Ač se v několika posledních dnech už i v tuzemsku mluví o tom, že ceny benzínu a nafty na čerpacích stanicích klesají, globální okolnosti zatím moc nenahrávají optimistickým úvahám o tom, že by se číslovky na „benzínových totemech“ mohly snížit, jak to už někde v českém mediálním prostoru zaznělo, znovu třeba k pětatřiceti korunám za litr. Proč taková skepse, řeknete si. Vždyť přece ropa Brent nyní nestojí na trzích ani 96 amerických dolarů za barel, což je přece dost vzdálené některým odhadům komoditních analytiků z března letošního roku, které počítaly s cenou ropy až kolem 250 amerických dolarů za barel.
Jenže poslední kroky největších producentů ropy světa sdružených v OPEC+ ukazují, že je třeba být s vývojem ceny ropy velmi obezřetný. Řeči o ropě také nejsou jen tak. Ona totiž cena může (a dozajista to tak bude), jak už je snad dobře známo, výrazně ovlivnit všechny ostatní ceny v ekonomikách, včetně té české.
Agentura ČTK to konstatovala jasně: „Skupina producentů ropy OPEC+ se dohodla, že v září roku 2022 zvýší cílovou úroveň těžby jen o sto tisíc barelů (ropy) denně, což odpovídá zhruba desetině procenta globální spotřeby. Skupina, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, zároveň varovala, že kvůli nedostatečným investicím do těžby v minulých letech bude od příštího roku problém plně uspokojovat rostoucí poptávku. Oznámené rozhodnutí znamená výrazné zpomalení při zvyšování cílové úrovně těžby OPEC+ oproti červenci a srpnu. Pro tyto měsíce se skupina už dříve dohodla na zvýšení o 648 000 barelů denně. OPEC+ tak do září zcela odbourá rekordní omezení těžby, ke kterému přikročil v roce 2020 po propadu poptávky zapříčiněném pandemií covidu-19.“
Zatím je nálada ohledně vývoje cen benzínu a nafty, a to nejen v Česku, příznivá, vždyť se tu během prvního srpnového týdne litr benzínu prodával dle statistik společnosti CCS průměrně za 44,41 koruny, což bylo oproti minulému týdnu o 1,41 koruny méně. Navíc se čeká, že se ceny paliv budou snižovat ještě nějakou chvíli dál. Komoditní analytici proto uvádějí, že benzín je nyní nejlevnější od poloviny května, nafta dokonce od začátku května. Nabízí se ale vtíravá otázka, se kterou budete určitě souhlasit. Totiž ta, zda tenhle vývoj nemůže dříve uvedená zpráva o jen nepatrném navýšení těžby ropy ve světě příliš zkomplikovat, a zda, jak to už v našich zeměpisných šířkách bývá, nemohou odnést vývoj cen zase ti koneční zákazníci.
Z přehledu cen benzínu, který na sklonku července zveřejnil server Kurzy.cz vyplývá, že v regionu Střední a Východní Evropy patří Česko spíše k dražším zemím. Výrazně levnější je v cenách benzínu (po přepočtu na EUR) třeba nejen Polsko, ale i Slovensko, Rumunsko nebo Bulharsko. Můžete sice namítnout, že ani ono oznámené menší zvyšování těžby ropy OPEC+ a varování před příštím rokem nemusí být platné pořád, neboť světoví lídři, především americký prezident Joe Biden, tlačí zřejmě těžaře k odvážnějším číslům, ale i tahle námitka bude mít teprve svou reálnou dohru a podobu.
Zatím je i podle komoditních analytiků jasné to, že ani případné oznámení vyšší těžby, chcete-li „otevření ropných kohoutků naplno“, by nemuselo být nejen tak snadné, ale ani mít ten potřebný efekt. Jde totiž o to, jak třeba upozornil zpravodajský server BBC, že problémem je dostatečná poptávka. „Rostoucí úrokové sazby, válka na Ukrajině a hrozící recese v mnoha západních zemích, to vše může vážně narušit poptávku. Komoditní odborníci se proto domnívají, že tyto faktory činí OPEC+ opatrnou a neochotnou dramaticky zvýšit svůj těžební výkon,“ konstatoval server BBC.
Ale abych nechodil kolem horké kaše. Už v letošním roce mělo Česko s cenami paliv ten problém, že bylo jednou z nejrychleji zdražujících zemí celé Evropy. Dá se proto čekat, že při nějakém dalším výkyvu, by mohly ceny benzínu a nafty vystřelit znovu a možná ještě rychleji. Kdoví. Je proto třeba reálná úvaha, že by na konci letošního roku (bráno do úvahy, že by barel mohl opravdu stát oněch 250 dolarů) mohla cena v tuzemsku za benzín vystřelit třeba ke stovce za litr? „Jak již víme, jde o jeden z nejmenších nárůstů produkce ropy vůbec. Očekávání vzhledem k nepříznivé situaci byla nastavena mnohem výše. Přesto nevidím cenu sto korun za litr benzínu jako reálnou, alespoň ne letos nebo na přelomu let 2022/2023,“ řekla na přímou otázku serveru EuroZprávy.cz ekonomka Lucía Žárska ze společnosti ProfitLevel. Podle ní bude americký prezident Joe Biden pravděpodobně i nadále vyvíjet tlak na zvyšování produkce, v budoucnu se tak může situace změnit či stabilizovat a ceny ropy by neměly výrazněji růst. „Stále existuje určitý prostor pro zvýšení a nadále budeme svědky opatrného přístupu skupiny OPEC+ v případě zvýšení produkce,“ uzavřela Lucía Žárská.
Věřme proto, že nejen politická diplomacie Spojených států amerických nakonec přesvědčí ropné sdružení o tom, že vzhledem k tomu, že americká inflace se pohybuje kolem čtyřicetiletých maxim a je ohroženo příznivé hodnocení prezidenta Bidena, jak okomentovala poslední dění na komoditních trzích ve světě agentura Reuters, dosáhne na to, aby se zmiňované ropné kohouty otevřely pořádně. Nechceme přece pořád jen platit víc a víc, ne?
31. října 2024 16:58
Má Musk pod palcem i Putina? Majitel X si z Trumpa dělá loutku, z Američanů oběť
Související
Má Musk pod palcem i Putina? Majitel X si z Trumpa dělá loutku, z Američanů oběť
Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko
komentář , pohonné hmoty , ropa , opec , Čerpací stanice
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 1 hodinou
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 4 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 4 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála