Zatímco energie už nejen v tuzemsku zdražují několik měsíců za sebou, u jiných položek každodenního života, jakou je třeba káva, jsou cenové skoky znát, zjednodušeně řečeno, výrazněji jen několik týdnů. A proč je zrovna řeč o kávě? Inu proto, že právě nyní se česká spotřeba či lépe řečeno chování zákazníků začíná výrazněji, a to kvůli souběhu všemožných okolností, skutečně měnit.
Otázka proto stojí tak, zda opravdu kvůli výrazným změnám v poptávce po kávě, způsobené nejen globální inflací, mají mít tuzemští kavárníci znovu ještě vážnější obavy o svou holou existenci a zda se dá očekávat nějaké výrazné omezení spotřeby kávy. Káva sice zdražuje už tak nějak od roku 2019, a nejen Češi, ale doslova celý svět čelí „kávovému“ zdražování, způsobenému hlavně komplikacemi s přepravou této komodity, ale hlavně také vážnými výkyvy počasí a omezováním světové produkce. Můžeme se proto prát: Bude brzy líp?
Zpravodajský server iRozhlas.cz zveřejnil závěry analýzy HBC Coca Cola a Nielsen, která čerpala data z pokladen maloobchodníků. Vyplývá z nich, že dopady vysoké inflace a s tím souvisejících opatřeních se v Česku projevují mimo jiné i tak, že si lidé místo kapslí do kávovarů kupují levnější zrnkovou kávu a také menší balení kávy. I když to nejen pro tuzemské spotřebitele nebude zřejmě asi uklidňující informace, kterou lze vyčíst z dlouhodobých přehledů ceny kávy, přesto je nutné říct, že ceny této komodity nejsou ani přes nejrůznější vážné komplikace a problémy za posledních pětačtyřicet let vůbec ty nejvyšší. V posledních několika letech káva nejvíce s cenou vyskočila v roce 2021, když meziročně zdražila o více než 76 procent, což představovalo desetileté cenové maximum.
Horší zprávou ale je, že vyhlídky na nejbližší rok nejsou pro milovníky kávy nijak příznivé. Podle Mezinárodní kávové asociace (The International Coffee Association) se z mnoha důvodů dá říct jediné: Káva bude čím dál tím dražší. Chcete-li znát odpověď na otázku: Půjdou ceny kávy zase zpět dolů? Vězte, že experti zmíněné instituce říkají, že: „Potenciálně ano, ale určitě ne v krátkodobém horizontu.“ Analytici očekávají, že velkoobchodní ceny kávy zůstanou po celý rok 2022 vysoké. Počátkem března letošního roku vydala ČTK přehled o tom, kolik stojí v tuzemsku šálek espressa. Podle datového zdroje pražírny Lázeňská káva zaplatí nejvíce Pražané, a to 52 korun, nejméně pak obyvatelé středních Čech, Olomoucka a Vysočiny.
Lze si jistě stěžovat i na to, že dostupnost oblíbené značky se může pro nejednoho z nás vinou vyšší číslovky u prodejní ceny, snížit, jenže… Věc má i druhou stránku mince. A to třeba tu, jak zaznělo v úvodu textu ohledně jednoho z důvodů zdražování kávy, totiž omezování produkce. Jak totiž vyplývá ze zjištění analytiků, na celosvětové produkci kávy se snad nejvíce podílejí země Jižní Ameriky. A v nich hrají prim drobní farmáři, kterým se i přes nějaké to inflační navýšení (v řádu několika centů) zkrátka kvůli dramatickému nárůstu cen všeho ostatního, co k produkci kávy potřebují, nevyplatí bojovat doslova s „větrnými mlýny“.
Dáte mi určitě za pravdu, že drahé kávě se můžeme, třeba v Evropě, bránit někdy tím, že si kávu uděláme doma sami, nebo jindy zase tím, že si jí necháme připravit z té levnější podoby, tedy zrnkové, nebo si třeba koupíme nějakou kávovou předplacenou kartu, která nakonec nabízený mok může o pár korun zlevnit. Dynamiku růstu cen kávy může ale bez ohledu na naše vlastní přání zastavit nejen zastavení všech válek na různých kontinentech, kde se pěstuje i káva, vyřešení potíží s dopravou nebo omezení růstu inflace, ale i počasí. Je to jako v začarovaném kruhu, řeknete si. A budete mít pravdu. Věřme proto, že se většina těch černých mraků i nad trhem s kávou brzy rozplyne.
Související

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad

Co přinese nový prezident Pavel a jak se změní politická kultura a pohled na Česko v zahraničí?
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Nový balíček americké pomoci Ukrajině může zahrnovat rakety s dostřelem 150 kilometrů
před 1 hodinou

Zimní počasí ovlivní silný vítr, zasáhne celou republiku
Aktualizováno včera

Praha se zřejmě konečně dočká nové vlády. Spolu, Piráti a STAN dokončují dohodu
včera

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
včera

Změny ve fotbalové Slavii. Přichází mladý Nor, ale do Lince odchází druhý slávista za krátký čas
včera

Scholz vidí jedinou možnost pro jednání s Ruskem, až jeho vojáci opustí Ukrajinu
včera

Djokovič vyrovnal Nadala v počtu grandslamových titulů. Zanechal však po sobě pachuť
včera

Szijjártó kritizoval amerického velvyslance v Budapešti
včera

FBI při vyšetřování kauzy utajovaných dokumentů prohledá i dům viceprezidenta Pence
včera

V Česku je podle Fialy potenciál pro budování dalších bioplynových stanic
Aktualizováno včera

V pražské zoo se narodilo první mládě luskouna v Evropě
včera

Krvavá jatka u Bachmutu pokračují. Rusům dál přichází na pomoc noví vojáci, Ukrajinci brání dálnici
včera

Vláda chce i kvůli vysokým cenám potravin prověřit marže
včera

Pavel pro AFP: Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy
Aktualizováno včera

Znovu nás ohrožují německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu
včera

Případ výroků Stehlíkové o Zemanovi se odkládá, potvrdila žalobkyně
včera

Pavel jednal s policejním prezidentem, probrali ochranu i kontroly na Hradě
včera

ČNB zlepšila odhad vývoje český ekonomiky, její pokles bude nižší
včera

V Haagu podle von der Leyenové vznikne středisko pro stíhání ruských zločinů
včera
Banderu nemá na nočním stolku každý Ukrajinec. Historik pro EZ popisuje historii banderovců i vztahy Ukrajiny s Polskem
Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz popsal kontroverzní postavu Stepana Bandery v souvislostech s dnešní ukrajinskou společností. Podle něj je tamní společnost sice rozdělená, ale rozhodně banderovce neadoruje. „Někteří si jej idealizují a vnímají ho jako symbol odporu proti všem, naopak jiní jej podobným způsobem démonizují jako se to děje i jinde. Tato postava polarizuje i ukrajinskou společnost,“ popisuje historik v rozhovoru.
Zdroj: Jakub Jurek