KOMENTÁŘ | Nemáte dluhy? Při současných ekonomických problémech je to stejně jedno

Že v Česku rychle roste všeobecné zadlužení, a to bohužel nejen eráru, ale i u domácností, a hlavně u firem, je snad všeobecně známo. Čtenářům se servírují titulky a rozsáhlé zprávy o tom, jak že podnikatelé a domácnosti se loni zadlužovali výrazně rychleji než v předešlých letech, takže u lidí dluh meziročně vzrostl o desetinu, což byl nejrychlejší nárůst od roku 2009 a zadlužení dnes činí 2,05 bilionu korun. Objem firemních úvěrů se zvýšil o šest procent, což bylo nejvíce od roku 2011 a firmy věřitelům dluží další „dardu“ ‒1,19 bilionu korun. Když se k tomu přičte i dluh státu, který na konci roku 2021 vykázal „sekeru“ ve výši 2,5 bilionu korun, může se člověku ze všech těch čísel udělat až nevolno. Kdo to jako všechno zaplatí, že?

Aby bylo jasno, uvedená čísla nejsou vytažená jen tak z klobouku kouzelníka Pokustóna, kde bydlí králíci Bob a Bobek, ale z veřejných zdrojů. Laskavý čtenář má ale pravdu v tom, že by bylo vskutku nošením dříví do lesa, opakovat tu důvody rostoucích čísel zadlužení. Bydlení, mandatorní výdaje, větší ceny energií a všeho možného, nutící lidi si půjčovat na nejrůznější záležitosti, covidové restrikce, bránící podnikatelům vydělávat na tom, co umí, takže jim nezbývá než brát ty náhrady, které dluhy státu zvyšují, a tak a tak dále.

Jenže, možná jste v tom kolotoči zpráv a titulků o šílených číslech dluhů, jaké jsem pospal na začátku textu, ztratili milí čtenáři orientaci v tom, co se vlastně může stát těm z nás, kteří si myslí, že to s těmi dluhy nemají tak zlé. Jinými slovy, může se vysoká zadluženost cizích lidí nějak dotknout mě samotného či chodu života nezadlužených domácností a co ta čísla dluhů vlastně znamenají v praxi pro ekonomiku?

Sami tak nějak tušíme, co se stane, když nejsme schopni platit vlastní závazky. Než ovšem dojde třeba k tomu fatálnímu řešení dluhového problému v podobě exekuce či bankrotu, může každého z nás, stejně jako i stát, varovat před nárazem do zdi řada signálů. A zkusit se zařídit podle toho. A je pravdou i to, že dluhy mají bohužel tu vlastnost, že ovlivňují i ty nezadlužené.

Rostoucí dluh země má totiž přímý vliv nejen na snižování ekonomických příležitostí v dané zemi, a to kvůli tomu, že vysoká úroveň dluhů snižuje objem soukromých investic do rozšiřování výroby, nabídky práce a dalších aktivit, spojených s rozvojem podnikání, čímž se omezuje nabídka práce. A to zase ovlivňuje další důležité makroekonomické parametry. S omezováním objemu práce totiž úzce souvisí snižování počtu zaměstnanců, což zase vede ke snižování produktivity práce, a to zase ke tlaku na snižování mezd. A už se točíme stejně, jako v případě inflačního „kolotoče“ u podobných faktorů.  Když budu pokračovat s velkou mírou zjednodušení, tak lze prohlásit, že předlužení země má stejné následky jako předlužení běžných lidí. Samozřejmě s tím rozdílem, že země většinou už nehledají nebankovní subjekty, které by jim ještě půjčily na vysoký úrok. Tedy aspoň ne viditelně… Když domácnosti, ale konec konců i státy, dojdou se svým zadlužením k takové hranici, že nejsou schopny jakéhokoliv kroku k oddlužení, ani splácet své závazky, musejí vyhlásit bankrot.

Co se děje pak, už snad každý ví ‒ prodej tzv. aktiv, majetku a cenných věcí, které vynesou alespoň nějaké peníze k úhradě dluhů, mohou být často jen malou náplastí. Stejně tak jako exekuce. Jenže ani částečný prodej majetku nemusí všechny dluhy „smáznout“. Zatímco u lidí je pak na domluvě s protistranou (většinou po nějakém tom soudním setkání), jak se spolu popasují a dluhy urovnají, stát musí projít jinou procedurou. A ta může výrazně znepříjemnit životy i těm, co právě nic nedluží.

Stát si totiž na úhradu dluhů bude muset nějak „vypůjčit“ není-li právě v té exekuci či bankrotu. Oním nástrojem, jak snižovat zadlužení, je tisk většího objemu tzv. státních dluhopisů. Jenže ty se mohou stát na trzích právě kvůli vysoké míře zadlužení rizikovějšími, a tím pádem se budou hůře prodávat. Takže, aniž bych zabíhal do detailů, každý stát v podobném postavení, musí chtě nechtě zvýšit úrokové výnosy z takových cenných papírů, aby je zatraktivnil. A to mu nakonec reálně může přinést o poznání menší výnosy. Kvůli tomu pak bude muset omezit třeba státní výdaje (rozuměj dávky, důchody, investice atd.).

Možná, že už víte, kam tím mířím. Ano, ano. Dříve nebo později totiž při nerespektování toho, že místo neustálého vypůjčování si a dramatického neřešení dluhové situace, dojde dříve nebo později k tomu, že stát nebude schopný plnit své závazky. Země tak začne ztrácet svou sociální, ekonomickou a politickou moc a autoritu. Co to v praxi znamená, jsme mohli vidět naposledy v případě Řecka. A to, vzhledem k jeho účasti v tzv. Eurozóně, dostalo výraznou pomoc od všech členských zemí, které jednotnou evropskou měnou platí. Je proto třeba připomenout, že Česká republika v takovém spolku není.

Dá se ale říct, kdy se mají i lidé kteří nic nedluží začít bát kvůli předlužení jiných nebo státu? Při troše zjednodušení to definovat lze. Existuje totiž řada ukazatelů, například poměr státního dluhu k HDP (Hrubý domácí produkt), které leccos naznačí. Problém ale je, že s tím sám člověk, vidí-li, že se děje něco špatného, máloco udělá. A tak i když mají vlády právě v těchto časech často tendenci se příliš zadlužovat (viz ta poslední česká pod vedením majitele a šéfa hnutí Ano Andreje Babiše), protože díky výhodám z toho plynoucích jsou oblíbené u voličů, není vyřešení předlužené země vůbec jednoduché. Nám normálním smrtelníkům tak nezbývá než doufat, že scénář směřující k exekuci či bankrotu České republiky kvůli zadlužení, se v nebližší době nestane skutečností. U řady obyvatel této země už taková jistota ale není. Bohužel.

Související

Více souvisejících

komentář dluhy Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

včera

22. prosince 2024 21:59

22. prosince 2024 21:16

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

22. prosince 2024 20:31

22. prosince 2024 19:52

Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď

V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy