KOMENTÁŘ | Fialovi se vyplatila slušnost. Zemanovi vyrostl soupeř, na jakého není zvyklý. Babiš byl jen loutkou Hradu

Stává se z něj silný hráč, který dokonale rozptýlil pochybnosti, že navždy zůstane nevýrazným profesorem politologie bez charismatu. Designovaný premiér Petr Fiala však ukazuje, že jeho přednosti, jimiž je slušnost, klid a rozvaha, jej spolehlivě dovedou ke kýženému cíli, aniž by musel měnit svoji rétoriku. Miloši Zemanovi v závěru jeho prezidentského úřadu vyrostl soupeř, s nímž doposud neměl čest. Předseda ODS a šéf koalice Spolu dokázal v minulosti neústupnou hlavu státu přesvědčit, aby do jeho vlády jmenoval i ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, proti jehož odbornosti a názorům se vymezuje. Hrozba kompetenční žaloba zabrala a Zeman už měl možnost poznat, že Fiala si za svým rozhodnutím skálopevně stojí na rozdíl od Andreje Babiše, který byl jakousi loutkou Hradu.

Nezačal zmatkovat, když hradní pán odmítal jmenovat budoucího šéfa diplomacie Jana Lipavského do funkce. Designovaný premiér Petr Fiala trval na dodržení Ústavy České republiky, kterou prezident tak rád ohýbá. Jasně říká, že prezident republiky má jmenovat na základě návrhu předsedy vlády. Ke stejnému verdiktu by pravděpodobně dospěl i Ústavní soud, k němuž nastupující exekutiva už psala kompetenční žalobu. Ještě nikdy Miloš Zeman nepocítil takový odpor a rozhodnost, jaká vyvěrala ze šéfa ODS.

Někdejší ministerský předseda Bohuslav Sobotka si také dokázal přes původní nevoli prosadit do kabinetu Luboše Zaorálka a Jiřího Dienstbiera, ale rozhodně nesršel takovým skrytým sebevědomím jako Fiala, aby dokázal Zemana úplně zkrotit. Pro hlavu státu nastávají nové časy. Po dosluhujícím Andreji Babišovi, který Hradu odkýval cokoli, aby se jeho menšinová vláda udržela u moci, přichází těžká váha, na níž Hrad nemá žádný ovladač. Klidná a rozvážná síla zatřásla i s protřelým šíbrem.

Prezident se bál porážky, kterou by už ničím nepřebil

Miloš Zeman má ale stále velké ego, a proto se jistě nechtěl loučit výraznou porážkou v prezidentském úřadě, který se pod jeho vedením chýlí k pozvolnému konci. Vlastně by se jednalo o prohru, kterou by do března roku 2023 už zřejmě nemohl ničím přebít. Moc dobře si uvědomoval, že Ústavní soud by pravděpodobně dal Fialovi za pravdu, protože žádná instituce by si nevzala na svědomí jít proti rozhodnutí voličů, kteří v říjnu jasně rozhodli. Ano, Zemana by žádný verdikt nedonutil vzít péro a Lipavského podepsat, ale sám zřejmě pochopil, že tím by jeho jméno ztrácelo na hodnotě, tenčilo by se stejně jako úspory při inflaci. Sám v roce 1998 kritizoval chystané Havlovo veto a nyní by při totální otočce ještě více ztratil na kreditu. Navíc i hlava státu pochopila, že na půtky v době koronavirové pandemie, kdy umírají lidé, není čas. Je zapotřebí začít řešit i energetickou chudobu či důchodovou reformu.

Po případném debaklu od Ústavního soudu by se mohly zdůrazňovat i Zemanovy další neúspěchy. Neuchytila se jeho snaha o propagaci diktátorských režimů jako je Čína a Rusko. Těžce nesl jejich vyřazení z tendru o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, neboť obě velmoci pro zemi představovaly bezpečnostní riziko. Také větší příklon k Vladimiru Putinovi, o nějž usiloval, se mu nezdařil. Jeho snahy zhatila kauza Vrbětice, po níž bylo prakticky nemožné, aby našel na politické scéně výrazné spojence propagující Ruskou federaci, navíc když se blížily volby. Bilance posledního roku tak pro Hrad vyznívá velmi nepříznivě a Zeman si uvědomil, že by se do dějin nakonec mohl zapsat jako neúspěšný politik, jehož předchozí více jak třicetiletá éra by upadla do zapomnění.

Bylo by naivní si myslet, že Zeman ustoupil jen tak. Tak zkušený vyjednavač se jistě nevzdal zadarmo. I Petr Fiala zřejmě musel nějaké podmínce vyhovět, i když ve veřejné prostoru se o ničem takovém nehovoří. Prezident mohl žádat záruku, že po dobu jeho působení na Hradě nebude ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka povýšen do hodnosti generála, anebo že obě komory už nebudou rokovat o aktivování článku 66, který by jej mohl dočasně zbavit pravomocí, pokud by opět kvůli své nemoci nemohl vykonávat úřad.

Nabízí se ale i úplně jiná vize. Zeman se umí mstít, když někdo z jeho okolí není loajální. Jeho zloba může mířit na Andreje Babiše, který v době prezidentovy nemoci hovořil o tom, že kdyby měl pravomoc odvolat hradního kancléře Vratislava Mynáře, učinil by tak. Ministerskému předsedovi se tehdy nelíbily jeho aktivity a chování v době, kdy hlava státu nemohla vykonávat svoji funkci. Zemana ale takové prohlášení diplomaticky řečeno rozladilo, protože Mynář je pro něj jedním z nejbližších spolupracovníků. Nevadí mu, že už téměř deset let nemá bezpečnostní prověrku. Bez něj by si hradní tým už neměl představit. Babiše se tak právě proto mohl rozhodnout dehonestovat, a to tím, aby ukázal, jak se Fiala s ním umí lehce dohodnout, zatímco Babiš musel vždy ustupovat, pokud usiloval o nějaký konsensus. Fialovi se totiž podařilo během čtrnácti dní zastínit Babiše, který si za čtyři roky nedokázal poradit se Zemanem a byl jen jeho kývačem, jakousi loutkou Hradu. Při jeho kontroverzních kauzách skutečně potřeboval, aby pro něj byl prezident jakousi hrází, která bude zadržovat všechny průšvihy, jež mohly ohrozit preference hnutí ANO.

Pětikoalice ohromuje jednotou a nevytváří chaos

Fiala se ukázal i jako dobrý taktik. Ačkoli mu i politici z pravého spektra vyčítali, že si nechá od Zemana kádrovat budoucí ministry, kteří za ním jako žáčci musejí jezdit do Lán na přezkušování, nezpanikařil. Věděl, proč to dělá. Vytušil, že postavit se hned prezidentovi, by nebylo dobré, a tak se proměnil v diplomata, který jednání toleroval. Připravoval si tak půdu na složité jednání o Lipavském, jehož zahraniční politika se od Zemanovy vize liší jako noc a den. Budoucí šéf vlády chtěl ukázat, že i on umí ustoupit a je připraven zasypávat ve společnosti příkopy po Babišově působení. Pokud by Fiala šel hned do sporu se Zemanem ohledně výletů do Lán, dnes by se jistě Jan Lipavský nemohl chystat do Černínského paláce v roli šéfa diplomacie.

Zemana však mohla zarazit ještě jedna věc. A to obrovská jednota, které panuje v pětikoalici. Zatím razí heslo jeden za všechny, všichni za jednoho, což ji dodává na síle. Taková názorová shoda tady nebyla od Sametové revoluce, i když je jasné, že později jí nebude na cestu svítit jen slunce, ale musí se připravit i na názorové přeháňky. Doposud ale udivuje obrovská ukázněnost celé aliance. Všichni jasně ctí, že tým mluví jen ústy Petra Fialy a nikdo nevypouští do světa informace, které nejsou relevantní. Jaký nebetyčný rozdíl proti Babišově kabinetu, kdy při nějakém problému než ještě promluvil premiér, jsme se ze sociálních sítí od Aleny Schillerové či superministra Karla Havlíčka dozvídali, jak se daná patálie vyřeší, aby vzápětí vystoupil Babiš a národ zjistil, že vše je jinak. Petr Fiala naštěstí bedlivě dbá na to, aby žádné zprávy neunikaly a tím nevznikal chaos.

Šéf ODS zatím dokazuje, že jeho volební slogan SPOLU dáme Česko dohromady nezůstal jen na papíře, ale ožívá i v realitě. Slušnost není opravdu žádná slabost, koneckonců vsadil na ni i Václav Havel, který se stal symbolem zodpovědnosti. Slušnost se zkrátka i v hrubém světě stále vyplácí. Z profesora politologie se tak stává těžká váha, která se před Milošem Zemanem neroztřese. A přitom hlavu státu, i když k ní má jistě silné výhrady, ctí a prezidentský úřad respektuje, což Zemanovi dělá dobře. Česká republika snad od pátku bude mít premiéra i vládu, za kterou se její občané nebudou muset stydět. A neschopný Andrej Babiš už odpočítává minuty. Žádný český premiér se na předání moci netěšil tak jako on.

Související

Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.
Antonín Novotný, třetí komunistický prezident Komentář

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) Miloš Zeman Vláda ČR politika Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Manuel López Obrador

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země

Mexický prezident dnes pobouřeně odmítl komentáře šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který prohlásil, že mexická vláda ztratila kontrolu nad částmi země, kde operují drogové kartely. Prezident Andrés Manuel López Obrador nicméně připustil, že se kartelům podařilo dostat své lidi do mexické agentury pro kontrolu léčiv, aby tak získaly souhlas pro dovoz chemikálii potřebných pro výrobu fentanylu z Číny. Informovala o tom agentura AP.

před 2 hodinami

TikTok

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok

Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační fotografie.

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů

Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil čtvrteční násilnosti v ulicích francouzských měst při protestech proti důchodové reformě. Na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu ujistil, že jeho vláda se nepodvolí násilí. Ohledně penzijní reformy pak vyčká rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu". Píše to dnes deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění by mohlo vést ke "smrti a zkáze", píše agentura Reuters. Vyjádření republikánského exprezidenta přišlo krátce poté, co newyorští prokurátoři, kteří se zabývají Trumpovou údajnou rolí v platbě pornoherečce za mlčenlivosti, uvedli, že se nenechají zastrašit.

před 4 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem "pracoval na návratu k míru" na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.

před 5 hodinami

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.

před 5 hodinami

Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 

před 5 hodinami

Jair Bolsonaro

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vrátí po třech měsících do vlasti. Oznámilo to vedení jeho Liberální strany (PL), napsala dnes agentura Reuters. Bolsonaro odjel krátce před koncem svého prezidentského mandátu do Spojených států, a nezúčastnil se tak předání úřadu stávajícímu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. 

před 5 hodinami

Kevin McCarthy

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá

Vyjádření šéfa sociální sítě TikTok Shou Zi Chewa jsou "velmi znepokojivá", uvedl dnes předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Reagoval tak na čtvrteční "grilování" šéfa Tiktoku před členy výboru pro energetiku a obchod. McCarthy se podle agentury Reuters domnívá, že zákonodárci schválí v reakci na obavy související s aplikací zákon, který bude mít podporu republikánů i demokratů.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných

V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl muž automobilem do lidí. Ti podle policejního mluvčího, na něhož se odvolává agentura DPA, dokázali nejspíš uskočit, a utrpěli převážně jen lehká zranění. Řidič také narazil do několika dalších aut. Podle mluvčího existují náznaky, že muž má psychické problémy.

před 6 hodinami

OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy