Ač se v několika posledních dnech už i v tuzemsku mluví o tom, že ceny benzínu a nafty na čerpacích stanicích klesají, globální okolnosti zatím moc nenahrávají optimistickým úvahám o tom, že by se číslovky na „benzínových totemech“ mohly snížit, jak to už někde v českém mediálním prostoru zaznělo, znovu třeba k pětatřiceti korunám za litr. Proč taková skepse, řeknete si. Vždyť přece ropa Brent nyní nestojí na trzích ani 96 amerických dolarů za barel, což je přece dost vzdálené některým odhadům komoditních analytiků z března letošního roku, které počítaly s cenou ropy až kolem 250 amerických dolarů za barel.
Jenže poslední kroky největších producentů ropy světa sdružených v OPEC+ ukazují, že je třeba být s vývojem ceny ropy velmi obezřetný. Řeči o ropě také nejsou jen tak. Ona totiž cena může (a dozajista to tak bude), jak už je snad dobře známo, výrazně ovlivnit všechny ostatní ceny v ekonomikách, včetně té české.
Agentura ČTK to konstatovala jasně: „Skupina producentů ropy OPEC+ se dohodla, že v září roku 2022 zvýší cílovou úroveň těžby jen o sto tisíc barelů (ropy) denně, což odpovídá zhruba desetině procenta globální spotřeby. Skupina, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, zároveň varovala, že kvůli nedostatečným investicím do těžby v minulých letech bude od příštího roku problém plně uspokojovat rostoucí poptávku. Oznámené rozhodnutí znamená výrazné zpomalení při zvyšování cílové úrovně těžby OPEC+ oproti červenci a srpnu. Pro tyto měsíce se skupina už dříve dohodla na zvýšení o 648 000 barelů denně. OPEC+ tak do září zcela odbourá rekordní omezení těžby, ke kterému přikročil v roce 2020 po propadu poptávky zapříčiněném pandemií covidu-19.“
Zatím je nálada ohledně vývoje cen benzínu a nafty, a to nejen v Česku, příznivá, vždyť se tu během prvního srpnového týdne litr benzínu prodával dle statistik společnosti CCS průměrně za 44,41 koruny, což bylo oproti minulému týdnu o 1,41 koruny méně. Navíc se čeká, že se ceny paliv budou snižovat ještě nějakou chvíli dál. Komoditní analytici proto uvádějí, že benzín je nyní nejlevnější od poloviny května, nafta dokonce od začátku května. Nabízí se ale vtíravá otázka, se kterou budete určitě souhlasit. Totiž ta, zda tenhle vývoj nemůže dříve uvedená zpráva o jen nepatrném navýšení těžby ropy ve světě příliš zkomplikovat, a zda, jak to už v našich zeměpisných šířkách bývá, nemohou odnést vývoj cen zase ti koneční zákazníci.
Z přehledu cen benzínu, který na sklonku července zveřejnil server Kurzy.cz vyplývá, že v regionu Střední a Východní Evropy patří Česko spíše k dražším zemím. Výrazně levnější je v cenách benzínu (po přepočtu na EUR) třeba nejen Polsko, ale i Slovensko, Rumunsko nebo Bulharsko. Můžete sice namítnout, že ani ono oznámené menší zvyšování těžby ropy OPEC+ a varování před příštím rokem nemusí být platné pořád, neboť světoví lídři, především americký prezident Joe Biden, tlačí zřejmě těžaře k odvážnějším číslům, ale i tahle námitka bude mít teprve svou reálnou dohru a podobu.
Zatím je i podle komoditních analytiků jasné to, že ani případné oznámení vyšší těžby, chcete-li „otevření ropných kohoutků naplno“, by nemuselo být nejen tak snadné, ale ani mít ten potřebný efekt. Jde totiž o to, jak třeba upozornil zpravodajský server BBC, že problémem je dostatečná poptávka. „Rostoucí úrokové sazby, válka na Ukrajině a hrozící recese v mnoha západních zemích, to vše může vážně narušit poptávku. Komoditní odborníci se proto domnívají, že tyto faktory činí OPEC+ opatrnou a neochotnou dramaticky zvýšit svůj těžební výkon,“ konstatoval server BBC.
Ale abych nechodil kolem horké kaše. Už v letošním roce mělo Česko s cenami paliv ten problém, že bylo jednou z nejrychleji zdražujících zemí celé Evropy. Dá se proto čekat, že při nějakém dalším výkyvu, by mohly ceny benzínu a nafty vystřelit znovu a možná ještě rychleji. Kdoví. Je proto třeba reálná úvaha, že by na konci letošního roku (bráno do úvahy, že by barel mohl opravdu stát oněch 250 dolarů) mohla cena v tuzemsku za benzín vystřelit třeba ke stovce za litr? „Jak již víme, jde o jeden z nejmenších nárůstů produkce ropy vůbec. Očekávání vzhledem k nepříznivé situaci byla nastavena mnohem výše. Přesto nevidím cenu sto korun za litr benzínu jako reálnou, alespoň ne letos nebo na přelomu let 2022/2023,“ řekla na přímou otázku serveru EuroZprávy.cz ekonomka Lucía Žárska ze společnosti ProfitLevel. Podle ní bude americký prezident Joe Biden pravděpodobně i nadále vyvíjet tlak na zvyšování produkce, v budoucnu se tak může situace změnit či stabilizovat a ceny ropy by neměly výrazněji růst. „Stále existuje určitý prostor pro zvýšení a nadále budeme svědky opatrného přístupu skupiny OPEC+ v případě zvýšení produkce,“ uzavřela Lucía Žárská.
Věřme proto, že nejen politická diplomacie Spojených států amerických nakonec přesvědčí ropné sdružení o tom, že vzhledem k tomu, že americká inflace se pohybuje kolem čtyřicetiletých maxim a je ohroženo příznivé hodnocení prezidenta Bidena, jak okomentovala poslední dění na komoditních trzích ve světě agentura Reuters, dosáhne na to, aby se zmiňované ropné kohouty otevřely pořádně. Nechceme přece pořád jen platit víc a víc, ne?
16. dubna 2025 11:40
Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
Související

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
komentář , pohonné hmoty , ropa , opec , Čerpací stanice
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
před 1 hodinou

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
před 1 hodinou

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
před 2 hodinami

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
před 3 hodinami

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
před 4 hodinami

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
před 5 hodinami

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
před 6 hodinami

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
před 6 hodinami

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
před 8 hodinami

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
před 9 hodinami

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
před 9 hodinami

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
před 9 hodinami

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
před 10 hodinami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 12 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera
Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Zdroj: Libor Novák