KOMENTÁŘ | Nálada Čechů je na bodu mrazu. Protentokrát za to ale nemohou peníze

Společenská nálada v tuzemsku nebyla kvůli šíření viru SARS-CoV-2 za poslední více jak dva roky nijak zvlášť výborná. Nebyla nouze i o novinové titulky, jak se kvůli existenci nebo neexistenci samotné nákazy rozkližují vztahy v rodinách, mezi přáteli nebo kolegy. Jenže, proč vlastně?

Současné průzkumy veřejného mínění, třeba o spokojenosti Čechů, výhledu na rok 2022 nebo o příjmech domácností, nedopadají vůbec špatně. Není to všechno spíše důvodem mít dobrou náladu? Vždyť všechny zmíněné ukazatele jsou možná lepším výsledkem, než jsme čekali. A to i přes všechny ty lockdowny, uzavírání firem kvůli nedostatku zákazníků a poptávky po jejich výrobcích a službách, distanční výuku ve školách, atd..

No, posuďte sami. Během ledna 2022 jsme vydali zprávu o tom, že si domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun. Oproti roku 2019 se tak zvedla přibližně o 10 300 korun.

Lidí v příjmové chudobě ubylo zhruba o 100 tisíc. Bylo jich tak celkem kolem 900 tisíc. Že ty rychle rostoucí výplaty státních zaměstnanců za Babišovy vlády sice lidem mohly přidat na náladě, ale způsobily v českém eráru pořádnou paseku. O tom není potřeba dlouze mluvit, psali jsme o tom.

A právě proto není zřejmě divu, že nadpoloviční většina lidí na začátku letošního ledna měla za to, že rok 2022 bude „optimistický“. Uvedla to agentura Median v exkluzivním průzkumu pro Český rozhlas. Zmiňovaný web dále napsal, že třetina lidí v Česku očekává, že pro ně nový rok bude horší než ten loňský. Oproti letům před pandemií koronaviru stoupl počet lidí s negativními očekáváními o polovinu.

Nejvíce se lidé v novém roce obávají vysoké inflace a znehodnocení peněz. Když se ale soustředíme jen na ty „peníze“, tak nejenom státní zaměstnanci mohou být ale spokojeni. Firmy totiž letos plánují získávat nové lidi pro rozšiřování výroby a poskytování služeb růstem mezd. S chutí si přečtěte proč. 

Otázkou tak zůstává, proč nemají Češi tak úplně dobrou náladu. Třeba web televizní stanice Prima doslova uvedl, že: „Češi ztrácejí naději, pouze čtvrtina z nich věří v lepší časy.“ Silným motivem proto, abychom si četli podobné titulky je s největší pravděpodobností přetrvávající pandemie covidu. Ztěžuje nejen normální chod domácností a fungování společnosti, ale omezuje i společenský život.

Agentura CVVM, která za zmíněnými výsledky o náladě společnosti stojí, dále uvedla, že Češi jsou výrazně pesimističtější, než byli ještě třeba v červnu 2021. Ano, týká se to šíření covidu, jenže sami uznáte, že když jsem „naštvanej“ asi úplně nedokážu oddělit své emoce spojené s covidem od dalších pocitů. Jednoduše ‒ zlá nálada se šíří dál.

Nutno ale říct, bez ohledu na politiku, ekonomiku nebo další záležitosti, že špatná nálada, způsobená hlavně covidem, není jen v Česku. Například skupina nizozemských výzkumníků, která od roku 2016 studuje vývoj prosociálního chování u mladých lidí v Evropě uvedla, že míra napětí právě kvůli šíření nenáviděného viru se rychle zvyšuje, zatímco míra odolnosti klesá. A že to není problém jenom mladých, potvrzuje i dokument Evropského parlamentu.

Možná, že ale brzy přijde nějaký impuls, který náladu nejen v české společnosti, pozvedne. A takovým impulsem mohou být třeba Olympijské hry v Pekingu. Uvidíme, jak se po výkonech sportovního světa změní nálada ve společnostech. Držme si všichni kvůli tomu palce, aby to vyšlo.

Související

Ilustrační foto Komentář

Angličtina od první třídy je skvělý nápad. Druhý jazyk počká až na střední školu

Dnešní děti vyrůstají v silně globalizovaném světě. Během pár minut se mohou spřátelit s osobou na druhé straně planety, stejně tak naletět podvodníkům. Proto je nutné je učit anglicky – ideálně od co nejútlejšího věku. S druhým jazykem však bude lepší počkat až na střední školy, kdy má mladý člověk alespoň minimální ponětí, proč se ho má učit. 

Více souvisejících

komentář peníze Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy