KOMENTÁŘ | Káva podražila a zlevnění je v nedohlednu. Důvodů je hned několik

Zatímco energie už nejen v tuzemsku zdražují několik měsíců za sebou, u jiných položek každodenního života, jakou je třeba káva, jsou cenové skoky znát, zjednodušeně řečeno, výrazněji jen několik týdnů. A proč je zrovna řeč o kávě? Inu proto, že právě nyní se česká spotřeba či lépe řečeno chování zákazníků začíná výrazněji, a to kvůli souběhu všemožných okolností, skutečně měnit.

Otázka proto stojí tak, zda opravdu kvůli výrazným změnám v poptávce po kávě, způsobené nejen globální inflací, mají mít tuzemští kavárníci znovu ještě vážnější obavy o svou holou existenci a zda se dá očekávat nějaké výrazné omezení spotřeby kávy. Káva sice zdražuje už tak nějak od roku 2019, a nejen Češi, ale doslova celý svět čelí „kávovému“ zdražování, způsobenému hlavně komplikacemi s přepravou této komodity, ale hlavně také vážnými výkyvy počasí a omezováním světové produkce. Můžeme se proto prát: Bude brzy líp?

Zpravodajský server iRozhlas.cz zveřejnil závěry analýzy HBC Coca Cola a Nielsen, která čerpala data z pokladen maloobchodníků. Vyplývá z nich, že dopady vysoké inflace a s tím souvisejících opatřeních se v Česku projevují mimo jiné i tak, že si lidé místo kapslí do kávovarů kupují levnější zrnkovou kávu a také menší balení kávy. I když to nejen pro tuzemské spotřebitele nebude zřejmě asi uklidňující informace, kterou lze vyčíst z dlouhodobých přehledů ceny kávy, přesto je nutné říct, že ceny této komodity nejsou ani přes nejrůznější vážné komplikace a problémy za posledních pětačtyřicet let vůbec ty nejvyšší. V posledních několika letech káva nejvíce s cenou vyskočila v roce 2021, když meziročně zdražila o více než 76 procent, což představovalo desetileté cenové maximum.

Horší zprávou ale je, že vyhlídky na nejbližší rok nejsou pro milovníky kávy nijak příznivé. Podle Mezinárodní kávové asociace (The International Coffee Association) se z mnoha důvodů dá říct jediné: Káva bude čím dál tím dražší. Chcete-li znát odpověď na otázku: Půjdou ceny kávy zase zpět dolů? Vězte, že experti zmíněné instituce říkají, že: „Potenciálně ano, ale určitě ne v krátkodobém horizontu.“ Analytici očekávají, že velkoobchodní ceny kávy zůstanou po celý rok 2022 vysoké. Počátkem března letošního roku vydala ČTK přehled o tom, kolik stojí v tuzemsku šálek espressa. Podle datového zdroje pražírny Lázeňská káva zaplatí nejvíce Pražané, a to 52 korun, nejméně pak obyvatelé středních Čech, Olomoucka a Vysočiny.

Lze si jistě stěžovat i na to, že dostupnost oblíbené značky se může pro nejednoho z nás vinou vyšší číslovky u prodejní ceny, snížit, jenže… Věc má i druhou stránku mince. A to třeba tu, jak zaznělo v úvodu textu ohledně jednoho z důvodů zdražování kávy, totiž omezování produkce. Jak totiž vyplývá ze zjištění analytiků, na celosvětové produkci kávy se snad nejvíce podílejí země Jižní Ameriky. A v nich hrají prim drobní farmáři, kterým se i přes nějaké to inflační navýšení (v řádu několika centů) zkrátka kvůli dramatickému nárůstu cen všeho ostatního, co k produkci kávy potřebují, nevyplatí bojovat doslova s „větrnými mlýny“.

Dáte mi určitě za pravdu, že drahé kávě se můžeme, třeba v Evropě, bránit někdy tím, že si kávu uděláme doma sami, nebo jindy zase tím, že si jí necháme připravit z té levnější podoby, tedy zrnkové, nebo si třeba koupíme nějakou kávovou předplacenou kartu, která nakonec nabízený mok může o pár korun zlevnit. Dynamiku růstu cen kávy může ale bez ohledu na naše vlastní přání zastavit nejen zastavení všech válek na různých kontinentech, kde se pěstuje i káva, vyřešení potíží s dopravou nebo omezení růstu inflace, ale i počasí. Je to jako v začarovaném kruhu, řeknete si. A budete mít pravdu. Věřme proto, že se většina těch černých mraků i nad trhem s kávou brzy rozplyne.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář káva nápoje

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 52 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy