KOMENTÁŘ | Neštěstí pro státní finance, inflaci a lidi v Česku. Alena Schillerová a spol.

Někdo s oblibou říká, že lidé jsou v Česku na politiky naštvaní proto, že jim lžou. Nebo v lepším případě, že jim řeknou pravdu až tehdy, když už jim, slovy lidového rčení řečeno, teče pořádně do bot. Smutné je, že stávající česká vláda, věřme, že už rychle dosluhující, je toho ještě smutnějším dokladem. Arogance a bohorovnost, se kterou, spoléhejme se na to, že už opravdu velmi brzo exministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO, představila vývoj klíčového a pro lidi nadmíru důležitého ekonomického makro ukazatele, totiž inflace, je vskutku do nebes volající.

V diskusním pořadu ČT24 Otázky Václava Moravce totiž dosluhující šéfka státní kasy neváhala s ledovým klidem říct, že instituce, kterou ona vede, odhaduje v nové prognóze, že průměrná inflace bude příští rok šest procent. A to ještě v říjnu letošního roku, kdy už Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby s výtkou o špatném hospodaření státu s dopadem právě na inflaci, ministerstvo financí počítalo s odhadem jejího růstu na příští rok ve výši 3,5 procenta.

Jste překvapeni? Chtělo by se říct, že ani ne. Je totiž opravdu smutným faktem, že osoba, která vedla ministerstvo financí, se na sociálních sítích chlubila v tomto roce výroky o tom, že inflace snižuje ceny, když přitom spotřebitelské ceny rostly, což bylo dohledatelné nejen na Twitteru, než to Schillerová opravila, ale naštěstí i v médiích, která o tom psala, neváhá kritizovat plánovaná opatření ke zmírnění inflace. Populismus? Záměrná neznalost? Neschopnost? Není divu, že státu nedochází, jak chováním dosluhující vlády ničí pro všechny v této zemi lepší vyhlídky.

Vždyť i kvůli tomu, že na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun a vloni, kdy byl výsledek hospodaření státu ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun, centrální banka, která odpovídá za měnovou a cenovou stabilitu neustále vládě vytýká, možná jednoduše řečeno, neschopnost šetřit a vyhazovat peníze oknem. Výsledkem je tak už několikáté zvýšení úrokových sazeb na rekordní úroveň. A to Schillerová na příští rok navrhuje státní sekeru ve výši 376,6 miliardy korun.

Ekonomická teorie říká, že v nynějším světě má nejvíc nástrojů k „ukočírováni“ inflace centrální banka. Ale neznamená to, že regulátor trhu může při nezodpovědném chování vlády a státu zachránit úplně všechno. Centrální banka sice může ovlivnit vývoj inflace ve významné míře hlavně změnou v nastavení výše úrokových sazeb, ale nutné je to, aby na její kroky odpovídajícím způsobem reagovaly vládní instituce.

A to se v Česku neděje. Funguje to takhle: Když centrální banka vidí, že stát šetří, hospodaří uměřeně dané ekonomické situaci, nemusí mít za každou cenu tendenci zvyšovat úrokové sazby a tím se snažit snižovat inflaci. Pokud to tak není, jak to dosud předvádělo hnutí ANO s ČSSD a komunisty, pak je zle.

Můžete se sice vymlouvat na nejrůznější tlaky zvenčí, které zvyšují u vás doma inflaci, a budete mít možná i pravdu, můžete v médiích vymýšlet nejrůznější důvody, proč musíte bezhlavě utrácet ze státní kasy, nad rámec svých možností, ale nakonec je tu (snad vždy!) instituce, která musí říct: „Tak holky a kluci, běžte se fotit před Penam (ne, omlouvám se, to bylo z jiné kauzy), protože my vám to nesmyslné utrácení zarazíme!“ Otázka ale pořád je, muselo to skončit takhle? A hrozí Česku hyperinflace?

Bojím se, že kdyby mohla být Alena Schillerová Heathem Ledgerem v jeho ikonické roli Jokera, jistě by se všem nastupujícím ministrům nové vlády zcela vědomě při odpovědích na výše uvedené otázky chechtala, až by se za břicho popadala. Ví totiž moc dobře, i s dalšími populisty, že nový političtí reprezentanti budou muset rychle a „zběsile“ postavit inflaci stopku, aby se ceny nevymkly úplně kontrole. A že to bude bolet. Hodně bolet. A že to naštve masu lidí, kterou pak Schillerová a její prohnaní populističtí kamarádíčci s otevřenou náručí a s chutí přijmou zpátky.

Nemá smysl zastírat, že růst spotřebitelských cen ovlivňuje i globální vývoj ve světě. To ano. Vždyť rychle rostou ceny komodit, energií a nejrůznějších surovin. Jenže ‒ nejeden renomovaný ekonom říká a ví, že nebýt covidu, patřili bychom i tak k zemím s nejvyšší inflací v Evropě. Takže jsme nejen „Best in covid“, ale i „Best in inflation“. Přejme si teď ale jedno: Aby se kvůli nesmyslnému chování levicových populistů a neschopnosti dosavadních vládců země (anebo cílené schopnosti) nenaplnily, ještě před několika týdny odmítané úvahy o tom, že by inflace mohla být větší jak deset procent, tedy už hyperinflace.

Pokud by k tomu totiž došlo a ekonomové jsou v tom stále spíše optimisty, nepřineslo by to Česku vůbec nic dobrého. Je to tak jasné poselství pro novou vládu: Ministerstvo financí musí řídit někdo, kdo Schillerové a spol. ukáže, zač je toho loket. Naprosto v dobrém! A že tam musí vydržet co nejdéle, aby se lidé jako je šéfka poslaneckého klubu ANO zpátky ke státním financím už nedostali.

Související

MS v hokeji  Komentář

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

Více souvisejících

komentář Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 2 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále

Do pražského Radotína dorazil Legiovlak – návštěvníci si ho zde mohou zdarma prohlédnout od 27. května do 1. června letošního roku, a to v každý všední den od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Zdroj: Tereza Vavříková

Další zprávy