Chtělo by se říct, že celý svět s hrůzou sleduje šílené aktivity Vladimira Putina na Ukrajině. Ve skutečnosti by to ale bylo poměrně zavádějící tvrzení, propaganda totiž v některých zemích úřaduje, a tak se k tamním lidem skutečné informace o porušování mezinárodního práva, útoku na svrchovaný stát či o válečných zločinech nedostanou. Jednou z těch zemí je právě Rusko, kde cenzura jede na plné obrátky a stát nařizuje médiím, co smí a nesmí psát. Jde s tím něco udělat? Ano, a relativně lehce.
V úterý ruské úřady zastavily vysílání liberální rozhlasové stanice Echo Moskvy. Pravděpodobně jde o první zásah proti médiu poté, co ruský cenzurní úřad Roskomnadzor nařídil novinářům odstranit zmínky, které popisují vojenský útok Ruska na Ukrajinu jako "invazi", "útok" nebo "vyhlášení války". To, že se Rusko snaží lhát vlastním občanům, není nijak překvapivé, stejně jako by nebyl překvapivý ani zamítavý rozsudek soudu, ke kterému se chce Echo Moskvy nyní obrátit. O to více to ale vyvolává otázku ohledně informovanosti obyvatel v zemi.
Ta je totiž žalostně nízká. Ze všech stran zaznívají ověření i neověřené informace, které tvrdí, že Rusové nevědí, co se na Ukrajině skutečně děje, ruští vojáci nevědí, za co a kam jedou bojovat, a jejich matky nevědí, za co a proč umírají. V ruské vládě jistě panují vážné obavy, že kdyby pravda vylezla na povrch, projevy nesouhlasu by mohly být mohutné. A pravda na povrch vylézt musí.
To zřejmě nikdo nebude zpochybňovat, otázkou tedy zůstává, jak toho docílit. Pravděpodobně vždy bude existovat skupina lidí, kterou se přesvědčit nepodaří. Ostatně historik a filozof Petr Hlaváček v úterý podle ČTK uvedl, že „Rusko má 140 milionů obyvatel a dvě třetiny lidí jsou závislí na sledování státní televize“. Pokud je to jejich jediný zdroj informací, o to více v méně rozvinutých oblastech Ruska dál na východě, je těžké předpokládat, že se k nim informace o invazi mohou nějakou jinou formou dostat.
Na druhé straně ale máme nezanedbatelný počet lidí, který má přístup k internetu, sociálním sítím, mobilním telefonům, a to vše jsou nástroje, na nichž lze „lusknutím prstu“ ukázat, jak Rusové pod velením Vladimira Putina zabíjejí ukrajinské civilisty. Mobilní telefony mají možnost zasílat notifikace. Sociální sítě upozornění. Jedna informace rozeslána do milionů mobilních a počítačových zařízení po celém Rusku by mohla otevřít nejedno propagandou zastřené oko.
Proč se tak neděje je otázkou. Jde snad o strach z ruské reakce? Putin už válku rozpoutal, a kde se zastaví nikdo neví. Nebo jde o ekonomické obavy? Svět Rusko uzavírá do takové izolace, že s ním stejně nebude brzy prakticky možný jakýkoliv obchod. Nebo jsou na vině zásady společností? Pochybuji, jak ukazují poslední kroky, i IT korporáty si závažnost situace uvědomují.
Ostatně Twitter už ohlásil, že tweety s odkazy na ruská provládní média budou mít nově speciální označení a bude snížen dosah těchto příspěvků. Společnost Meta Platforms, majitel Facebooku, a Google, provozovatel YouTube, pro změnu zakázaly ruským státním médiím a dalším ruským kanálům získávat peníze z reklamy na jejich platformách. To vše je samozřejmě záslužné a chvályhodné, navzdory tomu to ale ruskému lidu stále neodhalí pravdu o bezdůvodně rozpoutané válce. A obě společnosti, jak už bylo zmíněno výše, prostředky k proražení ruské cenzury a propagandy k dispozici mají.
Zatím se ale iniciativy v otázce informovanosti běžných Rusů musela chopit široká veřejnost. Ta například skrze Google mapy sdílí údaje o tom, k čemu na Ukrajině dochází, což je chytrý a efektivní krok, který sice nespadá do podmínek recenzí na Googlu, zatím je ale tiše tolerován. Ostatně ono ohýbání pravidel je patrné i v jiné sféře, EuroZprávy.cz už několikrát v posledních dnech informovaly o aktivitách hackerů z hnutí Anonymous, kteří prorážejí bariéru ruské cenzury a snaží se všemožnými prostředky Rusy upozornit na skutečné dění ve světě.
Jistě, stále žijeme ve světě, v němž platí zákony, a tak jde pořád o protiprávní jednání, jehož legitimizování není veřejně přípustné. Jak ale vidno na sociálních sítích, podporu si hackeři těmito kroky získali skutečně masovou. A není se čemu divit. Rusko překročilo všechny myslitelné hranice, a tak se hackeři podobně jako evropské a zaoceánské úřady snaží zastavit válku tou nejlepší nesmrtící zbraní, jakou mají. Rozkladem Ruska zevnitř.
A jelikož gigantické technologické společnosti až na výjimky (čest českému Jablotronu, potažmo i Applu) k radikálním řezům nesáhnou, nezbývá než kvitovat veřejnou podporu hackerům bojujícím za spravedlnost. Ostatně soustavné shazování ruských vládních webů, hackování televizního vysílání, zveřejňování utajovaných osobních údajů, firemních dat nebo vojenské komunikace či nejnověji vyřazování špionážních satelitů musí lézt Putinovi pěkně na nervy. A komu z nás neleze na nervy Putin…
19. prosince 2024 15:10
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Související
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
komentář , válka na Ukrajině , Rusko , Google , Facebook , mobily , sociální sítě
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 5 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák