KOMENTÁŘ | Minimální mzda nedá politikům spát. Jen zvyšováním se nic nevyřeší

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Tak třeba taková minimální mzda. Když by se její výše nemusela odvíjet od rozhodnutí politiků, ale třeba jen od toho, jak se mění předem schválené parametry jejího výpočtu, myslím, že by se ulevilo nejen lidem v Česku, ale i investorům, a nakonec jistě i nejednomu politikovi. No uznejte, přijít o hodiny často zbytečných a nicotných plků ve Sněmovně o tom, že jedni nemají rádi chudé, zatímco těm druhým je jedno, jestli erár má nebo nemá peníze na jejich rozhazování z pověstného vrtulníku, je snad až příliš krásná a ideální představa o tom, jak by mohl fungovat stát. Do nastavení její výše se ale chystá nyní promluvit i Evropský parlament. Ten totiž chce schválit směrnici, která má všem zemím Evropské unie poradit, jak jí zvyšovat.

Určitě nebudu daleko od pravdy prohlášením, že kdyby si mohli politici vybrat právě jednu věc, kterou by ze svého života chtěli úplně vyškrtnout, bylo by to dozajista rozhodování o změně minimální mzdy. Proč? Když si člověk uvědomí domácí reálie o neustálém dohadování se mezi těmi v opozici s těmi u vlády, ve kterých její výše ovlivňuje celou řadu plateb a daňových odpočtů, například zálohy na zdravotní pojištění, limit pro zdanění důchodů nebo třeba i školkovné, hned je mu jasné o čem je tu řeč. Přesto se tu a tam objeví snahy o to, aby se výše minimální mzdy valorizovala automaticky. Bez zásahu těch zvolených. Utopie? Možná ano, ale i sám Evropský parlament, jak již zaznělo v úvodu textu, se nyní chystá poradit, jak na změny jít.

Nová vláda Petra Fialy z ODS si ale úkol automatické valorizace této položky předsevzala uvést do života. Nejprve ale fakta o minimální mzdě. Třeba specializovaný server Peníze.cz si teď vzal tahle data z Evropského statistického úřadu a srovnal je. A vyšlo mu, že i po masivních nárůstech minimální mzdy, schválených populisticko-socialistickými rozhazovači veřejných peněz z ANO, ČSSD a podporovanými komunisty, jsme stejně pořád ve skupině se zeměmi jako je Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko či Chorvatsko. Jenže ani po ryze populistických výdajích, které tu předváděla vláda Andreje Babiše a kvůli kterým v Česku vzrostla míra zadlužení z 38,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 40,5 procenta s deficitem státního rozpočtu ve výši strašných 420 miliard korun a rekordním státním dluhem, na tom s minimální mzdou nejsme stále nijak zvlášť dobře.

Její aktuální výše je sice 652 eur, ale pořád v Evropě patříme do skupiny těch slabších. Nic proti obyvatelům výše uvedených států, samozřejmě. Takže ani vyšší zaručené výdělky v ČR nestačí na to, abychom nebyli (rozuměj laskavý čtenáři, my všichni zaměstnanci) při přepočtu minimální mzdy na eura sedmí od konce ze všech členských zemí Evropské unie, při zohlednění kupní síly dokonce pátí od konce. S trochou jízlivosti by se tady dalo použít zvolání z pohádky Lotrando a Zubejda: „Volejte sláva a tři dny se radujte!“. Ve skutečnosti toho ale k veselení moc není. Ukazuje se totiž, že proto, abychom se přiblížili v této položce k těm „lepším“ státům Evropy, a to se všemi myslitelnými důsledky, nebude stačit jen masivní změna číslovek u minimální mzdy, ale rozhodně i další nepostradatelné záležitosti, reformy a zásadní úpravy všemožných systémů.

Zatím si velkých rozdílů v evropských minimálních mzdách všiml i Evropský parlament. Není divu. Zatímco dle výše zmíněných dat je nejnižší s 332 eury v Bulharsku, nejvyšší je minimální mzda v rámci Evropské unie v Lucembursku, a to ve výši 2257 eur. I proto má letos evropský parlament hlasovat o směrnici, která by rozdíly napříč unií upravila. To by pro Česko mohlo znamenat zvýšení minimálního příjmu o několik tisíc korun. O to větší pozornost se proto stále více upírají také k záměrům vlády, jak co nejvíce vylepšit fungování nejrůznějších sociálních systémů a výpočtů pro život lidí důležitých položek, jakou je třeba právě minimální mzda.

Vláda Petra Fialy ve svém prohlášení uvedla, že chce v sociálních věcech prosadit její automatickou valorizaci. Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, České televizi k tomu řekl, že záležitost by měla být vykomunikována nejen v koalicích, ale právě i se všemi sociálními partnery, a to během prvního pololetí letošního roku. Jasné je tak to, přes různé zájmy nejen vlády, ale i dalších hráčů, kteří do procesu nastavení těchto věcí mohou a budou mluvit, a to zaměstnavatelů a odborů, je předvídatelnost výdajů států jedním z bodů, který může posunout Česko mezi opravdu vyspělé země. Jak už jsem zmínil, přece nechceme, aby se tu nejrůznější postavy politického života dokola a do nekonečna hádali jenom o to, kolik nám vlastně na té minimální mzdě přihodí.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář Minimální mzda

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

Izraelci se brání Bidenovu ultimátu: Pro dosažení svých cílů uděláme vše

Izrael podnikne všechny nezbytné kroky k tomu, aby v Pásmu Gazy dosáhl svých válečných cílů. Prohlásil to izraelský ministr obrany Joav Galant v reakci na tlak Spojených států zastavit izraelskou operaci ve městě Rafah, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy