KOMENTÁŘ | Krize otestovaly povahu Čechů. Jací jsme po ekonomické stránce?

Kdo by si to byl pomyslel, že ještě všichni budeme rádi za nějaké zprávy o tom, jak a kde se na našem chování podepsala léta s pandemií covidu, že? Mezi těmi zprávami, které snad proto stojí opravdu za připomenutí, a nejenom proto, že se podle nich mohou do budoucna stavět výrazně lepší vládní, politická a já nevím ještě jaká rozhodnutí, protože mají dopady i do dnešního dění, jsou třeba tyhle: Češi umí i přes omezení a lockdowny hodně šetřit, i když třeba kvůli tomu musí přestat chodit do restaurací. Nebo: Služby v tuzemsku zdražily kvůli dopadům pandemie až o patnáct procent.

Je sice jasné, že po agresívním válečném běsnění ruské vojenské mašinérie na Ukrajině, tu můžeme mít novinové titulky s ještě většími čísly zdražování a zvyšování cen, ale naštěstí se ukazuje, že třeba vývoj cen energií jde v poslední době dost na truc a proti záměrům válečného zločince, jak jej nazval americký prezident Joe Biden, v čele Ruska, Vladimira Putina.

Vyřčeno to bylo jasně: „V boji proti šíření coronaviru vláda od 14. března 2020 poprvé zakázala přítomnost veřejnosti v provozovnách služeb. Následně v posledních dvou letech provoz služeb několikrát znovu zakázala nebo omezila.“ A i kvůli tomu šly služby za poslední rok o deset až 15 procent výš, v závislosti a kategorii a lokalitě. Z analýzy portálu Slevovat, která k citovaným závěrům dospěla, vyplývá, že covid a často situaci neodpovídající vládní opatření zvýšila ve službách nejvíce ceny v oboru stravování, ale i v péči o tělo a zážitků. V případě ubytování se dlouho držely ceny na nižších hodnotách než v předchozích letech, provozovatelům ubytovacích provozů chyběli hosté ze zahraničí, rána v podobě zdražení pak přišla se zimní sezonou a rozvolněním. Díky vysoké obsazenosti zejména v horských oblastech tak ale mají hoteliéři šanci alespoň částečně dohnat ztráty z předešlého období.

I Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) nemá z éry pandemických let příliš dobré zkušenosti. Češi si totiž podle ní za dobu coronaviru doslova odvykli chodit do restaurací na obědy. Problém je ale to, že tržby za ně pokrývaly, jak uvedla AMSP také pro dříve v tomto textu zmiňovaný server, fixní náklady provozovatelů restaurací. Navíc se do nízké návštěvnosti v pohostinství propisuje stále víc i vlna zdražování surovin, energií a navyšování mezd. A to proto, že tohle všechno logicky navyšuje ceny jídel a pití. Je to jako začarovaný kruh, ze kterého se nedá vystoupit. A hodně velkou neznámou je to, o kolik se statistiky zdražování a inflace kvůli válce na Ukrajině ještě dále zvednou.

A tak snad moc dobrou zprávou může být to, jak zjistil průzkum nebankovní společnosti Cofidis, citovaný serverem EuroZprávy.cz, že většině Čechů se daří v tomto roce plnit předsevzetí šetřit pod vlivem prudkého zdražení energií a současné rychle rostoucí inflace. Hlídají si nejvíce útraty za vodu, energie i výdaje za jídlo, rezervy ovšem máme v útratách za dopravu. Zmiňovaná zpráva říká, že nejúsporněji se Češi chovají při spotřebě vody, čisté svědomí má v této oblasti 87 procent lidí. A daří se nám šetřit i v energiích. Z průzkumu Cofidisu na vzorku necelých pěti set třiceti lidí vyplývá, že asi 83 procent Čechů šetří na vytápění a 81 procent na elektrické energii, ať už prostřednictvím energeticky nenáročných spotřebičů, využíváním úsporných žárovek a dalších úsporných opatření. Tohle nejsou vůbec špatné zprávy. Doufám, laskaví čtenáři, že i vy věříte spolu se mnou, že ti lidé opravdu nemrznou doma kvůli tomu, že se ceny energií od podzimu loňského roku několikanásobně zvedly.

Ze stejně dobrého „ranku“ je i zpráva o tom, i když zatím s minimálními dopady pro konečné maloobchodní zákazníky, že cena zemního plynu (pro dubnové vypořádání) oslabuje. Křivka sice, jak říkají analytici, vykazuje velkou volatilitu (tedy pohyb nahoru a dolů) a to kvůli bezprecedentní ruské Putinově agresi a válečným zločinům na Ukrajině, proto cenám stále vládne nejistota. Navíc, jak upozorňuje řada analytiků, se levnější ceny zemního plynu výrazně nepropisují do konečných faktur klientům. A Ruskem prodlužovaná válka může s cenami nejen energií ještě výrazně zahýbat. Věřme proto, že i když máme dle zjištění průzkumu společnosti Cofidis jako Češi největší rezervy v šetření v dopravě, neboť více než desetina respondentů tvrdí, že na ní vůbec nešetří a o alternativách běžného ježdění autem se nezajímá, nebudou pak silnice kvůli vysokým cenám nejen paliv luxusem, který si nebudeme moci dovolit. Snad tento černý scénář nenajde v realitě svou odezvu.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář češi Lidé

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 45 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy