KOMENTÁŘ | Krize otestovaly povahu Čechů. Jací jsme po ekonomické stránce?

Kdo by si to byl pomyslel, že ještě všichni budeme rádi za nějaké zprávy o tom, jak a kde se na našem chování podepsala léta s pandemií covidu, že? Mezi těmi zprávami, které snad proto stojí opravdu za připomenutí, a nejenom proto, že se podle nich mohou do budoucna stavět výrazně lepší vládní, politická a já nevím ještě jaká rozhodnutí, protože mají dopady i do dnešního dění, jsou třeba tyhle: Češi umí i přes omezení a lockdowny hodně šetřit, i když třeba kvůli tomu musí přestat chodit do restaurací. Nebo: Služby v tuzemsku zdražily kvůli dopadům pandemie až o patnáct procent.

Je sice jasné, že po agresívním válečném běsnění ruské vojenské mašinérie na Ukrajině, tu můžeme mít novinové titulky s ještě většími čísly zdražování a zvyšování cen, ale naštěstí se ukazuje, že třeba vývoj cen energií jde v poslední době dost na truc a proti záměrům válečného zločince, jak jej nazval americký prezident Joe Biden, v čele Ruska, Vladimira Putina.

Vyřčeno to bylo jasně: „V boji proti šíření coronaviru vláda od 14. března 2020 poprvé zakázala přítomnost veřejnosti v provozovnách služeb. Následně v posledních dvou letech provoz služeb několikrát znovu zakázala nebo omezila.“ A i kvůli tomu šly služby za poslední rok o deset až 15 procent výš, v závislosti a kategorii a lokalitě. Z analýzy portálu Slevovat, která k citovaným závěrům dospěla, vyplývá, že covid a často situaci neodpovídající vládní opatření zvýšila ve službách nejvíce ceny v oboru stravování, ale i v péči o tělo a zážitků. V případě ubytování se dlouho držely ceny na nižších hodnotách než v předchozích letech, provozovatelům ubytovacích provozů chyběli hosté ze zahraničí, rána v podobě zdražení pak přišla se zimní sezonou a rozvolněním. Díky vysoké obsazenosti zejména v horských oblastech tak ale mají hoteliéři šanci alespoň částečně dohnat ztráty z předešlého období.

I Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) nemá z éry pandemických let příliš dobré zkušenosti. Češi si totiž podle ní za dobu coronaviru doslova odvykli chodit do restaurací na obědy. Problém je ale to, že tržby za ně pokrývaly, jak uvedla AMSP také pro dříve v tomto textu zmiňovaný server, fixní náklady provozovatelů restaurací. Navíc se do nízké návštěvnosti v pohostinství propisuje stále víc i vlna zdražování surovin, energií a navyšování mezd. A to proto, že tohle všechno logicky navyšuje ceny jídel a pití. Je to jako začarovaný kruh, ze kterého se nedá vystoupit. A hodně velkou neznámou je to, o kolik se statistiky zdražování a inflace kvůli válce na Ukrajině ještě dále zvednou.

A tak snad moc dobrou zprávou může být to, jak zjistil průzkum nebankovní společnosti Cofidis, citovaný serverem EuroZprávy.cz, že většině Čechů se daří v tomto roce plnit předsevzetí šetřit pod vlivem prudkého zdražení energií a současné rychle rostoucí inflace. Hlídají si nejvíce útraty za vodu, energie i výdaje za jídlo, rezervy ovšem máme v útratách za dopravu. Zmiňovaná zpráva říká, že nejúsporněji se Češi chovají při spotřebě vody, čisté svědomí má v této oblasti 87 procent lidí. A daří se nám šetřit i v energiích. Z průzkumu Cofidisu na vzorku necelých pěti set třiceti lidí vyplývá, že asi 83 procent Čechů šetří na vytápění a 81 procent na elektrické energii, ať už prostřednictvím energeticky nenáročných spotřebičů, využíváním úsporných žárovek a dalších úsporných opatření. Tohle nejsou vůbec špatné zprávy. Doufám, laskaví čtenáři, že i vy věříte spolu se mnou, že ti lidé opravdu nemrznou doma kvůli tomu, že se ceny energií od podzimu loňského roku několikanásobně zvedly.

Ze stejně dobrého „ranku“ je i zpráva o tom, i když zatím s minimálními dopady pro konečné maloobchodní zákazníky, že cena zemního plynu (pro dubnové vypořádání) oslabuje. Křivka sice, jak říkají analytici, vykazuje velkou volatilitu (tedy pohyb nahoru a dolů) a to kvůli bezprecedentní ruské Putinově agresi a válečným zločinům na Ukrajině, proto cenám stále vládne nejistota. Navíc, jak upozorňuje řada analytiků, se levnější ceny zemního plynu výrazně nepropisují do konečných faktur klientům. A Ruskem prodlužovaná válka může s cenami nejen energií ještě výrazně zahýbat. Věřme proto, že i když máme dle zjištění průzkumu společnosti Cofidis jako Češi největší rezervy v šetření v dopravě, neboť více než desetina respondentů tvrdí, že na ní vůbec nešetří a o alternativách běžného ježdění autem se nezajímá, nebudou pak silnice kvůli vysokým cenám nejen paliv luxusem, který si nebudeme moci dovolit. Snad tento černý scénář nenajde v realitě svou odezvu.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář češi Lidé

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: S Ficem jsem hovořil. Jeho stav je vážný, to nejtěžší má před sebou

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy