KOMENTÁŘ | Nálada Čechů je na bodu mrazu. Protentokrát za to ale nemohou peníze

Společenská nálada v tuzemsku nebyla kvůli šíření viru SARS-CoV-2 za poslední více jak dva roky nijak zvlášť výborná. Nebyla nouze i o novinové titulky, jak se kvůli existenci nebo neexistenci samotné nákazy rozkližují vztahy v rodinách, mezi přáteli nebo kolegy. Jenže, proč vlastně?

Současné průzkumy veřejného mínění, třeba o spokojenosti Čechů, výhledu na rok 2022 nebo o příjmech domácností, nedopadají vůbec špatně. Není to všechno spíše důvodem mít dobrou náladu? Vždyť všechny zmíněné ukazatele jsou možná lepším výsledkem, než jsme čekali. A to i přes všechny ty lockdowny, uzavírání firem kvůli nedostatku zákazníků a poptávky po jejich výrobcích a službách, distanční výuku ve školách, atd..

No, posuďte sami. Během ledna 2022 jsme vydali zprávu o tom, že si domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun. Oproti roku 2019 se tak zvedla přibližně o 10 300 korun.

Lidí v příjmové chudobě ubylo zhruba o 100 tisíc. Bylo jich tak celkem kolem 900 tisíc. Že ty rychle rostoucí výplaty státních zaměstnanců za Babišovy vlády sice lidem mohly přidat na náladě, ale způsobily v českém eráru pořádnou paseku. O tom není potřeba dlouze mluvit, psali jsme o tom.

A právě proto není zřejmě divu, že nadpoloviční většina lidí na začátku letošního ledna měla za to, že rok 2022 bude „optimistický“. Uvedla to agentura Median v exkluzivním průzkumu pro Český rozhlas. Zmiňovaný web dále napsal, že třetina lidí v Česku očekává, že pro ně nový rok bude horší než ten loňský. Oproti letům před pandemií koronaviru stoupl počet lidí s negativními očekáváními o polovinu.

Nejvíce se lidé v novém roce obávají vysoké inflace a znehodnocení peněz. Když se ale soustředíme jen na ty „peníze“, tak nejenom státní zaměstnanci mohou být ale spokojeni. Firmy totiž letos plánují získávat nové lidi pro rozšiřování výroby a poskytování služeb růstem mezd. S chutí si přečtěte proč. 

Otázkou tak zůstává, proč nemají Češi tak úplně dobrou náladu. Třeba web televizní stanice Prima doslova uvedl, že: „Češi ztrácejí naději, pouze čtvrtina z nich věří v lepší časy.“ Silným motivem proto, abychom si četli podobné titulky je s největší pravděpodobností přetrvávající pandemie covidu. Ztěžuje nejen normální chod domácností a fungování společnosti, ale omezuje i společenský život.

Agentura CVVM, která za zmíněnými výsledky o náladě společnosti stojí, dále uvedla, že Češi jsou výrazně pesimističtější, než byli ještě třeba v červnu 2021. Ano, týká se to šíření covidu, jenže sami uznáte, že když jsem „naštvanej“ asi úplně nedokážu oddělit své emoce spojené s covidem od dalších pocitů. Jednoduše ‒ zlá nálada se šíří dál.

Nutno ale říct, bez ohledu na politiku, ekonomiku nebo další záležitosti, že špatná nálada, způsobená hlavně covidem, není jen v Česku. Například skupina nizozemských výzkumníků, která od roku 2016 studuje vývoj prosociálního chování u mladých lidí v Evropě uvedla, že míra napětí právě kvůli šíření nenáviděného viru se rychle zvyšuje, zatímco míra odolnosti klesá. A že to není problém jenom mladých, potvrzuje i dokument Evropského parlamentu.

Možná, že ale brzy přijde nějaký impuls, který náladu nejen v české společnosti, pozvedne. A takovým impulsem mohou být třeba Olympijské hry v Pekingu. Uvidíme, jak se po výkonech sportovního světa změní nálada ve společnostech. Držme si všichni kvůli tomu palce, aby to vyšlo.

Související

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 
Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?

Více souvisejících

komentář peníze Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lidé

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 32 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy