Říká se, že demokracie neválčí. Že demokracie vyjednává tak dlouho, dokud nepřesvědčí ty, kteří chtějí válčit, že to nikam nevede. Jenže ukazuje se, že tahle taktika nefunguje. Na druhou stranu, jaké mají demokratické země nástroje, aby nyní zastavily válku, pro kterou se jen kvůli svým představám evidentně rozhodl Vladimir Putin?
Jsou to oznámené sankce, které na jeho zemi chystají s „nebývalou silou“ uvalit nejen Spojené státy americké, ale i Evropská unie či Spojené království Velké Británie a Severního Irska? A rozumí tomu všemu obyčejní lidé, kteří do nejvyšších pater světové politiky až tak dobře nevidí? Nutno říct, že ne na všechny otázky zaznívá bohužel právě od demokratických zemí, jasná odpověď. A nutno také říct, že pokud se tohle, doslova už zítra výrazně nezmění, bude to, a zase znovu, celý demokratický svět hodně mrzet. A Evropu asi nejvíc.
Člověk nemusí být hned označován za negativistu v případě, když řekne nahlas, že plánované sankce, tak jak byly naposledy zkraje tohoto týdne oznámeny po bezprecedentním vniknutí invazních ruských vojsk na ukrajinské území, jsou málo. Jsou málo na to, aby zastavily Vladimira Putina v jeho tažení východní Evropou. Je proto seznam sankcí třeba v podobě zařazení dalších stovek poslanců ruské Dumy na sankční seznam nebo vystavení stopky pěti ruským bankám, financujících vojenský průmysl na to, aby mohly obchodovat v librách a dolarech a jejich přístupu na finanční a kapitálové trhy Západu, opravdu tím účinným nástrojem na to zastavit tanky a děla Ruska v dalším postupu?
Normální člověk si přece řekne: „Proč stopka jen dalším třem stovkám poslanců a proč zákazy jen pro pět bank, proč ne najednou a hned pro všechny vládní, státní, okresní a já nevím ještě jaké úřední a vládní představitele a proč ne stopka pro celé Rusko, pro všechny banky, pro všechny instituce, zkrátka pro zemi, která si válečnou agresí vynucuje něco, co chce jen ona?“
Možná, že mají pravdu ti, kteří říkají, že nemůžeme přece vystřílet všechen silný prach proti Putinovi hned na začátku. No jo, tak nemůžeme. Ale na co chceme čekat? Není vyloučeno, že se za nějaký krátký čas znovu začnou tak nějak obcházet, jako v případě sankcí uvalených za anexi Krymu. Ty totiž Putina nebolely a podívejte, co se od jejich uvalení do dneška stalo. Z veřejně dostupných zdrojů je totiž patrné, že po spuštění sankcí za Krym sice Rusko přišlo řádově o několik stovek miliard dolarů, ale jeho agresivní politika výpadů proti cizím územím a národům tím neskončila. Naopak.
Putin moc dobře ví, že jeho slabé místo je úplně někde jinde a že Evropa si nemůže dovolit ho využít proti němu. Nemá na to, protož tím slabým místem jsou totiž nerostné suroviny. Zemní plyn, ropa, drahé kovy, dřevo a řada dalších. A bez nich je významná část starého kontinentu doslova nahraná. A to ještě na řadu let dopředu.
A to je možná důvod, proč nikdo z EU dosud neřekl: „Ropu, plyn ani nic jiného z důležitých komodit, jejichž prodej tvoří podstatnou část vašich státních příjmů, od vás kupovat už nebudeme.“ Jenže zatím nic dalšího, co by Putina mohlo zastavit v jeho agresích, Evropa v ruce nemá. Sází na to, že se jí podaří přesvědčit ho, aby zanechal válek a opustil Ukrajinu. Sami ale uznáte, i po tom, co se děje, že tenhle scénář dobré vyhlídky nemá.
Proto se zdá, že i poslední sankce proti Rusku jsou spíše jen dalším „lízátkem“, které sice Západ označuje za zatím nejtvrdší sankční reakci, která mohla vůbec přijít, ale pro lidi to působí spíše jen jako další „sladká“ návnada, která nakonec nemá valného efektu. Škoda, že se současní politici tváří, jako by historie neexistovala. Přitom musí moc dobře vědět, právě z nedávné historie, že tu zdánlivě smířlivě obětované území, jindy zase něco jiného, přinese nakonec spíš fatální důsledky, než chtěný mír či stabilitu.
Ale jistě, velký trumf proti Putinovi vytáhlo Německo. To totiž, ústy svého kancléře Scholze, poslalo k ledu plynovod Nord Stream II. Bojím se ale že ani to bolet Rusko příliš nebude. Výstižný byl k tomu post Mariana Jurečky z KDU-ČSL na sociální síti Facebook: „Týdně posíláme Putinovy miliardy za plyn, takže je nejvyšší čas na omezení energetické závislosti na Rusku.“ OK, konečně, řeknete si. Jenže, jak už bylo řečeno, je to spíše přání otcem myšlenky než možná realita, protože hned tak si většina zemí Evropy jiný zdroj důležitých energetických, stavebních a dalších komodit než ten z Ruska, neumí zajistit.
Takže co? Budeme dál posílat peníze za plyn, ropu a další potřebné komodity Putinovy, který bude proto o to veseleji zbrojit? Jasné je tak to, že bez opravdu výrazně razantní reakce Západu, a nejen té dnešní slovní, která aspoň po dlouhé době zní zatím opravdu jednotně z celé Evropské unie, to s největší pravděpodobností, jak ukazují poslední události, s ruskými vůdci nehne.
Co z toho vyplývá? Jasně to citoval ve vyjádření Petra Fialy, premiéra České republiky, zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz: Západ v minulosti nepostupoval proti rozpínavosti Ruska dostatečně razantně. Tohle je tak ideální příležitost ukázat, že i přes nejrůznější hádky a spory se v Evropě umíme, když nám opravdu teče do bot, zdravě naštvat a účinně se bránit. Zatím ale předvádíme jenom něco, co sice rétoricky vypadá úžasně, ale fakticky to nebude mít na Rusko téměř žádný dopad. A to se musí rychle změnit.
Související
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
komentář , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě