KOMENTÁŘ | Kryptoměn je už 6500. Znepokojují nejen výdělky, ale i stylem fungování

Ethereum, Ethash, Kadena, Cryptonote, Zerocoin, ale hlavně Bitcoin. Že jste až do toho posledního názvu vůbec netušili, o čem je řeč? Nevadí. Řeč je o kryptoměnách. Chcete-li o digitálních penězích, které jsou podle všeobecné definice považovány za virtuální a k jejich „výrobě“ či platebním transakcím slouží síť počítačů individuálních uživatelů. Ti často rádi, ale také někdy zcela nevědomky, dávají k dispozici část výkonu svého počítače připojeného k internetu. A proč je nutné se o tom bavit právě nyní? Protože růst ceny kryptoměn navozuje v řadě světa řadu otázek, které nejsou zas tak jednoduše zodpověditelné.

Tak zaprvé. Je až neuvěřitelné, jaká čísla vykazuje zhodnocení kryptoměn, tedy pro někoho investičního nástroje, který, jak se ukazuje, přináší snadné peníze. A to je ten první důvod, proč o kryptoměnách nyní mluvit. Jasně, Zookeeper 315,4 procenta, Altura 180,38 procenta a Yield Crypto Prophecies 102,12 procenta. To není seznam úkolů se snadností dosažení výsledku z kultovního filmu Zathura: Vesmírné dobrodružství, ale trojka nejvýnosnějších kryptoměn jen za poslední dny. Stačí si ale najít na internetu třeba údaj o tržní kapitalizaci (Jde o tržní hodnotu dané položky, která vyjadřuje celkovou tržní hodnota všech „vytěžených“ mincí v oběhu.) a hned se vám z těch čísel udělá mdlo před očima.

Žebříček totiž vede Bitcoin s hodnotou 821 miliard dolarů, ve srovnání třeba s hodnotou Tesly, která tento týden překonala 1 bilion dolarů, si člověk může říct, že ta kryptoměna má tedy co dohánět a tudíž, že může ještě její cena růst. A to je za další. Aby totiž bylo jasno, nenabádám tu rozhodně k tomu, aby se investovalo v ještě větší míře do kryptoměn, protože nabízejí snadný výdělek. Uff, naopak. Mimochodem ‒ ze záznamů tuzemských médií vyplývá, že během letošního roku stouply „české“ nákupy kryptoměn na 3,3 miliardy korun. (Jsem zvědavý, jaká levicová politická strana či hnutí kvůli tomu uchopí zdanění těchto nákupů jako svůj hlavní cíl pro vítězství v dalších parlamentních volbách.) Tak zpět k tomu prvnímu důvodu, proč nyní psát o kryptoměnách. Ne každý ze ziskuchtivých investorů ‒ amatérů totiž bude mít ve svém přehledu investic stejná čísla, jako na začátku.

A to i přesto, že existuje přes 6 500 kryptoměn, takže by se dalo říct, že si stačí jen vybrat. A v tom to je. Ne každý totiž, si dovede přiznat, když vidí podobná čísla zisků a slyší „zaručené“ příběhy o tom, jak nějaký známý kamaráda nebo kamarád známého vydělal „zaručeně“ nejméně statisíce, často i víc, na kryptoměnách. Aby bylo jasno už podruhé: Neexistuje žádný univerzální vzorec a způsob rozhodování o tom, do kterých kryptoměn investovat tak, aby přinesly zaručený zisk a bohatství (což bude v těchto dobách všeobecného zdražování a drahoty jistě těžké pochopit, ale je to tak).

A pak je tu další důvod, proč se právě teď bavit o kryptoměnách. Možná se to nezdá, ale i přes všechny okolnosti kryptoměny stále ukazují na jednu klíčovou vlastnost, které se Čechům moc nedostává. Totiž umět být trpělivý, a to nejen v investicích. Proč? Letos na konci října oslaví nejznámější kryptoměna světa ‒ Bitcoin ‒ třinácté narozeniny. Nechce se ani možná věřit tomu, že cena této značky začínala někde na třiceti centech za minci. A dnes? Stejná mince stojí přes 62 000 dolarů. Kdo z vás to má, že? Vydržíte ale čekat třináct let? Jistě, nikdo sice pořádně neví, kdo nebo co vlastně tohle aktivum ovlivňuje, jasné jsou jen některá pravidla a postupy kolem Bitcoinu, ale i ty se často tak nějak ztrácí reálném životě.

Ale ani raketový růst cen kryptoměn, celosvětový masivní nárůst zájmu investorů o tento typ investice a přiznávám, že ani řada jistě zaručených příběhů z domácích luhů a hájů o zbohatnutí na kryptoměnách díky nejrůznějším investičním algoritmům, nemůže zastřít to, že jde hlavně o vysoce rizikový investiční nástroj. Faktem také je, že touha po zbohatnutí prostřednictvím kryptoměn není ale výjimečná jen v tuzemsku. Díky rostoucím potížím, spojeným s digitálními měnami, vstupuje do institucionálního světa stále intenzivnější nutnost větší regulace rizikových investic, zavádění nových postupů obrany před strmými pády hodnoty kryptoměn a tak dále.

Věc má tudíž i politické pozadí. Řada investorů totiž díky kryptoměnám může být v řadě zemí považovaná za pachatele daňových úniků, neboť řada z nich nemá kvůli neexistenci jakýchkoliv záznamů o kapitálových ziscích či ztrátách, doložit potřebná data. Ale nechť. Není ale divu, že řada institucí i médií už dneska upozorňuje na to, že nejen korporace mají kryptoměny v oblibě, protože snižují regulační dohled a pomáhají jim podnikat. Většina uživatelů považuje transakce a obchodování s kryptoměnami za snadné.

I podle renomovaných globálních ekonomických titulů tak stojí dneska otázka kolem kryptoměn jasně. Nebavme se o tom, kdy a proč, ale o tom, jak. Srozumitelně řečeno: Stojíme před tím, zda a jak rychle jsme schopni přijmout principy fungování trhu s kryptoměnami nebo nejsme. Takže psát a rozebírat fungování trhu s kryptoměnami bude čím dál tím víc nutné. Kryptoměny totiž určitě změní stávající systémy fungování investic. A nejen investic.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Bitcoin kryptoměna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy