David Malpass, ředitel Světové banky, tedy World Bank, jedné ze dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě byl v rozhovoru pro britskou zpravodajskou stanici BBC dost nekompromisní. „Válka na Ukrajině zdraží potraviny až o 37 procent a nastupující potravinová krize způsobí v mnoha chudších zemích lidskou katastrofu. Tato krize nejvíce dolehne na ty nejchudší, kteří budou jíst méně a budou mít i méně peněz na další věci, včetně například zaplacení školného. Kvůli dopadům na nejchudší je svým způsobem nefér krize, stejně jako to bylo za pandemie covidu-19,“ citovala i řada tuzemských médii Malpassovo vyjádření BBC.
Uvedený rozhovor se dá ale číst několika způsoby. Jedním z nich je jasné poselství o tom, že nesmyslná ruská agrese na Ukrajině destabilizuje po léta těžko budované mechanismy, na základě kterých nyní dojde k rychlému zpřetrhání potravinových zásobovacích cest a řetězců, zejména pro regiony Afriky a Asie. Dalším, možná ne tak zřetelně nazvaným problémem je to, že z výše uvedených slov plyne jedno ‒ právě kvůli potravinové krizi se dá do pohybu další uprchlická vlna i do západní Evropy, nyní nejen za lepšími životními podmínkami, ale hlavně za jídlem a vodou. A v neposlední řadě se dá číst prohlášení Davida Malpasse i tak, že i bohatí lidé na Západě se musejí připravit na to, že si za jídlo budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Možná posledním poselstvím je to, že si v mnoha případech můžeme za nepříznivé ceny často sami. Ale bez ohledu na to, že teď nekomentují důvody daného stavu, je nutné jasně říct, že viníkem posledního zdražování jídla nejsou národní nebo evropské či americké úřady, je jím válečný zločinec Vladimir Putin a jeho agresivní a teroristické Rusko.
Server EuroZprávy.cz v citaci zmiňovaného rozhovoru šéfa Světové banky pro BBC uvedl, že David Malpass upozornil, že ve světě je dost potravin pro všechny a v porovnání se situací v minulosti jsou vysoké i jejich zásoby. Je ale potřeba změnit způsob distribuce, aby se potraviny dostaly tam, kde jsou potřeba. Například iniciativa EIT Food, která se řadí mezi přední evropské iniciativy pro inovace v oblasti potravin a usiluje o to, aby byl potravinový systém udržitelnější, zdravější a důvěryhodnější, říká, že se každoročně v Evropě, tedy Evropské unii, vyhodí 88 milionů tun jídla.To je zhruba pět tun jídla na hlavu. Z toho čísla, a to bez ohledu na nějakou příslušnost, či politickou preferenci, opravdu mrazí. Hodí se tak zopakovat: Pět tun jídla na hlavu se v Evropské unii ročně vyhodí.
Bez ohledu, že i na tuzemské obyvatele všech sociálních vrstev dopadá stále více inflační krize, pociťovaná právě u potravin a často rétoricky řádně „podkuřovaná“ nejen populistickou opozicí bez skutečně reálných návrhů řešení krize, které by český stát neuvrhly do ještě větších makroekonomických potíží, trpí dneska hlady ve světě podle statistik přes 820 milionů lidí. Neznamená to ale, že by neexistovaly žádné cesty, jak tato strašná čísla snížit. A právě ono zmiňované plýtvání je jakousi „největší“ a nejčastěji zmiňovanou cestou k možné nápravě světového hladu. Nemusíte být přímo zemědělští odborníci nebo specialisté na výživu, aby i vám bylo jasné, že další důležitou položkou je snižování „nedostatku“ půdy pro pěstování potravin. Například World Resources Institute, globální výzkumná nezisková organizace, říká, že i když se půda pro pěstování potravin rozšíří do roku 2050 od roku 2010 o oblast dvakrát tak větší, než je Indie, pořád to nemusí stačit. A to byla jen opravdu malá ukázka toho, kde má lidstvo největší Achillovy paty v potravinové otázce.
Jenže aktuálně řeší snad celá Země otázku zdražování potravin. Zatímco ještě v průběhu jarních měsíců jsme považovali zprávu Svazu pekařů a cukrářů České republiky o tom, že v létě může stát kvůli válce na Ukrajině chleba šedesát korun doslova za pověstné „UFO“, dnes se šíří českým internetem zprávy o tom, že potravina může být i za dvě stě korun. Pravdou ale je, že Ukrajina a Rusko jsou dva nejdůležitější vývozci mj. obilí, takže co se týká potravin, platí analytiky často zmiňovaná teze o tom, že vyšší cena se dají dál očekávat právě u pekárenské produkce a tam, kde převažují rostlinné komodity. Nejvyšší nárůsty cen, a to na světových burzách, jsou u cen pšenice, kukuřice a olejnin. A co víc ‒ rychle také zdražuje maso, a to nejen vepřové, ale i hovězí a drůbeží. Redakce zpravodajského serveru Aktuálně.cz si dala tu práci a sestavila žebříček 20 potravin, které meziročně vylétly v cenách nejvíce.
Co bude dál? V poslední době se často říká, vzhledem k chování válečného agresora a zločince Vladimira Putina, že nikdo nemá křišťálovou kouli. A už i v českých médiích se stále více rojí hlasy o tom, že lídra nemocné Ruské federace nemůžeme pořád štvát, jinak se konce války nedočkáme. Konec války je ale mimochodem snad všemi ekonomickými a finančními experty považován za onen „Kámen mudrců“, který by mohl přetnout rychle se zvyšující křivky cen na trzích nejen u potravin, ale i u dalších pro svět nyní životně důležitých komodit. Na druhou stranu, ústupky Putinovi, třeba v podobě změny rétoriky, nemusejí přinést vůbec nic, navíc mohou probudit jiné, zatím jen spící zlo. Tak snad abychom přestali plýtvat potravinami a jedli jenom to, co vskutku potřebujeme.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , ceny potravin , potraviny jídlo , světová banka , migrace , Obchody
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 22 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák