KOMENTÁŘ | Jsme kvůli inflaci opravdu chudí? Začátek léta ukazuje něco jiného

Snad mi dáte za pravdu, že všichni můžeme každý den vidět, slyšet, ale i na vlastní kůži zažít, jaké jsou nejrůznější následky všeobecného zdražování, vyjádřeného ukazatelem inflace. Přestože nejen ekonomové, analytici, ale i politici a lidé z centrální banky, kteří sledují či mají přímo na starosti nutné kroky pro udržení, či ještě lépe řečeno snížení inflace, netrpělivě čekají na červnová čísla o ní, jedno už je teď jasné. Zdá se, že navzdory neustálým výkřikům levicové a extrémistické politické opozice o katastrofální chudobě v tuzemsku, Češi tyhle „politické plky“ ignorují. A možná, že chudobu také.

Proč? Faktem totiž je, že třeba letos za dovolenou podle průzkumu společnosti Europ Assistance plánujeme utratit v průměru 28 421 korun, což je meziročně zhruba o šest procent více. A co víc, lidem nevadí v útratách za dovolenou ani všeobecné zvyšování cen v letoviscích. Ale aby bylo jasno, rozhodně tím neříkám, že problém komplikací s placením vysokých životních nákladů kvůli inflaci, je něco, co se tak nějak dá podcenit. Všechno je prostě relativní.

Lež nebo pravda, správné názory, nebo prázdné výkřiky politické opozice, která proklamacemi o katastrofální chudobě v tuzemsku a údajném „nicnedělání“ vlády jen sbírá laciné body pro volby od lidí, kteří se cítí ohroženi nebo se přímo bojí kvůli nekončící ruské agresí na Ukrajině, která řádně přitápí pod kotel všeobecného zvyšování cen? Jak se to pak všechno srovná s těmi daty o vyšších útratách za dovolenou? Čísla sice říkají, že meziroční tempo inflace letos v květnu dosáhlo šestnácti procent, zatímco třeba ještě v loni v létě nebylo ani pětiprocentní, ale i přes palcové titulky o tom, kolik lidem ona zmiňovaná inflace vezme z příjmů, úspor a peněžních zásob, nikde zatím není moc vidět, že by výrazně klesala schopnost lidí nakupovat a utrácet, zkrátka výrazný propad kupní síly se nekoná. Jistě, můžete namítnout, že „průměr je jen průměr“ a že se přece najdou křiklavé případy, ve kterých lidé opravdu nemají ani na základní potraviny a tudíž, že to zas taková selanka není. A jistě budete mít pravdu. Ale…

Jsme zase u toho, že všechno je relativní. Když v lednu letošního roku vyšla Makroekonomická prognóza Ministerstva financí České republiky, počítalo se v ní mj. s růstem inflace na hodnotu 8,5 procenta. V lednu! Ale, jak známo, svět se v únoru zásadně změnil. A i když je už nyní reálná inflace dvojnásobná, neznamená to automaticky, že všichni rázem nebudeme mít vůbec na nic. A že bychom se proto měli bát výkřiků o katastrofální chudobě. (Vždyť je přece vykřikují často i ti, kteří mají bohaté zkušenosti s katastrofálním zadlužením českého státu, že…)

Podle citovaného průzkumu v útratách za letošní dovolené, který zveřejnila ČTK, chce (bez ohledu na cokoliv) vyrazit na letní pobyt sedm z deseti Čechů. Zmiňovaný zdroj říká, že ve srovnání s loňskem ale přibylo lidí, kteří si dovolenou odepřou, aby ušetřili. Zatímco loni tento důvod uvádělo 22 procent dotázaných, letos jich bylo 36 procent. Dalších 41 procent lidí z těch, kteří zůstanou přes léto doma, si dovolenou nemůže dovolit. 

Ale i přesto, že řada lidí v tuzemsku má vskutku s rostoucími náklady v rodinných rozpočtech vážné problémy, z dat Evropského statistického úřadu (Eurostat) vyplývá, že v žebříčku zemí, a to nejen členských států Evropské unie, jejichž obyvatelé si nemohou dovolit koupit aspoň jeden týden dovolené ročně, patří Česku umístění v lepší části „pelotonu“. Jasně, že můžete říct, že letos budou ještě útraty za letní dovolenou, jak se říká ‒ vysoké i kdyby čert na koze jezdil, ale počkejme, co bude v zimě či na jaře příští roku… Raději si proto užijme letošní léto bez ohledu na to, jestli se budeme opalovat na pláži někde u moře, nebo jezdit na kole po českých horách, anebo budeme sedět doma v křesílku na balkoně. Ekonomie může sice být pro někoho divná věda, ale jedna z jejích klíčových teorií říká, že každodenní ekonomický život (cyklus), má své pravidelné části (chcete-li fáze). Takže - i tato, tedy ta krizová, určitě jednou skončí.

Související

Více souvisejících

komentář dovolená inflace cestování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Izrael a Hamás uzavřely dohodu o příměří

Donald Trump, nově zvolený prezident Spojených států, potvrdil dohodu o příměří a propuštění rukojmí mezi Izraelem a Hamásem, která má přinést výrazný posun v současné situaci na Blízkém východě. Tuto informaci sdělil prostřednictvím své platformy Truth Social, kde napsal: „Máme dohodu o rukojmích na Blízkém východě. Budou brzy propuštěni. Děkuji!“ 

před 4 hodinami

Donald Tusk

Tusk: Rusko plánovalo teroristické útoky na letadla po celém světě

Polský premiér Donald Tusk ve středu obvinil Rusko z plánování rozsáhlé teroristické kampaně zaměřené na letadla po celém světě. Na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Tusk prohlásil: „Mohu potvrdit, že Rusko plánovalo činy leteckého teroru, nejen proti Polsku, ale proti aeroliniím na celém světě.“ Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Polsko, ilustrační foto

Polsko už se nechce spoléhat na USA. Rusku se musíme ubránit sami, naléhá

Evropa musí převzít odpovědnost za svou bezpečnost, prohlásilo Polsko v době, kdy přebírá rotující předsednictví Evropské unie uprostřed rostoucí geopolitické nejistoty. Polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szłapka zdůraznil, že Evropa čelí náročnému období, které vyžaduje větší odhodlání k posílení vlastní obrany.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů

Zatčení suspendovaného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola představuje jednu z nejvíce dramatických událostí v moderní politické historii země. Proces jeho zatýkání byl provázen mimořádnými překážkami, od jeho loajálních bezpečnostních složek až po masivní podporu mezi konzervativními příznivci. Tento případ také odhalil slabiny klíčových institucí a polarizaci jihokorejské společnosti.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Martin Jirušek

Zmínky o možném použití síly jsou snahou o přitáhnutí pozornosti, Trumpovi vyhovuje být jejím středem, říká Jirušek

Přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, proč budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil Kanadě nebo Grónsku zabráním. Vysvětlil, jakým směrem se budou zahraniční vztahy Washingtonu po Trumpově inauguraci ubírat. „Co se týče vztahů s Evropou, ty v porovnání s odcházející administrativou Joea Bidena pravděpodobně ochladnou,“ řekl. 

před 13 hodinami

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen k výslechu protikorupčním týmem. Tento krok, vůbec první svého druhu vůči úřadujícímu prezidentovi Jižní Koreje, přichází poté, co v prosinci překvapivě vyhlásil stanné právo. Tento dekret, trvající pouhých šest hodin, vyvolal vlnu kritiky, vedl k jeho impeachmentu a zahájení trestního vyšetřování. Uvedl to server CNN.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí se po víkendu vymaní z vlivu tlakové výše nad Evropou

Počasí má podle dlouhodobého výhledu nadále sledovat trend klimatologicky stálejšího počasí. Například v příštím týdnu se denní teploty budou držet kolem nuly či lehce nad ní. Mělo by i sněžit, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Důchody.

Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku

V lednu vstoupila v platnost kvůli novele zákona celá řada změn ohledně důchodů. Jedna z nich se týká i jejich výplaty do zahraničí. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) je nově zajištěn rovný přístup v úhradách bankovních poplatků pro všechny příjemce důchodů v zahraničí.

včera

včera

včera

Andrej Danko

Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil

Slovenští koaliční poslanci avizovali, kterým směrem povedou jejich pracovní cesty. Zatímco poslanci za Slovenskou národní stranu (SNS) a Smer-SD absolvují několikadenní jednání v Moskvě, představitelé Hlasu-SD se chystali do Kyjeva, kde měli diskutovat o poválečné obnově Ukrajiny a její integraci do mezinárodních struktur.

včera

Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala

Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy