KOMENTÁŘ | Prioritou nové vlády nemusí být jen covid. Hlavně to nemá být nic „lehkého“

Covid, zadlužení země, nové dálnice, rychlostní železnice, digitální stát, školství, důchodová reforma, daně nebo něco dalšího? Co má nová vláda začít řešit jako vůbec ten nejdůležitější úkol po vládě Andreje Babiše? Lidé chtějí vidět a zažít rychle dobré výsledky a změny k lepšímu, a to nejlépe vůbec ve všech oblastech života. Má to ale háček. Nebude třeba sázka jen na ten viditelně nejlehčí úkol, který přinese právě rychle dobré výsledky, brána proto spíše jako prohra než výhra? Nespoléhejme tak jen na to, že nová vláda jsou jen princové na bílých koních, kteří mají v rukávech jednoduché a rychlé recepty na všechny potíže, se kterými se potýkáme. Neschopnost lidí z Babišova týmu ukazuje, že ministři vlády nejsou schopni vyvarovat se stejných chyb (nicnedělání) ani po opakujících se potížích. Neznamená to ale, že bychom měli stejné chyby jen tolerovat i těm, kteří slibovali změnu.

Tahle země není, rádi byste jistě dodali, že pro starý, a to podle filmového hitu z kraje milénia, ale chci napsat, že pro politické padavky. Doufejme proto, že vlna odmítání ministerských postů z nových politických koalic nyní rychle přejde a v křeslech úřadů zůstanou vskutku nejen ti otrlí, ale i schopní vyvést většinu resortů k nadlidskému výkonu. Už i na těchto stránkách zaznělo, že lidem z ANO a ČSSD nevadí znovu po roce hodit přes palubu (doslova) tisíce lidských životů. Takže by se mohlo zdát, že prioritou číslo jedna nové vlády, už kvůli veřejnému mínění, bude covidová pandemie. Je to ale opravdu ta nejdůležitější věc, kterou má začít nový kabinet jako bájný Augiášův chlív, v tomto případě Babišův, uklízet?

Jen několik dnů po uzavření českých volebních místností, ze kterých vzešla „sto osmičková“ většina, sestavená ze dvou koalic a pěti politických stran, začaly mediální prostor zaplňovat úvahy a analýzy o tom, jaké má být pořadí úkolů nového kabinetu. Nyní, kdy se zdá, že ani po téměř dvou letech života v pandemii a bohapustých slibech o nápravě, není dosluhující, nedá se to nazvat jinak než vládní kabaretní sestava, zvlášť na Ministerstvu zdravotnictví, schopna neuvrhnout zemi znovu kvůli covidu do velkých restrikcí, bude muset nový kabinet „rozlousknout“ právě tohle. I sám šéf ODS, Petr Fiala, kterého Miloš Zeman, coby hlava nemocného státu více než měsíc upoutaná na lůžko, pověřil sestavováním vlády, prohlásil, zjednodušeně řečeno, že prioritou všeho bude pověření ministerstva zdravotnictví razantním řešením covidového problému.

Nemá cenu rozebírat, co všechno a za jak dlouho se stane. Důležitější je, zda se má stát covid opravdu tématem číslo jedna. Nejeden ekonom a expert na fungování společnosti totiž s hlavou vyjadřující nesouhlas jistě řekne, že když nebudeme řešit co nejrychleji to, jak zkrotit po levicových populistech rozvrácené státní hospodaření kvůli šílenému zadlužení, když správně nezačneme s podporou pocovidové ekonomiky nebo nebudeme dobře brzdit inflaci nastavením třeba mandatorních výdajů tak, aby nezatěžovaly výdaje státu, či nenastavíme systémovou podporu v krizových situacích, jako je ta energetická či klimatická, brzy narazíme. A nejenom do zdi. Když se pak zeptáte dalších ekonomů a finančníků, předesílám, že hlavně těch, kteří nejsou spojeni s nějakými politiky, na to, co dělat jako první, dostane se vám odpovědi, že zásadně se musíme poprat s důchodovou reformou, rychlou dostavbou a výstavbou dopravní infrastruktury nebo urovnáním hodně pošramocených vztahů s Evropskou unií. A to nejen kvůli v poslední době na všemožných fórech Andrejem Babišem zdůrazňovaným „kamárodšoftem“ s lidmi jako je Viktor Orbán, ale i dlouhodobě kvůli orientaci Miloše Zemana na totalitní režimy v Rusku a Číně. A to není jistě zdaleka všechno.

Takže co? Kde začít a s čím? Některé komentáře k výše popsanému řekly, doslova cituji vydání časopisu Respekt: „Pokud nebude vláda Petra Fialy potit krev, neuspěje.“ Takhle jednoduché to je. Nálada v Česku, bez ohledu na počet „antivaxerů“, bez ohledu na počet „Žlutých špendlíků“ či „antirouškařů“ a další „anti“ není vůbec dobrá. Lidé chtějí, a nejsem asi sám, kdo to říká, vidět rychle dobré výsledky a mít nejen slovní ubezpečeni, ale i reálnou jistotu, že nová politická garnitura moc dobře ví, co dělá a taky to bude dělat. Ale nemůže být jedno, že začne třeba s nějakou „prkotinou“, která přinese rychle dobré výsledky a zdánlivý pocit umění. Tady a teď. Aby politika, jak říká šéf nově se rodící vlády, uspěla, měla by politická reprezentace vybrat, když už ne ten nejtěžší, tak třeba druhý nebo třetí nejtěžší úkol, který nás čeká, výzvu a dokázat, že vybrané řešení tohoto problému od všech dosavadních opozičních uskupení může fungovat. Jistě, bude záležet, kdo ten žebříček výzev postaví a na základě čeho, ale lidi v této zemi budou rádi, když noví vládci ukážou, že nejsou padavky, tak jak to ukazují dosluhující panáci a panenky z vlády. A proč? Když totiž lidé uvidí a zažijí, že noví politici dokážou nejen mluvit, ale i konat, pak budou ochotnější, třeba i k tolik nenaváděnému velkému „utahování“ opasků. A že bude muset přijít, je jistota. Ne, že ne.

Související

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) veřejné finance Andrej Babiš důchodová reforma

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Stephen Edwin King, americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, foto:

Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat

Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.

včera

TikTok

TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží

Nejvyšší soud USA v pátek potvrdil zákon nařizující prodej TikToku, což znamená, že pokud nebude dohodnuto řešení, populární aplikace bude zakázána na území Spojených států již za dva dny. Uvedl to server Politico.

včera

Donald Trump

Dánsko kvůli zájmu USA o Grónsko zesměšnilo Trumpa

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky

WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky

Inzerenti, majitelé webů, agentury i copywriteři se denně potýkají s tvorbou obsahu. Jedni ho potřebují jako sůl, ale nemají na něj čas, a druzí ho tvoří rádi na profesionální úrovni. WhitePress® je online marketingová platforma, která obě skupiny spojuje dohromady a vytváří tak prostor pro tvorbu kvalitního obsahu a zvyšuje viditelnost značek na trhu.

včera

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Musk může zničit demokracii v Evropě, obává se Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz ostře kritizoval technologického magnáta Elona Muska, přičemž ho označil za hrozbu pro demokratický vývoj Evropy. Na páteční tiskové konferenci v Berlíně Scholz prohlásil, že Muskova blízkost k ultrapravicovým skupinám a politickým hnutím představuje vážné riziko pro demokratické hodnoty, na nichž stojí evropská společnost.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu: Hamás může propustit první rukojmí už v neděli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že propuštění rukojmích držených v pásmu Gazy od útoku Hamásu 7. října 2023 by mohlo začít již v neděli, pokud vláda schválí plán a dohoda bude realizována. Mediátoři z Egypta, Kataru, Spojených států a Izraele se v pátek setkali v Káhiře, aby projednali mechanismy pro zavedení příměří v Gaze.

včera

Ilustrační foto

Změny počasí nezvrátíme. Zastavení oteplování je prakticky nedosažitelné, varují vědci

Úroveň koncentrace oxidu uhličitého (CO₂) v atmosféře v roce 2024 vzrostla rychleji než kdykoli předtím, čímž se ambiciózní globální klimatický cíl omezení oteplování na 1,5 °C nad předindustriální úroveň stal téměř nedosažitelným. Vědci varují, že tento trend je neudržitelný a neslučitelný s klimatickými závazky stanovenými na Pařížské konferenci v roce 2015.

včera

včera

Překvapení roku: EU zvyšuje závislost na ruském plynu, i když se snaží o opak

Evropská unie v roce 2025 překvapivě zvyšuje svou závislost na ruském plynu, navzdory ukončení významné tranzitní dohody a pokračující válce na Ukrajině. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy