KOMENTÁŘ | Kryptoměn je už 6500. Znepokojují nejen výdělky, ale i stylem fungování

Ethereum, Ethash, Kadena, Cryptonote, Zerocoin, ale hlavně Bitcoin. Že jste až do toho posledního názvu vůbec netušili, o čem je řeč? Nevadí. Řeč je o kryptoměnách. Chcete-li o digitálních penězích, které jsou podle všeobecné definice považovány za virtuální a k jejich „výrobě“ či platebním transakcím slouží síť počítačů individuálních uživatelů. Ti často rádi, ale také někdy zcela nevědomky, dávají k dispozici část výkonu svého počítače připojeného k internetu. A proč je nutné se o tom bavit právě nyní? Protože růst ceny kryptoměn navozuje v řadě světa řadu otázek, které nejsou zas tak jednoduše zodpověditelné.

Tak zaprvé. Je až neuvěřitelné, jaká čísla vykazuje zhodnocení kryptoměn, tedy pro někoho investičního nástroje, který, jak se ukazuje, přináší snadné peníze. A to je ten první důvod, proč o kryptoměnách nyní mluvit. Jasně, Zookeeper 315,4 procenta, Altura 180,38 procenta a Yield Crypto Prophecies 102,12 procenta. To není seznam úkolů se snadností dosažení výsledku z kultovního filmu Zathura: Vesmírné dobrodružství, ale trojka nejvýnosnějších kryptoměn jen za poslední dny. Stačí si ale najít na internetu třeba údaj o tržní kapitalizaci (Jde o tržní hodnotu dané položky, která vyjadřuje celkovou tržní hodnota všech „vytěžených“ mincí v oběhu.) a hned se vám z těch čísel udělá mdlo před očima.

Žebříček totiž vede Bitcoin s hodnotou 821 miliard dolarů, ve srovnání třeba s hodnotou Tesly, která tento týden překonala 1 bilion dolarů, si člověk může říct, že ta kryptoměna má tedy co dohánět a tudíž, že může ještě její cena růst. A to je za další. Aby totiž bylo jasno, nenabádám tu rozhodně k tomu, aby se investovalo v ještě větší míře do kryptoměn, protože nabízejí snadný výdělek. Uff, naopak. Mimochodem ‒ ze záznamů tuzemských médií vyplývá, že během letošního roku stouply „české“ nákupy kryptoměn na 3,3 miliardy korun. (Jsem zvědavý, jaká levicová politická strana či hnutí kvůli tomu uchopí zdanění těchto nákupů jako svůj hlavní cíl pro vítězství v dalších parlamentních volbách.) Tak zpět k tomu prvnímu důvodu, proč nyní psát o kryptoměnách. Ne každý ze ziskuchtivých investorů ‒ amatérů totiž bude mít ve svém přehledu investic stejná čísla, jako na začátku.

A to i přesto, že existuje přes 6 500 kryptoměn, takže by se dalo říct, že si stačí jen vybrat. A v tom to je. Ne každý totiž, si dovede přiznat, když vidí podobná čísla zisků a slyší „zaručené“ příběhy o tom, jak nějaký známý kamaráda nebo kamarád známého vydělal „zaručeně“ nejméně statisíce, často i víc, na kryptoměnách. Aby bylo jasno už podruhé: Neexistuje žádný univerzální vzorec a způsob rozhodování o tom, do kterých kryptoměn investovat tak, aby přinesly zaručený zisk a bohatství (což bude v těchto dobách všeobecného zdražování a drahoty jistě těžké pochopit, ale je to tak).

A pak je tu další důvod, proč se právě teď bavit o kryptoměnách. Možná se to nezdá, ale i přes všechny okolnosti kryptoměny stále ukazují na jednu klíčovou vlastnost, které se Čechům moc nedostává. Totiž umět být trpělivý, a to nejen v investicích. Proč? Letos na konci října oslaví nejznámější kryptoměna světa ‒ Bitcoin ‒ třinácté narozeniny. Nechce se ani možná věřit tomu, že cena této značky začínala někde na třiceti centech za minci. A dnes? Stejná mince stojí přes 62 000 dolarů. Kdo z vás to má, že? Vydržíte ale čekat třináct let? Jistě, nikdo sice pořádně neví, kdo nebo co vlastně tohle aktivum ovlivňuje, jasné jsou jen některá pravidla a postupy kolem Bitcoinu, ale i ty se často tak nějak ztrácí reálném životě.

Ale ani raketový růst cen kryptoměn, celosvětový masivní nárůst zájmu investorů o tento typ investice a přiznávám, že ani řada jistě zaručených příběhů z domácích luhů a hájů o zbohatnutí na kryptoměnách díky nejrůznějším investičním algoritmům, nemůže zastřít to, že jde hlavně o vysoce rizikový investiční nástroj. Faktem také je, že touha po zbohatnutí prostřednictvím kryptoměn není ale výjimečná jen v tuzemsku. Díky rostoucím potížím, spojeným s digitálními měnami, vstupuje do institucionálního světa stále intenzivnější nutnost větší regulace rizikových investic, zavádění nových postupů obrany před strmými pády hodnoty kryptoměn a tak dále.

Věc má tudíž i politické pozadí. Řada investorů totiž díky kryptoměnám může být v řadě zemí považovaná za pachatele daňových úniků, neboť řada z nich nemá kvůli neexistenci jakýchkoliv záznamů o kapitálových ziscích či ztrátách, doložit potřebná data. Ale nechť. Není ale divu, že řada institucí i médií už dneska upozorňuje na to, že nejen korporace mají kryptoměny v oblibě, protože snižují regulační dohled a pomáhají jim podnikat. Většina uživatelů považuje transakce a obchodování s kryptoměnami za snadné.

I podle renomovaných globálních ekonomických titulů tak stojí dneska otázka kolem kryptoměn jasně. Nebavme se o tom, kdy a proč, ale o tom, jak. Srozumitelně řečeno: Stojíme před tím, zda a jak rychle jsme schopni přijmout principy fungování trhu s kryptoměnami nebo nejsme. Takže psát a rozebírat fungování trhu s kryptoměnami bude čím dál tím víc nutné. Kryptoměny totiž určitě změní stávající systémy fungování investic. A nejen investic.

Související

Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.
Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Více souvisejících

komentář Bitcoin kryptoměna

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy