Ethereum, Ethash, Kadena, Cryptonote, Zerocoin, ale hlavně Bitcoin. Že jste až do toho posledního názvu vůbec netušili, o čem je řeč? Nevadí. Řeč je o kryptoměnách. Chcete-li o digitálních penězích, které jsou podle všeobecné definice považovány za virtuální a k jejich „výrobě“ či platebním transakcím slouží síť počítačů individuálních uživatelů. Ti často rádi, ale také někdy zcela nevědomky, dávají k dispozici část výkonu svého počítače připojeného k internetu. A proč je nutné se o tom bavit právě nyní? Protože růst ceny kryptoměn navozuje v řadě světa řadu otázek, které nejsou zas tak jednoduše zodpověditelné.
Tak zaprvé. Je až neuvěřitelné, jaká čísla vykazuje zhodnocení kryptoměn, tedy pro někoho investičního nástroje, který, jak se ukazuje, přináší snadné peníze. A to je ten první důvod, proč o kryptoměnách nyní mluvit. Jasně, Zookeeper 315,4 procenta, Altura 180,38 procenta a Yield Crypto Prophecies 102,12 procenta. To není seznam úkolů se snadností dosažení výsledku z kultovního filmu Zathura: Vesmírné dobrodružství, ale trojka nejvýnosnějších kryptoměn jen za poslední dny. Stačí si ale najít na internetu třeba údaj o tržní kapitalizaci (Jde o tržní hodnotu dané položky, která vyjadřuje celkovou tržní hodnota všech „vytěžených“ mincí v oběhu.) a hned se vám z těch čísel udělá mdlo před očima.
Žebříček totiž vede Bitcoin s hodnotou 821 miliard dolarů, ve srovnání třeba s hodnotou Tesly, která tento týden překonala 1 bilion dolarů, si člověk může říct, že ta kryptoměna má tedy co dohánět a tudíž, že může ještě její cena růst. A to je za další. Aby totiž bylo jasno, nenabádám tu rozhodně k tomu, aby se investovalo v ještě větší míře do kryptoměn, protože nabízejí snadný výdělek. Uff, naopak. Mimochodem ‒ ze záznamů tuzemských médií vyplývá, že během letošního roku stouply „české“ nákupy kryptoměn na 3,3 miliardy korun. (Jsem zvědavý, jaká levicová politická strana či hnutí kvůli tomu uchopí zdanění těchto nákupů jako svůj hlavní cíl pro vítězství v dalších parlamentních volbách.) Tak zpět k tomu prvnímu důvodu, proč nyní psát o kryptoměnách. Ne každý ze ziskuchtivých investorů ‒ amatérů totiž bude mít ve svém přehledu investic stejná čísla, jako na začátku.
A to i přesto, že existuje přes 6 500 kryptoměn, takže by se dalo říct, že si stačí jen vybrat. A v tom to je. Ne každý totiž, si dovede přiznat, když vidí podobná čísla zisků a slyší „zaručené“ příběhy o tom, jak nějaký známý kamaráda nebo kamarád známého vydělal „zaručeně“ nejméně statisíce, často i víc, na kryptoměnách. Aby bylo jasno už podruhé: Neexistuje žádný univerzální vzorec a způsob rozhodování o tom, do kterých kryptoměn investovat tak, aby přinesly zaručený zisk a bohatství (což bude v těchto dobách všeobecného zdražování a drahoty jistě těžké pochopit, ale je to tak).
A pak je tu další důvod, proč se právě teď bavit o kryptoměnách. Možná se to nezdá, ale i přes všechny okolnosti kryptoměny stále ukazují na jednu klíčovou vlastnost, které se Čechům moc nedostává. Totiž umět být trpělivý, a to nejen v investicích. Proč? Letos na konci října oslaví nejznámější kryptoměna světa ‒ Bitcoin ‒ třinácté narozeniny. Nechce se ani možná věřit tomu, že cena této značky začínala někde na třiceti centech za minci. A dnes? Stejná mince stojí přes 62 000 dolarů. Kdo z vás to má, že? Vydržíte ale čekat třináct let? Jistě, nikdo sice pořádně neví, kdo nebo co vlastně tohle aktivum ovlivňuje, jasné jsou jen některá pravidla a postupy kolem Bitcoinu, ale i ty se často tak nějak ztrácí reálném životě.
Ale ani raketový růst cen kryptoměn, celosvětový masivní nárůst zájmu investorů o tento typ investice a přiznávám, že ani řada jistě zaručených příběhů z domácích luhů a hájů o zbohatnutí na kryptoměnách díky nejrůznějším investičním algoritmům, nemůže zastřít to, že jde hlavně o vysoce rizikový investiční nástroj. Faktem také je, že touha po zbohatnutí prostřednictvím kryptoměn není ale výjimečná jen v tuzemsku. Díky rostoucím potížím, spojeným s digitálními měnami, vstupuje do institucionálního světa stále intenzivnější nutnost větší regulace rizikových investic, zavádění nových postupů obrany před strmými pády hodnoty kryptoměn a tak dále.
Věc má tudíž i politické pozadí. Řada investorů totiž díky kryptoměnám může být v řadě zemí považovaná za pachatele daňových úniků, neboť řada z nich nemá kvůli neexistenci jakýchkoliv záznamů o kapitálových ziscích či ztrátách, doložit potřebná data. Ale nechť. Není ale divu, že řada institucí i médií už dneska upozorňuje na to, že nejen korporace mají kryptoměny v oblibě, protože snižují regulační dohled a pomáhají jim podnikat. Většina uživatelů považuje transakce a obchodování s kryptoměnami za snadné.
I podle renomovaných globálních ekonomických titulů tak stojí dneska otázka kolem kryptoměn jasně. Nebavme se o tom, kdy a proč, ale o tom, jak. Srozumitelně řečeno: Stojíme před tím, zda a jak rychle jsme schopni přijmout principy fungování trhu s kryptoměnami nebo nejsme. Takže psát a rozebírat fungování trhu s kryptoměnami bude čím dál tím víc nutné. Kryptoměny totiž určitě změní stávající systémy fungování investic. A nejen investic.
Související
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
komentář , Bitcoin , kryptoměna
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek