KOMENTÁŘ | Fixovat ceny energií a ušetřit? Jistotu úspory už nemáte, experti radí obezřetnost

Ceny energií jsou v Česku velký problém. Ohrožují nejen domácnosti, ale s ohledem na poslední události také fungování země jako takové. Můžeme jistě diskutovat o tom, co nebo kdo za to může, proč to už někdo nezastavil, ale jednoznačné odpovědi se (určitě) hned tak nedočkáme. Jistě, viděno politologicky, celá situace je z pohledu vládních politiků tak trochu podřezáním si vlastní větve pod sebou, kterou dokázaly opoziční strany šikovně využít ve svůj prospěch a před nadcházejícími komunálními volbami to dají všem vládním stranám s vysokou pravděpodobností „sežrat“. Otázku, kterou ovšem pořád, bohužel bez ohledu na dohady politiků, řeší stále větší procento „obyčejných lidí“, je, zda je nyní správný čas při konci fixace cen energií znovu domluvit fixaci nebo dát raději přednost dynamickému kontraktu

Je jenom smutným otazníkem, proč komunikace vlády nebyla schopna dostatečně a hned při zrychlení zvyšování cen energií vysvětlit veřejnosti všechny - dle mínění vlády - trumfy, které budou vytaženy v boji proti energetické drahotě. Můžeme se ptát proč, když všem je asi zřejmé, že ani opoziční strany nevědí, co s energetickou krizí dělat tak, aby to všechno dávalo smysl a ceny začaly klesat. Není z hlavy autora tohoto komentáře, že ani jako samopal mluvící Karel Havlíček z hnutí ANO nebo Tomio Okamura z SPD vlastně při chrlení svých zaručených receptů na řešení vysokých cen energií neví kudy kam a jejich nápady už doslova odsoudila řada ekonomických autorit s odkazem na to, že by taková řešení domácí ekonomice spíše, než pomohla, tak fatálně uškodila. A to včetně prý zaručeného plánu na redukci ceny elektřiny, totiž opustit obchodování v Lipsku.

Tak si to shrňme: Vláda připravuje systém prodeje přes státního obchodníka s energiemi, na celoevropské úrovni se mluví o změně, resp. vyjmutí cenotvorby plynových elektráren při kalkulaci cen elektrické energie, nebo o způsobu zastropování cen zemního plynu, který přichází z Ruska. A tak dále. Tohle není málo, ale zase… Narážíme na neschopnost odpovědných politiků tyhle výsledky prodat. Škoda. A co se týká problémů s uzavíráním nových kontraktů na elektřinu, ani tady nenajdeme nic jednoduchého. „Na problematiku fixace cen elektřiny není úplně jednoduchá odpověď,“ řekl přímo na otázku serveru EuroZprávy.cz, zda mají lidé znovu nyní při konci smluv fixovat v nových smlouvách ceny elektřiny nebo ne, Bohumil Trampota, equity analytik Komerční banky.

Cena elektřiny je totiž podle Trampoty na velmi vysoké úrovni. Ale výhled na další roky je řekněme povzbudivý. „Očekává se, že cena by měla v dalších letech klesat. Z asi pěti set euro za MWh pro příští rok na asi sto třicet eur pro rok 2027 (jedná se o cenu elektřiny na burze, ne pro konečné spotřebitele, ale předpokládejme, že dynamika bude stejná). Za druhé, elektřinu prodávají výrobci obvykle na dva tři roky dopředu. To znamená, že elektřinu tak jak ji platíme v tomto roce, prodávali výrobci v minulých dvou letech. Tehdy ještě nebyla válka a ‚plynová‘ krize. To se na cenách projeví až – řekněme - na začátku příštího roku,“ vysvětlil serveru EuroZprávy.cz Bohumil Trampota. „Asi vám proto nedám jednoznačnou odpověď. Já bych prostě sledoval nabídku dodavatelů a vývoj ceny,“ vzkázal k dotazu ohledně postupu při uzavírání (staro)nových smluv na dodávku elektřiny analytik Komerční banky.

Ano, je řada důvodů, proč to tak je. Možná se i ptáte, co všechno může za vysoké ceny elektřiny. Podle Bohumila Trampoty cenu elektřiny ovlivňují emisní povolenky, palivo (uhlí a plyn) a v současné době taky rizikový faktor (válka). „Jednoduše můžeme říct, že pokud se vyřeší situace na Ukrajině a taky dodávek plynu (nestabilní dodávky z Ruska se podaří nahradit jinými zdroji) dojde k rychlému poklesu ceny plynu a následně začne rychle klesat také cena elektřiny. Otázka je, jak dlouho to může trvat,“ konstatoval Bohumil Trampota.

Jedno okřídlené přísloví říká, že vyzkoušet se má všechno. A zdá se, že podobně uvažují i leckteré autority. Třeba o tom, že když se cena elektřiny na energetickém trhu zbláznila a celý systém začal kolabovat, je načase co nejrychleji odstranit příčinu extrémního zdražování. Proč? Inu, aby se situace vrátila do normálu a nejrůznějším extremistům a populistům došel dech na uskutečňování jejich převratů či návratů k moci. Taky proto už i v Evropě doporučují vyjmout zmiňované plynové elektrárny z obchodování na burze, neboť tento krok by podle ekologických organizací mohl rychle srazit ceny elektřiny až o dvě třetiny. ČTK k tématice uvedla, že pro topení plynem ovšem tak elegantní řešení (jako vyjmutí plynových elektráren z cenotvorby) neexistuje, proto je potřeba, aby stát lidem pomohl a co nejvíce podporoval zateplování, energetické úspory a přechod na čisté vytápění, například na tepelná čerpadla, pokud možno poháněná i elektřinou ze solárních panelů na střechách. Je jistě smutné, že rostoucí ceny energií hodně komplikují život některým sociálním skupinám obyvatelstva, ale bohužel není jisté, že skupina politiků, která podněcuje nepokoje v zemi s odkazem na změnu vlády, je skutečně schopná s vysokými cenami energií pomoci.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář Energetika Elektřina Komerční banka plyn

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

Putin pracuje na nejkrutější válečné zbrani Ruska, tvrdí experti. Systém promění bojiště v hořící peklo

Rusko v poslední době zesiluje ostřelování ukrajinských měst a stejně horká je situace na frontě. Zatímco Ukrajina bojuje o přežití, Moskva pracuje na nové zbrani, která by mohla zcela změnit pravidla hry, tvrdí server Onet.pl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy