Nejstarší levicová strana v tuzemsku, ČSSD, se poprvé v novodobé historii České republiky nedostala do parlamentu. Znamená to, že ideály levicové politiky jsou vyčpělé nebo je jen její političtí zástupci nebyli kvůli vlastní neschopnosti a aroganci při osmiletém vládnutí s komunisty a populisty prosadit a uplatnit? Možná je ale pravdou to, jak už mediálním světem zaznělo, že levicoví voliči, kteří nechtěli být spojováni s komunistickou mašinérií, měli zkrátka už dost stále intenzivnějšího a užšího propojování „socdem“ se stranou, která tu zabíjela lidi, kradla jejich majetky a oslavovala masové vrahy, a to jenom kvůli třídním rozdílům.
Tradiční bašty české levice, či lépe řečeno sociální demokracie, už v Česku neexistují. Moravskoslezský region, ve kterém vždy tuzemská nejstarší politická strana čerpala jistotu hlasů, jí tentokrát ve volbách svěřil ledva šest procent hlasů. I další „tradiční“ levicový region (ale proč vlastně?) sociální demokracie ‒ Ústecký kraj pak ani ne necelá čtyři procenta. Proč? Je důvodem opuštění sociální demokracie voliči jen opravdová naštvanost lidí na tzv. levicovou politiku nebo za to mohou spíše obskurní počiny členů strany?
Snad nejkřiklavějším příkladem naprostého dna volební kampaně byla aktivita tzv. „Husté dvojky“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a jejího, pro voliče levice snad ještě více falešného a obskurního Matěje Stropnického. Anebo má pravdu Jan Hamáček, odstupující šéf partaje, když říká, že hlasů od lidí se jim nedostalo kvůli vládnímu angažmá s populisty z ANO?
Odpověď není jednoduchá a politologové a sociologové budou jistě dlouhé týdny bádat nad tím, proč to tak dopadlo. Myslím si ale, že levicová politika není mrtvá, jen tu bohužel ztratila po osmi letech dominance tří, dá se říct vskutku levicově orientovaných stran, opravdovou podstatu. Nutno ale také konstatovat, že Česko není jediná země, která se s tím potýká. Jistě, tuzemští sociální demokraté by se jistě mohli poučit třeba v Německu, jak se dělá vítězná kampaň. Ale i výkon českých sociálních demokratů při volební kampani a ve vládě ukazuje na to, že není levice jako levice.
Debakl uskupení je podle mého názoru kvůli tomu, že současné vedení levicových stran v Česku, dá se říct „odstupující“, totiž přestalo kvůli vlastnímu pohodlí a vládní jistotě vnímat to, co jim politologové a odborníci na politiku vzkazovali už pěkně dlouho nejen přes média, ale možná i v nějakých doporučeních a zprávách přímo pro vedení: „Moderní levicová politika nemůže být jenom o tom, že budete zlepšovat finanční situaci seniorů nepravidelným přidáváním nominálních částek na důchodech, ale o tom, že se budete systémově snažit zlepšit blahobyt všech občanů.“ No a uznejte, to se opravdu nestalo.
Moderní levice pro 21. století musí být přece, a to nejde o můj názor, ale o mínění nejrůznějších ekonomických fór a institucí, které se tím zabývají, v souladu s rozvojem světové ekonomiky, ale ano, mělo by zlepšit situaci především nejchudších obyvatel v zemi. Stávajícím vládním stranám se vůbec nepovedlo to, co řekl ekonom Tomáš Sedláček v nedělním pořadu Václava Moravce, totiž, dovolím si parafrázovat, využít synergii o tom, že když zbohatnou bohatí, vydělají na tom i chudí.
Stát tak měl myslet nejen na důchodce, ale na to, jak posunout zemi k lepší konkurenci, lepším výdělkům a lepšímu fungování státu. Rétorika zesměšňování pravicových ideálů a postupů řešení krizových situací v Česku (především v podobě nezastavitelného ohromného růstu státního zadlužení, neřešené finanční trable, které trápí nejvíce regiony bývalých Sudet, neřešení penzí a sociálního systému, digitalizace a další) mohly naštvat právě levicové voliče, kteří pak ani možná nechtěli vhodit svůj hlas do volební urny.
Laskavý čtenář si snad také vzpomene na to, že kromě výkřiků odborářských bossů, kteří mají v popisu práce ječet a ukazovat rukama se vztyčeným ukazovákem na majitele firem, jak ožebračují své zaměstnance, přitom jim na rukách visí hodinky za statisíce korun, vládní uskupení nepřineslo v podpoře zaměstnanců celkem nic nového (jistě, zvýšila se minimální mzda…). Ale třeba zajištění lidí v důchodu, nové pracovní podmínky nebo systémy najímání lidí a další záležitosti trhu práce moc úprav, které by vyhovovaly nejen státu, ale i firmám a lidem, vláda se sociálními demokraty v čele odpovědného ministerstva nepřinesla.
Nejen tohle je ale paradoxně, jak upozornil i ekonom Jan Švejnar v diskusi v České televizi u Václava Moravce, velká příležitost a výzva (oslovit i levicové voliče) pro politiky, kteří se chystají převzít otěže moci. Věřím proto, že politická uskupení, byť by se dala s jistým zjednodušením označit opravdu jako duhová, budou chytřejší a poučí se právě z výkonu předchozí garnitury. Ale třeba i z toho, jak se dá promarnit nejen étos, ale i podpora lidí při ztrátě vlastní soudnosti.
Ideálním příkladem je proto Slovensko. Původně Matovičovo hnutí totiž ztratilo obskurními aktivitami, počiny a chováním jeho vlastního šéfa většinovou podporu veřejnosti a vláda sestavená ze čtyřech subjektů se nyní potácí s podporou lidí u dna. Uskupení se hádá jak psi ve veřejném prostoru a lidé se vlastně ptají, proč jsme je volili. K moci se tak derou znovu politici, kteří plenili nejen demokratické postupy, ale i dotace z EU a nezastavili se ani před spoluprací s mafiánskými strukturami, které nechali zabít novináře, o nich píšícím.
Možná si tak i tuzemský volič a čtenář uvědomí několik pro politický život nutných věcí. Třeba to, že při příští volbě osoby do nejvyšší ústavní pozice není dobré do ní poslat třeba člověka, který sice zdánlivě sprostou mluvou oslovuje ty lidi „dole“ (rozuměj především levicové voliče), přitom ale neváhá darovat totalitnímu vůdci v Rusku maketu samopalu se slovy: „To je na novináře“ a paktovat se a obdivovat segregační a totalitní praktiky v Číně. Snad se proto již brzo otevřou i v Česku dveře lepší a slušnější politice.
Související

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus
volby 2021 , komentář , ČSSD , KSČM
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 40 minutami

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 1 hodinou

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 1 hodinou

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 2 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 3 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 3 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 4 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 5 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 5 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 6 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 6 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 7 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 7 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 8 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 8 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 9 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 9 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
před 9 hodinami

Rozhodnutí, které ovlivní miliardy lidí. Co se stane ve středu netuší ani Trumpovi lidé
před 10 hodinami
Počasí čeká tento týden teplotní propad. Z 20 stupňů pod nulu
Počasí bude do konce týdne silně proměnlivé. Teploty vyrostou až ke 20 stupňům, pak se ale ochladí a vrátí se i mrazy, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák