sama šéfka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková, řekla novinářům ze zpravodajského serveru TN.cz, že „dochází k poměrně k výraznému zdražení (dovolených). V průměru o šest až deset procent.“ Tak proč se ještě nestávkuje? Já chci jet do Chorvatska nebo Turecka za stejné peníze jako před covidem, drahota nedrahota. Vy ne?

Nemá asi právě nyní moc cenu rozebírat důvody, proč se i ceny za chvíle odpočinku u moře během letních školních prázdnin pro většinu tuzemské populace o dost zvýší. Ale jak se říká, opakování matka moudrosti, takže pro připomenutí, navíc snadno dohledatelné i na internetu, je to hlavně kvůli navýšení cen dopravy, dopadům energetické a inflační krize, růstu cen potravin a také kvůli vývoji směnného kurzu české koruny k hlavním světovým měnám. A k tomu všemu se nesmí ještě zapomenout na to připočíst k dražším dovoleným i vyšší pojistku, dodal by jistě nejeden specialista právě na pojištění. Ale co se mi zdálo mnohem zajímavější, než ony důvody růstu cen dovolených, je to, že Češi jsou prý ochotni i přes „drahotu“ sáhnout si hlouběji do kapsy, právě kvůli vyšším cenám dovolených (s trochou jízlivosti by se jistě dalo dodat, že ono jim stejně nakonec nic nezbude, když přece do toho Chorvatska musí jet, protože tam i letos jede soused a co by potom řekl, kdybychom se tam nepotkali, že ano?).

Když už jsme u Chorvatska, podle zjištění ČTK cestuje na dovolenou do Chorvatska podle Chorvatského turistického sdružení až 60 procent Čechů s rodinou. K Jadranu vyráží zhruba 90 procent českých návštěvníků, zhruba dvě třetiny destinaci vyhledávají kvůli přírodě. Loni nejvíce Čechů do Chorvatska dorazilo v červenci. Návštěvníci z České republiky byli loni pátou nejpočetnější zahraniční skupinou v Chorvatsku, přijelo jich 775 tisíc, což bylo meziročně o polovinu více. A podle všeho mají být letos tahle čísla hodně podobná, ne-li vyšší. Částka, kterou prý chtějí obyvatelé České republiky letos za dovolenou nejen v Chorvatsku utratit, se pohybuje okolo 15 500 korun. Jak ale upozorňuje nejeden zpravodajský server, cestovky varují před tím, že očekávané výdaje se ještě mohou zvednout.

I tak podle statistik tuzemských cestovních kanceláří zatím obsadilo stupně vítězů v žebříčku nejprodávanějších dovolenkových destinací na letošní rok trio Řecko, Turecko a Egypt. Už během dubna se mediálním prostorem hnaly citace o tom, že cestovní agentury evidují nárůst zájmu o letní dovolené ve srovnání s loňským rokem ve stovkách procent. A to už je co říct. Jistě, dva roky šetření a odkládání letních cest vinou covidových restrikcí jsou vážným argumentem i v tom, že lidem nevadí ta dovolenková drahota. Je stále nákup dovolené, bez ohledu na cokoli (rozuměj vlastní finanční možnosti) přednější, než třeba zaplatit drahé energie a tvářit se, že na dovolenou musím jet, protože přesto prostě vlak nejede?

Aby bylo jasno, nikomu nezávidím, že dva roky, i třeba kvůli pandemickým opatřením, neviděl mořské řasy v Chorvatsku a nedal si tam v noci před odjezdem domů Lignje pržene. To ne, ale bylo by fajn, kdyby si většinová populace začala uvědomovat priority. Zvláště v době, ve které teď žijeme. Můžete namítnout, že každý dovolenkář, ať už vyrazí do zahraničí nebo do vlastní země, přece pomůže rozhýbat často po covidu dosti zamrzlé podnikání v cestovním ruchu. Je to ano i ne. Raději proto připomenu varování samotné Asociace cestovních kanceláří, které má na svých stránkách: „Asociace cestovních kanceláří ČR proto vždy doporučuje klientům, aby si před nákupem dovolené ověřili organizátora zájezdu, tedy zda se jedná o pojištěnou cestovní kancelář, případně využili pro její zprostředkování cestovní agenturu, která jim nabídne ověřené pojištění cestovní kanceláře.“ Chtivost být za každou cenu u moře se totiž nemusí vyplatit. A nejen proto, že na to nemám a půjčuju si. Ale nechť, ať už pojedete oddechnout si od všech starostí autem, vlakem, letadlem nebo na kole, užijte si bezstarostné chvíle. Snad těch starostí nepřibude, až se vrátíte.

Související

Více souvisejících

komentář Lidé dovolená cestování Chorvatsko cestovní kanceláře

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy