KOMENTÁŘ: Jaká je hodnota štěstí? Pro průměrného Čecha 126 tisíc měsíčně

Jeden z finančních citátů, které i renomovaná globální média řadí do seznamu pravých, říká, že peníze a moc nás nezmění, jen odhalí naše pravé já. A české pravé „Já“ možná odhalil mezinárodní průzkum sázkové společnosti Sazka, který se zaměřil na vnímání bohatství Evropany. Podle výsledků průzkumu by se Češi cítili „šťastní“, když by se hodnota jejich majetku pohybovala okolo deseti milionů korun. Otázka je, zda tomu tak je. Třeba podle výsledků indexu štěstí (World Happiness Index) platilo, tedy v roce 2021, že Češi byli šťastnější než Američané. Uvidíme proto, jak se po roce 2022, kdy do každodenní reality dopadaly důsledky souběhu několika vážných krizí, které svět za desetiletí nepoznal, projeví v posouzení vlastního štěstí.

důchody

Výsledky zmiňovaného mezinárodního průzkumu Sazky zveřejnil server Aktuálně.cz s tím, že Češi jsou ve srovnání se svými evropskými sousedy ze Slovenska, Itálie, Německa a  Finska „celkem skromní“. Tak už vidím ty úsměvy a prohlášení: „Vidíš Pepo, já jsem ti to říkala, že nejsme chamtivý, když pořád přemýšlíme o tom, jak si ještě koupíme další auto a chatu v Krkonoších.“

Minulý rok v létě zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) zprávu o tom, že v důsledku covidové pandemie se v tuzemsku zvýšila hodnota úspor domácností. Podle dat třicet procent Čechů odhadovalo výši svého majetku na jeden až pět milionů korun, přes osm procent lidí ho ocenilo na pět až deset milionů. Pro představu, tehdy ČSÚ uvedl, že hrubé úspory českých domácností narostly o 217,1 miliardy korun na 597,8 miliardy korun.

Nebudu chodit okolo horké kaše. Možná jste to totiž už slyšeli. Bez ohledu na průzkumy a data. Tak tedy: Nejsme chudí. Můžete namítnout, že oproti „západním“ zemím v Evropě, jsme možná v dobrém „středu“, ale ne na špičce bohatství. A o tom to právě je. I když i podle dat tuzemského finančního a cenového regulátora, tedy České národní banky, vklady českých domácností v bankách od března roku 2015 nepřetržitě stoupají a jejich hodnota k prvnímu únoru letošního roku činila 3,28 bilionu korun, což je o 22 miliard víc, než měli lidé na kontech na začátku letošního roku, je otázka, zda jsme šťastní u deseti milionů nebo více, spíše otázkou toho, zda nám stačí to, co máme,

Mezinárodní průzkum společnosti Sazka ukázal, že Češi mají pocit největšího blaha (tedy štěstí?) při čisté měsíční mzdě, která začíná číslovkou sto dvacet tisíc korun. Kdo z vás to má, přátelé, že? Data ČSÚ třeba říkají, že průměrná mzda za minulý rok činila 37 839 korun, meziročně o 6,1 procenta víc. Ale dosti čísel.

O povaze obyvatel České republiky mohou svědčit hodnotící komentáře o výsledcích oněch průzkumů o štěstí. Tak třeba u té „snové“ čisté průměrné mzdy je zajímavé to, že výše mzdy, která z člověka udělá bohatého, se většina respondentů, „téměř shodla“ ‒ ta začíná na částce 120 tisíc měsíčně. Podobnou částku Češi vnímají i jako hranici "štěstí" a „nejšťastněji by se cítili s příjmem 126 tisíc korun čistého“.

Ti, co rádi čtou (a věřím, že takových lidí je většina) všechny zprávy, a nejen o bohatství, až do konce, najdou i ve výše uvedeném odkazu hodnocení psychologů o tom, co vlastně názory a postoje k bohatství vypovídají o „našem člověku“.

A nedá mi to, aby tato slova, necitoval: „Peníze, stejně jako sláva nebo moc, jsou katalyzátorem naší stávající osobnosti. Pokud dáváte na charitu s nízkým platem padesátikorunu, budete dávat jako bohatý člověk mnohem více. Pokud jste lakomí a nedáváte nic, nebudete dávat ani jako člověk bohatý. Jste-li bázlivý, bohatství váš strach ze života jen znásobí, a jste-li pošetilý, vaše pošetilost bude díky bohatství daleko více vidět, protože ji můžete proměňovat v pošetilé nápady a investice,“ řekl serveru Aktuálně.cz psycholog Dalibor Špok. Pravda, že? A platí pořád. Je to dobré mít pořád taková slova na paměti.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

KOMENTÁŘ: Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o…

23.05.2022 18:05 Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“.…

KOMENTÁŘ: Česko v září čeká stávka proti chudobě. Půjde v ní o…

20.05.2022 17:55 Letošní září má být horké. A to nikoliv podle posledních modelů superpočítače Aladin, který…

KOMENTÁŘ: Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na…

19.05.2022 21:15 Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí…

ROZHOVOR: Potírání lidských práv není názor, ale středověk. Chci opravit…

19.05.2022 08:45 Tématem číslo jedna je momentálně válka na Ukrajině, řada problémů se musí řešit ale i v Česku.…

ROZHOVOR: Proti Klausovi nestáli „hledači třetích cest“, tvrdí 30 let po…

18.05.2022 00:01 Uplynulo 30 let od zahájení první vlny kupónové privatizace v tehdejším Československu. Její…

ROZHOVOR: Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky…

15.05.2022 13:30 V Marrakéši se tento týden sešli ministři zahraničí, aby se zúčastnili jednání Globální koalice…

KOMENTÁŘ: Česku hrozí zhoršení ratingu. Co to znamená pro běžné občany?

13.05.2022 21:59 Aktualizováno Dalo by se říct, že si v Česku budeme muset po letech zdánlivého klidu rychle zvyknout na život s…

KOMENTÁŘ: Zdražování v Česku téměř nemá v EU konkurenci. Konec inflační…

10.05.2022 21:55 Aktualizováno Říká se, že zjednodušovat stav věcí není nikdy dobré. Ale přesto to řeknu a napíšu. Když si totiž…

KOMENTÁŘ: Maďaři a Slováci proti všem? EU je na prahu utnutí finančních…

05.05.2022 14:55 Putinovo agresivní a dobyvačnou válkou posedlé Rusko má utrum. Tedy alespoň nyní co se dovozu ropy…

ROZHOVOR: Macronovská Francie bude víc počítat s Českem, její politika…

02.05.2022 12:52 Francouzský prezident Emmanuel Macron obhájil svůj mandát, když ve volbách získal přes 58 procent…

Související:

Právě se děje

reklama