Ruský prezident Vladimir Putin jednoznačně porušil mezinárodní právo, územní celistvost Ukrajiny a Minské dohody. A to tím, že nejprve uznal nezávislost separatistických republik na Donbase a následně do Doněcké a Luhanské lidové republiky vyslal vojenské jednotky. Přes neustálé ujišťování Kremlu, že žádný konflikt rozhodně Ruská federace nechce, se jedná o jasný akt invaze a agrese, který však nemusí být konečný. Je na čase, aby západní mocnosti včetně Evropské unie ukázaly, jak koordinovaně umí postupovat proti státům, které nectí mezinárodní právo a napadají jiné země. Připravovaný seznam sankcí musí Rusko zasáhnout dostatečně tvrdě a zamířit na citlivá místa, kterými jsou klíčové podniky v průmyslu, zacílit se musí i na banky.
Situace na ukrajinsko-ruských hranicích rezonuje i v České republice. Od hranic s Ukrajinou nás dělí jen zhruba 300 kilometrů. Zároveň moc dobře víme, jaké to je, když nás ti mocní opustí. S trochou nadsázky se nám ohledně Ukrajiny nabízí reminiscence z roku 1938, když si naše území pomalu začalo nárokovat nacistické Německo. Politika appeasementu tehdejších mocností zapříčinila hladké obsazení mocichtivým sousedem. Tuto chybu svět a Evropa nesmí znovu opakovat.
Borrell opakovaně oslabuje evropskou diplomacii
Proto mě zaskočilo prohlášení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, který v úterý dopoledne prohlásil, že nepovažuje vstup ruských vojsk na Donbas za „plnohodnotnou invazi“. Naprosto tak nahrál na smeč všem pochybovačům, že Rusko vlastně nic vážného neudělalo. Borrell oslabil evropskou diplomacii. Z mého pohledu tak činí dlouhodobě a je na čase, aby zvážil své další setrvání v Úřadu.
Vzpomeňme na jeho rok starou cestu do Ruska, kde měl navštívit Navalného a jeho proces, což mu nakonec nebylo umožněno. Navíc během společné tiskové konference s ministrem zahraničních věcí Lavrovem vyhostilo Rusko tři diplomaty. Pro kremelskou propagandu tehdy sehrál roli užitečného „idiota“, stejně jako v poslední dnech prezident Miloš Zeman. K „vlastenecké“ SPD, která označila vstup ruských vojsk na Donbas za invazi na „pozvání“, se nechci vyjadřovat. Je to odporné bagatelizování vážné situace.
Věřit Rusku, že válečné manévry skončí vysláním armády do separatistických republik, by bylo naivní. Stačí zhlédnout pondělní propagandistickou řeč Putina, která byla plná historických nesmyslů a agresivních výlevů vůči Ukrajině, a každému dojde, že ruský vládce jen hledá záminky pro zabrání svého souseda. Přitom to bylo Rusko, které uznalo Ukrajinu po jejím vyhlášení nezávislosti jako suverénní zemi včetně jejích hranic. Zárukou bylo podepsání Budapešťského memoranda z roku 1994. To vše jen dokazuje, že Rusku se nedá věřit. Není spolehlivým partnerem, který ctí dohody a zákony.
Evropa by bez ropy a plynu nezůstala
Přestože se v posledních měsících střídaly v Moskvě návštěvy světových státníků, kteří chtěli diplomaticky zabránit možnému konfliktu, Putina však od jeho plánů neodradili. Proto musí Evropská unie spolu s ostatními mocnostmi postupovat koordinovaně a dostatečně tvrdě. Sankce musí mířit na nejbližší lidi kolem Putina, na klíčové podniky v průmyslu a pochopitelně na banky. V záloze musí mít spojenci připraveny další scénáře, ke kterým sáhnou podle vývoje situace.
Rusko sice může Evropě zastavit přísun zemního plynu a ropy do Evropy, ale to nás trápit nemusí. Evropská komise uvedla, že státy EU mají dostatek obou komodit pro letošní rok. A na příští se můžeme zásobit u spolehlivějších partnerů. Konečně to pochopilo i Německo, jež poslalo Nord Stream 2 k ledu.
Vliv Ruska v Evropě začíná postupně slábnout a chystaná zelená opatření v EU zmiňovaný trend ještě urychlí. Teď jen musíme zůstat jednotní vůči Rusku a ukázat mu sílu, se kterou dokážeme společně jednat. Na nic jiného totiž Putin a jeho věrní neslyší. Autor je europoslancem a místopředsedou KDU-ČSL i dopisovatelem webu EuroZprávy.cz
Související
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
komentář , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Rusko , Ukrajina , EU (Evropská unie) , protiruské sankce , Josep Borrell
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek