KOMENTÁŘ: Rusko přežije případný Putinův pád. Na místo v Kremlu aspiruje několik osobností

Poslední týdny je stále aktuálnější mluvit o tom, kdo zastoupí ruského prezidenta Vladimira Putina na tomto postu. Před pár dny oslavil 70. narozeniny. Jenže je otázka, zda rezignuje nebo bude „rezignován“. Čím dál pravděpodobnější se zdá být, že ve funkci prezidenta Ruské federace nezestárne. Alespoň ne ještě víc, de facto 23 let ve vedení země je opravdu dost.

Nabízí se řada kandidátů a jeho nástupce velmi pravděpodobně nebude zvolen v demokratických volbách. Podívejme se na jména, která mají v Rusku moc a vliv na chod Kremlu jako takového. Řídit stát jistě není jednoduché, a už vůbec ne největší stát na světě, který navíc vede největší válku v Evropě od roku 1945. Silnější, mocnější a vlivnější osoba tedy zvítězí.

Čečenec jako ruský prezident? Spíše ne

Často skloňované jméno v tomto ohledu byl Ramzan Akhmadovič Kadyrov. Pokud se na šestačtyřicetiletého Kadyrova podíváme z politologického hlediska, tak jde o prezidenta autonomní Čečenské republiky, která v letech 1994–1996 a 1999–2009 vedla proti Rusku válku. Sám politik je v této funkci od roku 2007, předtím působil jako vicepremiér a posléze premiér autonomní republiky. Je členem strany Jednotné Rusko, vedené bývalým ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Na první pohled nebezpečný chlapík vyslal do války na Ukrajině mnoho svých mužů, a to včetně svých tří nezletilých synů, kterým se podle jeho slov dostávalo „vojenského výcviku od útlého mládí“. Vztahy mezi Putinem a Kadyrovem, potažmo Kremlem a Kadyrovem, nejsou ani náznakem transparentní. Ostatně jako vše, co se týká ruského prezidenta a vlády. Podle informací ruského nezávislého média The Moscow Times se Kadyrov jen pár dní zpět pochlubil tím, že z něj Vladimir Putin udělal generálplukovníka ruské armády, kde jde o třetí nejvyšší velitelskou hodnost.

Značí to tedy blízký vztah mezi nimi, nebo se Putin drží hesla „přátele si drž u těla, nepřátele ještě blíž“? Ruský prezident jako bývalý agent KGB a muž, který rozpoutal nejhorší válku v Evropě od druhé světové, zřejmě ví něco o nepřátelství. Podle některých expertů se řídí především svým egem a zájmy, takže je snad nezodpověditelnou otázkou, jestli může mít k někomu ve svém okolí přátelský nebo důvěrný vztah. Navíc Kadyrov sám byl ve vedení Čečenska v průběhu války s Ruskem, takže on na takto vysoké pozici rozhodně nemá z Moskvy příliš valnou podporu.

Nebezpečný velitel tajné služby

Alexandr Bortnikov předsedá Federální službě bezpečnosti Ruské federace (FSB) od roku 2008. Na tuto pozici ho dosadil bývalý ruský prezident Dimitrij Medveděv. FSB se pod jeho vedením zřejmě podílela na mnoha politických vraždách a pronásledování či věznění protirežimních aktivistů, politiků nebo novinářů. Tento muž o tom logicky musel vědět nebo to dokonce sám nařídit. O to nebezpečnější je. Ačkoliv ho Rusové popisují jako kvalitního a „upřímného“ profesionála, jako potenciální šéf Kremlu budí hrůzu.

Po otravě ruského opozičního lídra Alexeje Navalného na něj Západ uvalil sankce. Navalnyj zkolaboval během letu ze Sibiře do Moskvy a byl hospitalizován v Omsku, následně ruské úřady daly souhlas s jeho transportem do Berlína. Okamžitě po svém propuštění uvedl, že byl otráven na rozkaz ruského prezidenta Putina.

Toto vše znamená, že se jeho reputace odráží také od činnosti FSB. Ta se během ruské invaze na Ukrajinu zabývá například mučením pracovníků Záporožské jaderné elektrárny. Podle zjištění britského zpravodajského serveru The Telegraph nechtějí její zástupci mluvit s OSN ani s inspekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která největší elektrárnu v Evropě v srpnu šetřila pro možné (jasné) narušení bezpečnosti a poškození z důvodu bojů v jejím okolí.

Bortnikov má ve všech těchto akcích prsty. Jak jsem již zmínil výše – tyto akce musí sám přikazovat. Navíc je daleko pravděpodobnější možností a vzhledem k jeho suché racionalitě nebude mít problém Putina sesadit, pokud ve svém nelogickém jednání ruský prezident zajde příliš daleko.

Opozice bez jakékoliv šance

Ruská federace není zemí, která by se momentálně dala ovládat demokraticky. Je to smutný fakt, jež umocnila válka na Ukrajině. Rusové evidentně potřebují silného a očividně i autoritářského lídra, a Putin není v Kremlu ani zdaleka jediná rozhodčí persona. Teoreticky zde je mnoho adeptů na prezidenta, ale zřejmě žádný není natolik odvážný a soudný, aby ho sesadil. Navíc opozice momentálně pracuje převážně ze zahraničí a apely na její podporu zatím příliš vyslyšeny nejsou. Ano, dostalo se jí Nobelovy ceny míru, tato trofej je však v boji s ruským režimem bezcenná.

Její podpora a konkurenceschopnost vůči dnešnímu režimu vyjde draze. Ruští oligarchové a politici mají opravdu bezprecedentní prostředky, se kterými se můžou vysmívat i miliardovým majitelům Tesly Elonu Muskovi či Amazonu Jeffovi Bezosovi. Korupci a zaplacené armádě v Rusku se opoziční politici opravdu nemají šanci rovnat, protože k převratu nedojde pomocí voleb, ale s největší pravděpodobností za využití hrubé síly. Tu opozice nebude mít, pokud se za ni nepostaví síly USA a NATO. Armádě totiž nebude schopna zaplatit dost peněz. Nic si nenalhávejme – na liberálně demokratickou ideologii v dnešní době ruská armáda opravdu neuslyší.

Komunistům se sice podařilo zvrátit carský režim a ukončit existenci Ruského impéria, ale tehdy byla situace jiná. Rudá armáda a bolševici měli mohutnou podporu dělnické třídy – ostatně většina této armády z ní pocházela. Země byla zničená po masivních ztrátách první světové války, které rozhodně byly v přepočtu násobně vyšší než z ruské války na Ukrajině. Běžní Rusové navíc tuto válku vnímají většinou jako onu slavnou „speciální vojenskou operaci s cílem denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu“, nemůžou vystát ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a své syny a manžele do války mnohdy ženy pošlou ještě i ochotou.

Nálada v zemi se po vyhlášení částečné vojenské mobilizace jistě nepřevrátila kompletně. Ruští občané možná jsou lehce demoralizovaní, ale rozhodně nehladoví a neumírají na nemoci, které jejich zdravotnictví není schopné vyléčit.

Drží si Putin kolem sebe náhradníky?

Poslední dobou se v okolí ruského prezidenta Putina vyskytuje jedna osoba, které není věnováno příliš pozornosti. O Dmitriji Kovaljovovi není známo mnoho informací, ale přesto se zdá, že jde o prezidentova blízkého pobočníka.

Tento šestatřicetiletý člen prezidentovy administrativy byl letos viděn po boku Vladimira Putina na oslavách Dne vítězství na Rudém náměstí. Podle videa zveřejněného webem Sky News Australia mezi nimi probíhala poměrně zapálená konverzace. Putin k sobě navíc v poslední době pustí jen málokoho, ochranka z prezidentova okolí dokonce vyhnala všechny důležité funkcionáře ruského režimu.

Další z mnoha variant je Nikolaj Patrušev. Od roku 2008 vede Bezpečnostní radu Ruské federace. Navíc v letech 1999–2008 vedl FSB. Právě během jeho vedení ruské tajné policie byla zabita například novinářka Anna Politkovská, která upozorňovala na sabotáže FSB vůči ruským obyvatelům. Podle ní se totiž tyto tajné služby podílely na teroristických útocích, ze kterých Rusko veřejně obviňovalo čečenské separatisty. Navíc Patrušev v čele FSB nahradil roku 1999 přímo Vladimira Putina.

Patrušev je známý pro své silně protizápadní názory. Euromajdan na Ukrajině označil jako práci Spojených států. V roce 2019 řekl, že jsou ukrajinské elity ovládané také ze strany USA. Právě tento muž působí jako jeden z nejbližších pobočníků Putina v rámci invaze na Ukrajinu, a to společně s ministrem zahraničí Sergejem Šojgu. Mnozí experti i členové opozice jsou toho názoru, že právě Patrushev je strůjcem nenávistné ideologie snažící se oslabit Západ.

Heartland se nepouští

Je možné, že se největší stát na světě bez Putina rozpadne? Jeví se to jako zajímavá myšlenka a pro mnohé politiky, experty a běžné lidi také optimistická. Jenže Ruská federace či Sovětský svaz si držely svůj vliv za sebevětší krize. SSSR se sice roku 1991 rozpadl, to však neznamená, že se na vlivu a zkaženosti kremelského režimu něco extrémně změnilo. Ano, počátky Ruska byly komplikované kvůli těžké ekonomické krizi, ale nakonec si prostřednictvím smluv o Společenství nezávislých státu (SNS) našlo cestu alespoň k částečnému udržení vlivu původního SSSR.

Již v roce 1904 přišel anglický geograf Halford John Mackinder s teorií tzv. Heartlandu. Jde o rozdělení světa na tři části – Světový ostrov, Pobřežní ostrovy a Odlehlé ostrovy. Světový ostrov je Eurasie a Afrika, která v sobě má právě Heartland – střední oblast, která je plná důležitých energetických surovin, lesů a dalších důležitých komodit. Ta se podle Mackinderovy teorie rozléhá prakticky přes celé území bývalého SSSR. Pobřežní ostrovy pak jsou Britské a Japonské, Odlehlé ostrovy jsou podle něj kontinenty Severní a Jižní Ameriky a Oceánie. 

Jeho teorie se dá vysvětlit jednoduše: Kdo ovládá východní Evropu, ovládá Heartland, kdo ovládá Heartland, ovládá Světový ostrov, a kdo ovládá Světový ostrov, ten ovládá celý svět.

Tato teorie se nezdá být daleko od pravdy. Využitelnost ruských zdrojů ještě před industriální revolucí nebyla tak vysoká – ropa ani plyn se zdaleka netěžily tolik jako dnes, stejně tak uhlí a cenné kovy či železo. Na důležitosti začala získávat pravděpodobně až po této revoluci, kdy ruské impérium toto území již kontrolovalo a taková rozloha mu nebyla nadále na obtíž. Nutno podotknout, že Rusko jako takové nebylo kompletně poraženo po celá staletí a toto místo kontroluje dlouho.

Dá se tedy říct, že se možná rozpadne Putinův režim, ale Rusko jako stát nikoliv. Nepodařilo se to Napoleonovi ani Hitlerovi, i když k tomu každý z nich měl blízko. Ve chvíli, kdy tito dva diktátoři proti Rusku bojovali, měl na kahánku také jejich režim, který v krizi ukázal svou nestabilitu. Jako každý autoritářský.

Nicméně se dá čekat, že ať se na Kremlu stane cokoliv – Rusko zůstane pohromadě. Otázka, kdo ho povede, je nesmírně těžká na zodpovězení a momentálně je to spíše o názorech nežli faktech. Nikdo z nás neví (a ani nemůže vědět), co se v za zdmi Kremlu děje. Navíc se to s největší pravděpodobností dozvíme až týdny či měsíce poté.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko Ramzan Kadyrov válka na Ukrajině Alexandr Bortnikov (FSB) FSB (ruská kontrarozvědka)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy