KOMENTÁŘ | Nemáte dluhy? Při současných ekonomických problémech je to stejně jedno

Že v Česku rychle roste všeobecné zadlužení, a to bohužel nejen eráru, ale i u domácností, a hlavně u firem, je snad všeobecně známo. Čtenářům se servírují titulky a rozsáhlé zprávy o tom, jak že podnikatelé a domácnosti se loni zadlužovali výrazně rychleji než v předešlých letech, takže u lidí dluh meziročně vzrostl o desetinu, což byl nejrychlejší nárůst od roku 2009 a zadlužení dnes činí 2,05 bilionu korun. Objem firemních úvěrů se zvýšil o šest procent, což bylo nejvíce od roku 2011 a firmy věřitelům dluží další „dardu“ ‒1,19 bilionu korun. Když se k tomu přičte i dluh státu, který na konci roku 2021 vykázal „sekeru“ ve výši 2,5 bilionu korun, může se člověku ze všech těch čísel udělat až nevolno. Kdo to jako všechno zaplatí, že?

Aby bylo jasno, uvedená čísla nejsou vytažená jen tak z klobouku kouzelníka Pokustóna, kde bydlí králíci Bob a Bobek, ale z veřejných zdrojů. Laskavý čtenář má ale pravdu v tom, že by bylo vskutku nošením dříví do lesa, opakovat tu důvody rostoucích čísel zadlužení. Bydlení, mandatorní výdaje, větší ceny energií a všeho možného, nutící lidi si půjčovat na nejrůznější záležitosti, covidové restrikce, bránící podnikatelům vydělávat na tom, co umí, takže jim nezbývá než brát ty náhrady, které dluhy státu zvyšují, a tak a tak dále.

Jenže, možná jste v tom kolotoči zpráv a titulků o šílených číslech dluhů, jaké jsem pospal na začátku textu, ztratili milí čtenáři orientaci v tom, co se vlastně může stát těm z nás, kteří si myslí, že to s těmi dluhy nemají tak zlé. Jinými slovy, může se vysoká zadluženost cizích lidí nějak dotknout mě samotného či chodu života nezadlužených domácností a co ta čísla dluhů vlastně znamenají v praxi pro ekonomiku?

Sami tak nějak tušíme, co se stane, když nejsme schopni platit vlastní závazky. Než ovšem dojde třeba k tomu fatálnímu řešení dluhového problému v podobě exekuce či bankrotu, může každého z nás, stejně jako i stát, varovat před nárazem do zdi řada signálů. A zkusit se zařídit podle toho. A je pravdou i to, že dluhy mají bohužel tu vlastnost, že ovlivňují i ty nezadlužené.

Rostoucí dluh země má totiž přímý vliv nejen na snižování ekonomických příležitostí v dané zemi, a to kvůli tomu, že vysoká úroveň dluhů snižuje objem soukromých investic do rozšiřování výroby, nabídky práce a dalších aktivit, spojených s rozvojem podnikání, čímž se omezuje nabídka práce. A to zase ovlivňuje další důležité makroekonomické parametry. S omezováním objemu práce totiž úzce souvisí snižování počtu zaměstnanců, což zase vede ke snižování produktivity práce, a to zase ke tlaku na snižování mezd. A už se točíme stejně, jako v případě inflačního „kolotoče“ u podobných faktorů.  Když budu pokračovat s velkou mírou zjednodušení, tak lze prohlásit, že předlužení země má stejné následky jako předlužení běžných lidí. Samozřejmě s tím rozdílem, že země většinou už nehledají nebankovní subjekty, které by jim ještě půjčily na vysoký úrok. Tedy aspoň ne viditelně… Když domácnosti, ale konec konců i státy, dojdou se svým zadlužením k takové hranici, že nejsou schopny jakéhokoliv kroku k oddlužení, ani splácet své závazky, musejí vyhlásit bankrot.

Co se děje pak, už snad každý ví ‒ prodej tzv. aktiv, majetku a cenných věcí, které vynesou alespoň nějaké peníze k úhradě dluhů, mohou být často jen malou náplastí. Stejně tak jako exekuce. Jenže ani částečný prodej majetku nemusí všechny dluhy „smáznout“. Zatímco u lidí je pak na domluvě s protistranou (většinou po nějakém tom soudním setkání), jak se spolu popasují a dluhy urovnají, stát musí projít jinou procedurou. A ta může výrazně znepříjemnit životy i těm, co právě nic nedluží.

Stát si totiž na úhradu dluhů bude muset nějak „vypůjčit“ není-li právě v té exekuci či bankrotu. Oním nástrojem, jak snižovat zadlužení, je tisk většího objemu tzv. státních dluhopisů. Jenže ty se mohou stát na trzích právě kvůli vysoké míře zadlužení rizikovějšími, a tím pádem se budou hůře prodávat. Takže, aniž bych zabíhal do detailů, každý stát v podobném postavení, musí chtě nechtě zvýšit úrokové výnosy z takových cenných papírů, aby je zatraktivnil. A to mu nakonec reálně může přinést o poznání menší výnosy. Kvůli tomu pak bude muset omezit třeba státní výdaje (rozuměj dávky, důchody, investice atd.).

Možná, že už víte, kam tím mířím. Ano, ano. Dříve nebo později totiž při nerespektování toho, že místo neustálého vypůjčování si a dramatického neřešení dluhové situace, dojde dříve nebo později k tomu, že stát nebude schopný plnit své závazky. Země tak začne ztrácet svou sociální, ekonomickou a politickou moc a autoritu. Co to v praxi znamená, jsme mohli vidět naposledy v případě Řecka. A to, vzhledem k jeho účasti v tzv. Eurozóně, dostalo výraznou pomoc od všech členských zemí, které jednotnou evropskou měnou platí. Je proto třeba připomenout, že Česká republika v takovém spolku není.

Dá se ale říct, kdy se mají i lidé kteří nic nedluží začít bát kvůli předlužení jiných nebo státu? Při troše zjednodušení to definovat lze. Existuje totiž řada ukazatelů, například poměr státního dluhu k HDP (Hrubý domácí produkt), které leccos naznačí. Problém ale je, že s tím sám člověk, vidí-li, že se děje něco špatného, máloco udělá. A tak i když mají vlády právě v těchto časech často tendenci se příliš zadlužovat (viz ta poslední česká pod vedením majitele a šéfa hnutí Ano Andreje Babiše), protože díky výhodám z toho plynoucích jsou oblíbené u voličů, není vyřešení předlužené země vůbec jednoduché. Nám normálním smrtelníkům tak nezbývá než doufat, že scénář směřující k exekuci či bankrotu České republiky kvůli zadlužení, se v nebližší době nestane skutečností. U řady obyvatel této země už taková jistota ale není. Bohužel.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář dluhy Ekonomika

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

Zdroj: David Holub

Další zprávy