Chtělo by se říct, že celý svět s hrůzou sleduje šílené aktivity Vladimira Putina na Ukrajině. Ve skutečnosti by to ale bylo poměrně zavádějící tvrzení, propaganda totiž v některých zemích úřaduje, a tak se k tamním lidem skutečné informace o porušování mezinárodního práva, útoku na svrchovaný stát či o válečných zločinech nedostanou. Jednou z těch zemí je právě Rusko, kde cenzura jede na plné obrátky a stát nařizuje médiím, co smí a nesmí psát. Jde s tím něco udělat? Ano, a relativně lehce.
V úterý ruské úřady zastavily vysílání liberální rozhlasové stanice Echo Moskvy. Pravděpodobně jde o první zásah proti médiu poté, co ruský cenzurní úřad Roskomnadzor nařídil novinářům odstranit zmínky, které popisují vojenský útok Ruska na Ukrajinu jako "invazi", "útok" nebo "vyhlášení války". To, že se Rusko snaží lhát vlastním občanům, není nijak překvapivé, stejně jako by nebyl překvapivý ani zamítavý rozsudek soudu, ke kterému se chce Echo Moskvy nyní obrátit. O to více to ale vyvolává otázku ohledně informovanosti obyvatel v zemi.
Ta je totiž žalostně nízká. Ze všech stran zaznívají ověření i neověřené informace, které tvrdí, že Rusové nevědí, co se na Ukrajině skutečně děje, ruští vojáci nevědí, za co a kam jedou bojovat, a jejich matky nevědí, za co a proč umírají. V ruské vládě jistě panují vážné obavy, že kdyby pravda vylezla na povrch, projevy nesouhlasu by mohly být mohutné. A pravda na povrch vylézt musí.
To zřejmě nikdo nebude zpochybňovat, otázkou tedy zůstává, jak toho docílit. Pravděpodobně vždy bude existovat skupina lidí, kterou se přesvědčit nepodaří. Ostatně historik a filozof Petr Hlaváček v úterý podle ČTK uvedl, že „Rusko má 140 milionů obyvatel a dvě třetiny lidí jsou závislí na sledování státní televize“. Pokud je to jejich jediný zdroj informací, o to více v méně rozvinutých oblastech Ruska dál na východě, je těžké předpokládat, že se k nim informace o invazi mohou nějakou jinou formou dostat.
Na druhé straně ale máme nezanedbatelný počet lidí, který má přístup k internetu, sociálním sítím, mobilním telefonům, a to vše jsou nástroje, na nichž lze „lusknutím prstu“ ukázat, jak Rusové pod velením Vladimira Putina zabíjejí ukrajinské civilisty. Mobilní telefony mají možnost zasílat notifikace. Sociální sítě upozornění. Jedna informace rozeslána do milionů mobilních a počítačových zařízení po celém Rusku by mohla otevřít nejedno propagandou zastřené oko.
Proč se tak neděje je otázkou. Jde snad o strach z ruské reakce? Putin už válku rozpoutal, a kde se zastaví nikdo neví. Nebo jde o ekonomické obavy? Svět Rusko uzavírá do takové izolace, že s ním stejně nebude brzy prakticky možný jakýkoliv obchod. Nebo jsou na vině zásady společností? Pochybuji, jak ukazují poslední kroky, i IT korporáty si závažnost situace uvědomují.
Ostatně Twitter už ohlásil, že tweety s odkazy na ruská provládní média budou mít nově speciální označení a bude snížen dosah těchto příspěvků. Společnost Meta Platforms, majitel Facebooku, a Google, provozovatel YouTube, pro změnu zakázaly ruským státním médiím a dalším ruským kanálům získávat peníze z reklamy na jejich platformách. To vše je samozřejmě záslužné a chvályhodné, navzdory tomu to ale ruskému lidu stále neodhalí pravdu o bezdůvodně rozpoutané válce. A obě společnosti, jak už bylo zmíněno výše, prostředky k proražení ruské cenzury a propagandy k dispozici mají.
Zatím se ale iniciativy v otázce informovanosti běžných Rusů musela chopit široká veřejnost. Ta například skrze Google mapy sdílí údaje o tom, k čemu na Ukrajině dochází, což je chytrý a efektivní krok, který sice nespadá do podmínek recenzí na Googlu, zatím je ale tiše tolerován. Ostatně ono ohýbání pravidel je patrné i v jiné sféře, EuroZprávy.cz už několikrát v posledních dnech informovaly o aktivitách hackerů z hnutí Anonymous, kteří prorážejí bariéru ruské cenzury a snaží se všemožnými prostředky Rusy upozornit na skutečné dění ve světě.
Jistě, stále žijeme ve světě, v němž platí zákony, a tak jde pořád o protiprávní jednání, jehož legitimizování není veřejně přípustné. Jak ale vidno na sociálních sítích, podporu si hackeři těmito kroky získali skutečně masovou. A není se čemu divit. Rusko překročilo všechny myslitelné hranice, a tak se hackeři podobně jako evropské a zaoceánské úřady snaží zastavit válku tou nejlepší nesmrtící zbraní, jakou mají. Rozkladem Ruska zevnitř.
A jelikož gigantické technologické společnosti až na výjimky (čest českému Jablotronu, potažmo i Applu) k radikálním řezům nesáhnou, nezbývá než kvitovat veřejnou podporu hackerům bojujícím za spravedlnost. Ostatně soustavné shazování ruských vládních webů, hackování televizního vysílání, zveřejňování utajovaných osobních údajů, firemních dat nebo vojenské komunikace či nejnověji vyřazování špionážních satelitů musí lézt Putinovi pěkně na nervy. A komu z nás neleze na nervy Putin…
Související

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
komentář , válka na Ukrajině , Rusko , Google , Facebook , mobily , sociální sítě
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák