KOMENTÁŘ | Jít na jedno se nám nejspíš prodraží. Kolik může výhledově stát pivo?

Milí Češi, tohle se vám ale opravdu nebude líbit. Při přerušení dodávek zemního plynu, se kterým už počítá v rychle se blížící topné sezóně snad celá Evropa, by tuzemské pivovary, alespoň tak to uvedla agentura ČTK, byly schopné vyrábět a prodávat (pivo) jen v omezeném množství. ČTK říká, že podle nejznámějšího domácího pivovaru, tedy Plzeňského Prazdroje, by přerušení dodávek plynu mělo zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně dodavatelů. Když tohle člověk slyší, říká si, zda pak bude platit i pro vládu země, která za tohle může, lidové moudro o tom, že právě taková vláda, která zdraží pivo, padne.

Ale vážně, věc totiž zas tak úsměvná není. Neskutečné energetické vydírání Evropy ruskými válečnými agresory, kteří se zastavením dodávek komodit Evropě mstí za sankce uvalené za krvavou válku na Ukrajině, totiž může nejen ohrozit, ale i zastavit existenci řady firem, a právě i ze snad nejcennějšího českého ekonomického oboru – pivovarnictví.

Možná, že si řeknete, no tak co, nějaká firma skončí, vznikne nová, ale pivo se snad vařit nepřestane, ne? A když s pomocí plynu, tak pomocí něčeho jiného, přece. Nebudu teď zbytečně zacházet do výrobních procesů a podrobností, ale nutné je říct, co omezení výroby piva může přinést. Není totiž nutné chodit daleko pro to správné slovo, které, milí čtenáři, jistě sami tušíte. Je to zdražení. Ekonomická teorie, zjednodušeně řečeno, říká, že pokud je něčeho nedostatek a na trhu se v co nejkratším čase nezmění poptávka po tomto nedostatkovém zboží, přivodí výrobní nedostatek většinou zvýšení ceny.

S trochou nadsázky se dá říct, že plyn se může stát pověstným hřebíčkem, člověku se ani nechce napsat k čemu. Agentura ČTK to formulovala v případě tuzemské pivovarnické jedničky zcela jasně: Plzeňskému Prazdroji loni kvůli dopadům pandemie koronaviru druhým rokem klesl prodej piva v ČR, když se vloni snížil meziročně o tři procenta na 6,5 milionu hektolitrů. O rok dříve byl meziroční pokles osmiprocentní. Přičteme-li letošní cenové vývoje ve všech známých i neznámých kategoriích, až dosud to vedlo k tomu, že v českých restauracích a hospodách se půl litru tankového piva prodává dle statistik již přes 50 korun a lze najít i místa, kde cena zlatavého moku atakuje za tradiční půllitr dokonce 60 korun. Je sice malou náplastí to, že ve srovnání s řadou jiných evropských států se Česko pohybuje spíše v „levnější“ části cenového žebříčku, protože v některých zemích Evropy je cena piva klidně i čtyřnásobně vyšší.

Nemá cenu zastírat, že lidí, kteří si v restauracích a hospodách dají orosenou sklenici piva stále víc ubývá. Právě kvůli zdražování a růstu cen. Ale o tom, co se bude s cenou piva dít dál, se zatím detailně nikomu moc mluvit nechce. A není divu. Jasné totiž je, že strmý cenový růst i u piva se hned tak nezastaví, a při nedostatku plynu by to bylo právě naopak. Není se proto čemu divit, že nejen pivovary, ale i celé dodavatelské řetězce jsou z této situace nervózní a nechtějí předjímat žádný scénář. S velkou mírou pravděpodobnosti by další zdražení piva znamenalo další propad návštěvnosti v restauracích, které se podle mnoha hodnocení nejen lidí z oboru, ale i ekonomických analytiků, ještě ani zdaleka nestačily zotavit z následků covidových uzavírek a omezení. Hrozba zastavení dodávek plynu tak ukazuje i na to, že se domácí ekonomika a odpovědné úřady budou muset připravit nejen na to, aby dokázaly efektivně a účinně pomoci obyvatelům země, v případě nouze nejvyšší, ale i tuzemskému průmyslu a firmám. Bez nich totiž ekonomika fungovat nebude.

A tak i když může pivo stát třeba stovku za půl litr, neměl by stát rezignovat na záchranné brzdy, které dokážou udržet ekonomický vlak v jízdě, ale ani my ostatní. Nikoho přece nemůže bavit pořád si číst jenom o tom, co všechno a o kolik zdražilo, nebo to, že sami při nedostatku ruského plynu budeme platit ročně místo nějakých desítek tisíc korun při spotřebě plynu v rodinném domě sta tisíce. Dejme si proto raději už dneska o jedno pivko víc, ať máme nápady a sílu na taková řešení, která nás dodávek, byť důležitých komodit, ale od nevyzpytatelných dodavatelů, navždy zbavit. Pak zmizí i úvahy o tom, kolik bude stát pivo, když se Rusové rozhodnou vypnout plyn.

Související

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 
Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?

Více souvisejících

komentář Pivo pivovary plyn pivovar Plzeňský Prazdroj

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy