Ještě ani neutichly diskuse o tom, jak se bude ve světě řešit energetická krize v podobě extrémního nárůstu cen elektrické energie a zemního plynu pro spotřebitele, a máme tu, zdá se další problém. Pamětníci jistě znají palcové titulky novin ze sedmdesátých let minulého století, vysmívající se tomu, že západní svět potkaly ropné krize. Jasně, žili jsme v socialismu, který žádné krize neznal, přece. Jenže něco podobného tu máme dnes. A reálně. Černé zlato, jak se ropě s oblibou říká, totiž vystoupalo na cenu kolem 80 dolarů za barel, což je nejvíce za posledních několik let. A to nevěstí vůbec nic dobrého.
V ekonomických a finančních kuloárech se s oblibou říká, že všechno souvisí se vším. A vývoj ceny ropy je toho důkazem. Růst ceny elektřiny a zemního plynu, označovaný jako „energetická krize“ je totiž zmiňován jako hlavní důvod, proč cena ropy přidává na hodnotě. Zpravodajský server britské BBC citoval analýzu americké investiční banky Goldman Sachs, podle které cena ropy Brent do konce roku zřejmě vystoupá až na devadesát amerických dolarů za barel. A i když zdražování ropy nepřichází zrovna v ten správný čas, není ničím novým. Třeba už letos na jaře média přinášela zprávy o tom, že benzín zdražuje nejvíce za dekádu.
Kromě již zcela známých důvodů příčin rostoucí ceny ropy mi přišlo jako velmi zajímavé i vysvětlení analytiků o tom, proč Brent a další značky ropy zvyšují cenu. Mohou za to prý také dopady omezení těžby v amerických břidlicových ropných ložiscích, způsobené vlnou hurikánů a povětrnostních vlivů, především v Mexickém zálivu, ale také to, že vlastně nikdo na světě nebyl schopen si po covidové pauze udělat jednoduše zásoby. A to nejen ropy, ale i plynu. Třeba Američani vyčerpali ty své hluboko pod pětiletý průměr. Sakra lidi, to neumíte natankovat prázdný zásobník?
Potíž je i v tom, že rostoucí cena ropy přinese nejen další zvyšování cen snad ve všem, co lidé dělají, kupují nebo potřebují, ale zřejmě omezí i ekonomický vývoj ve světě a ziskovost firem. Faktem totiž je, že zdražování ropy se promítá do růstu inflace. A má to jak přímý dopad na inflaci, když se zvyšují ceny energií, tak i „nepřímý“, když totiž kvůli vyšší ceně ropy musejí zdražovat všichni v ekonomice. Již zmiňovaná investiční banka Goldman Sachs navíc upozornila na další problém, a to mnohem vážnější: Varování je v tom, že růst vstupních nákladů, vyšší ceny plynu a slabší ekonomický růst některých ekonomik (naposledy třeba Mezinárodní měnový fond snížil tuzemské ekonomice odhad vývoje HDP. Zatímco jeho jarní prognóza odhadovala letošní růst na 4,2 procenta, nynější odhad byl snížen na 3,8 procenta a pro příští rok na 4,5 procenta.) pravděpodobně vysoce ovlivní ziskovost firem v příštím roce.
Nechtějte ani vědět, co si myslí analytici o tom, jak se bude cena energií a ropy vyvíjet, když dojde na scénář totálně chladné zimy. Ale vážně. O hloubce problému svědčí třeba i to, že americká administrativa prezidenta Joea Bidena pověřila poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, aby se sešel osobně se saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmanem. (Saúdové se totiž pravidelně střídají v posledních letech s Američany na předních pozicích žebříčku největších producentů ropy.) A i když žádný oficiální výstup ze schůzky nikdo nezveřejnil, není proto těžké uhodnout, o čem oba muži zřejmě hodně dlouho mluvili. Možná ale jsme v případě vývoje ceny ropy až moc zaujatí vývojem cen jiných komodit. Americká vládní energetická agentura EIA totiž v dlouhodobém odhadu vývoje ceny ropy předpovídá, že cena ropy Brent by se měla v roce 2022 pohybovat okolo 66 amerických dolarů za barel. Stejná instituce uvedla, že jí k tomu vede mimo jiné i fakt, že Sdružení zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvyšuje kontinuálně těžbu ropy poté, co jí omezil kvůli snížené poptávce po ropě během covidové pandemie. Jistě, možná to zní příliš stručně, ale někdy prostě není čas na zbytečná slova. Nezbývá proto než věřit, že se tento scénář naplní.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , ropa , ceny ropy , Energetika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák