KOMENTÁŘ | Důchody se příští rok zvyšují. Řešení problematiky penzí je však v nedohlednu

Dobrou zprávou pro české důchodce je to, že v příštím roce budou dostávat vyšší státní důchod než dosud. Aby bylo jasno: státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry důchodu. Jeho výsledná výše je pak součtem zmíněných dvou položek. Dle nových parametrů základní výměra vyroste v příštím roce o 350 korun na 3 900. Ta procentní, aniž bych chtěl nějak zabíhat do příliš velkých podrobností, se zvyšuje o 300 korun, a ještě i o 1,3 procenta aktuálně pobírané procentní výměry. Měsíční částka starobního důchodu přiznaného v roce 2022 bude i dál záviset na získané době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu.

Že se těšíte, až vám na účet přistane nějaká nečekaně vysoká částka? No, raději se, dříve než budete rozčilení volat na „sociálku“, že vám ty peníze nepřišly, podívejte na Důchodovou kalkulačku právě České správy sociálního zabezpečení, kde najdete kromě detailů o nových parametrech pro výpočet důchodu také automat, který vám „vyplivne“ onu sumu. Mějte na paměti i to, že když jste třeba nedosáhli v odpracovaných rocích na osobní vyměřovací základ částky třeba 170 000 korun, pak alespoň podle výpočtů serveru Investujeme.cz, nemůžete při odpracování 36 let v příštím roce čekat důchod i po všech změnách víc než 32 594 korun. Je proto dobré si uvědomit i to, co se objevuje už teď v řadě komentářů. Totiž, že ti, kteří celý život pracovali a měli bohužel nízké příjmy, budou mít i v penzi (dle nových parametrů) přibližně stejnou životní úroveň jako před odchodem do důchodu.

Jedno je jisté: Důchody se staly jednou z položek, která stále více štěpí českou společnost. Zatímco jedni jsou ochotni naslouchat populistickým slibům o navyšování důchodů bez ohledu na možnosti českého eráru (vždyť co, já žiju právě teď a proč bych měl být nějak solidární s budoucími generacemi a čekat na nějaké změny, když jsem si svoje odpracoval a odvedl na daních, tak ať se starají jiní), druhá část populace si výše popisované (bez ohledu na své skutečné příjmy) hodně silně uvědomuje. Bohužel se však zatím nenašli politici, kteří by byli nejen schopni obě skupiny lidí i přes rozdílné postoje k penzím spojit, ale ani prosadit a zavést potřebné změny v celém penzijním systému.

Zlí jazykové proto při vítězství populistů v nejrůznějších volbách s chutí říkají, že za marasmus, ve kterém se právě i nyní Česko nachází, mohou právě ti, kteří je volí. Jenže nejedno srovnání s těmi, co už pobírají starobní důchod ve zbytku Evropy, nevychází pro Čechy dlouhodobě příznivě. I to je možná ten důvod, proč tu lidé přestávají věřit poltickým elitám. Je proto nutno přiznat, že mezinárodní srovnání penzí jde na vrub všem dosavadním politickým reprezentacím, které nebyly tu ochotné, jindy zase schopné prosadit smysluplnou reformu penzí. Pravdou totiž je, že i podle dlouhodobých statistik Evropského statistického úřadu (Eurostat) na tom Češi, když přestanou pracovat a odejdou do důchodu, nejsou moc dobře.

Propad příjmů u takových lidí totiž v průměru dosahuje téměř jen na osmdesát procent příjmů ekonomicky aktivní populace. Není divu, že pak jsou staroušci doslova hluší a slepí (nebrat, prosím, doslova) ke všem, kteří jim „nechtějí“ přidat, ale naslouchají těm, kteří jim přidat na penzích chtějí. A to bez ohledu na cokoliv. Můžeme tak jen opravdu tiše závidět třeba takovým Francouzům nebo Lucemburčanům, protože ti dostávají v penzi dokonce víc než za ekonomicky aktivní éry. Jistě, marný pokus o změnu v důchodovém systému učinila i odcházející levicově populistická Babišova vláda, která se navíc ráda holedbá tím, že právě důchodci jí můžou vděčit za mnohé. Ve skutečnosti to zas až taková sláva není. A s tou reformou je to spíš totální průšvih.

Faktem ale zůstává, že mezi roky 2000 a 2020 vzrostl průměrný starobní důchod na 2,3násobek, ale zvýšil se méně než průměrná mzda, která za tu dobu stoupla na 2,7násobek hodnoty roku 2000. Průměrná výše všech vyplácených starobních důchodů v roce 2020 dosáhla částky 14 479 korun za měsíc. U nových starobních důchodů, které stát začal vyplácet až v roce 2020, je průměr vyšší – 16 127 korun. Další statistické údaje o průměrné mzdě ukazují, že na ní nedosahují dvě třetiny zaměstnanců, u důchodů je střední hodnota (tedy medián) velmi blízko u průměru: Průměrný starobní důchod dosáhl v minulém roce 14 479 korun, medián byl jenom o 117 korun nižší. Když to člověk všechno sečte, nediví se tomu, že rovnostářští Češi hledají všemožné cestičky k tomu, aby dostali k moci ty, kteří jim dle jejich mínění nízké penze už konečně pořádně zvednou. Uvidíme proto, zda se nové vládě podaří zlomit zakletou (ne)reformu penzí a odstranit tak významnou bariéru pro uzdravení státních financí.  

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář důchody důchodci, senioři důchodová reforma penzijní reforma

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy