KOMENTÁŘ | Drahé potraviny mohou přinést další krize. Srazit ceny se můžeme pokusit i my sami

David Malpass, ředitel Světové banky, tedy World Bank, jedné ze dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě byl v rozhovoru pro britskou zpravodajskou stanici BBC dost nekompromisní. „Válka na Ukrajině zdraží potraviny až o 37 procent a nastupující potravinová krize způsobí v mnoha chudších zemích lidskou katastrofu. Tato krize nejvíce dolehne na ty nejchudší, kteří budou jíst méně a budou mít i méně peněz na další věci, včetně například zaplacení školného. Kvůli dopadům na nejchudší je svým způsobem nefér krize, stejně jako to bylo za pandemie covidu-19,“ citovala i řada tuzemských médii Malpassovo vyjádření BBC.

Uvedený rozhovor se dá ale číst několika způsoby. Jedním z nich je jasné poselství o tom, že nesmyslná ruská agrese na Ukrajině destabilizuje po léta těžko budované mechanismy, na základě kterých nyní dojde k rychlému zpřetrhání potravinových zásobovacích cest a řetězců, zejména pro regiony Afriky a Asie. Dalším, možná ne tak zřetelně nazvaným problémem je to, že z výše uvedených slov plyne jedno ‒ právě kvůli potravinové krizi se dá do pohybu další uprchlická vlna i do západní Evropy, nyní nejen za lepšími životními podmínkami, ale hlavně za jídlem a vodou. A v neposlední řadě se dá číst prohlášení Davida Malpasse i tak, že i bohatí lidé na Západě se musejí připravit na to, že si za jídlo budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Možná posledním poselstvím je to, že si v mnoha případech můžeme za nepříznivé ceny často sami. Ale bez ohledu na to, že teď nekomentují důvody daného stavu, je nutné jasně říct, že viníkem posledního zdražování jídla nejsou národní nebo evropské či americké úřady, je jím válečný zločinec Vladimir Putin a jeho agresivní a teroristické Rusko.

Server EuroZprávy.cz v citaci zmiňovaného rozhovoru šéfa Světové banky pro BBC uvedl, že David Malpass upozornil, že ve světě je dost potravin pro všechny a v porovnání se situací v minulosti jsou vysoké i jejich zásoby. Je ale potřeba změnit způsob distribuce, aby se potraviny dostaly tam, kde jsou potřeba. Například iniciativa EIT Food, která se řadí mezi přední evropské iniciativy pro inovace v oblasti potravin a usiluje o to, aby byl potravinový systém udržitelnější, zdravější a důvěryhodnější, říká, že se každoročně v Evropě, tedy Evropské unii, vyhodí 88 milionů tun jídla.To je zhruba pět tun jídla na hlavu. Z toho čísla, a to bez ohledu na nějakou příslušnost, či politickou preferenci, opravdu mrazí. Hodí se tak zopakovat: Pět tun jídla na hlavu se v Evropské unii ročně vyhodí.

Bez ohledu, že i na tuzemské obyvatele všech sociálních vrstev dopadá stále více inflační krize, pociťovaná právě u potravin a často rétoricky řádně „podkuřovaná“ nejen populistickou opozicí bez skutečně reálných návrhů řešení krize, které by český stát neuvrhly do ještě větších makroekonomických potíží, trpí dneska hlady ve světě podle statistik přes 820 milionů lidí. Neznamená to ale, že by neexistovaly žádné cesty, jak tato strašná čísla snížit. A právě ono zmiňované plýtvání je jakousi „největší“ a nejčastěji zmiňovanou cestou k možné nápravě světového hladu. Nemusíte být přímo zemědělští odborníci nebo specialisté na výživu, aby i vám bylo jasné, že další důležitou položkou je snižování „nedostatku“ půdy pro pěstování potravin. Například World Resources Institute, globální výzkumná nezisková organizace, říká, že i když se půda pro pěstování potravin rozšíří do roku 2050 od roku 2010 o oblast dvakrát tak větší, než je Indie, pořád to nemusí stačit. A to byla jen opravdu malá ukázka toho, kde má lidstvo největší Achillovy paty v potravinové otázce.

Jenže aktuálně řeší snad celá Země otázku zdražování potravin. Zatímco ještě v průběhu jarních měsíců jsme považovali zprávu Svazu pekařů a cukrářů České republiky o tom, že v létě může stát kvůli válce na Ukrajině chleba šedesát korun doslova za pověstné „UFO“, dnes se šíří českým internetem zprávy o tom, že potravina může být i za dvě stě korun. Pravdou ale je, že Ukrajina a Rusko jsou dva nejdůležitější vývozci mj. obilí, takže co se týká potravin, platí analytiky často zmiňovaná teze o tom, že vyšší cena se dají dál očekávat právě u pekárenské produkce a tam, kde převažují rostlinné komodity. Nejvyšší nárůsty cen, a to na světových burzách, jsou u cen pšenice, kukuřice a olejnin. A co víc ‒ rychle také zdražuje maso, a to nejen vepřové, ale i hovězí a drůbeží. Redakce zpravodajského serveru Aktuálně.cz si dala tu práci a sestavila žebříček 20 potravin, které meziročně vylétly v cenách nejvíce. 

Co bude dál? V poslední době se často říká, vzhledem k chování válečného agresora a zločince Vladimira Putina, že nikdo nemá křišťálovou kouli. A už i v českých médiích se stále více rojí hlasy o tom, že lídra nemocné Ruské federace nemůžeme pořád štvát, jinak se konce války nedočkáme. Konec války je ale mimochodem snad všemi ekonomickými a finančními experty považován za onen „Kámen mudrců“, který by mohl přetnout rychle se zvyšující křivky cen na trzích nejen u potravin, ale i u dalších pro svět nyní životně důležitých komodit. Na druhou stranu, ústupky Putinovi, třeba v podobě změny rétoriky, nemusejí přinést vůbec nic, navíc mohou probudit jiné, zatím jen spící zlo. Tak snad abychom přestali plýtvat potravinami a jedli jenom to, co vskutku potřebujeme.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo světová banka migrace Obchody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy