KOMENTÁŘ | Stát má lidem pomáhat. Nikoliv však "divně" a na úkor budoucnosti

Pamatujete si na to, jak jsme všichni rádi říkali: Všechno je relativní? Tak tedy je. Začnu ale zdánlivě „od lesa“. Když v říjnu loňského roku uspěly v parlamentních volbách koalice Spolu a PirStan, považovala řada analytiků jejich vítězství za výsledek chutí voličů změnit směřování, fungování, a především vystupování a činy vládních politiků. Lidé chtěli něco jiného, lepšího než osm let předvádělo hnutí ANO a ČSSD s komunisty v zádech. Zvláště když noví vítězové tvrdili, že mají připraveny recepty na nejeden problém. Hlavním trumfem byl navíc předseda ODS Petr Fiala, označovaný za klidného a slušného člověka, který bude mít jako předseda vlády zcela jinou autoritu nejen v tuzemsku, ale i ve světě. Ukázalo se, že to tak v řadě potíží, které Babiš neřešil, může být.

Jenže, vznikla řada ještě vážnějších komplikací, jako třeba řešení dopadů skokově se zvyšující inflace na rodinné rozpočty nebo rostoucí neschopnost dostat svým závazkům právě kvůli zdražujícímu světu. A ta řešení, jak v tomhle pomoci lidem, nejsou nejen podle opozice, ale ani podle analytiků, nejen pečlivě připravena, ale ani jasně komunikována. Jsou zkrátka „divná“. Můžete si říct, proč taková ostrá slova. I když se zdá, že nemá cenu opakovat, jak je nutné opatrně volit, i přes velmi rychle se zhoršující situaci nejedné české domácnosti kvůli ještě snad rychleji zdražujícím věcem, službám či energiím, nejen plošnou státní podporu, ale i to, co lidem „tady venku“, řeknu. Ale je to více než nutné.

Jenže to nejen liberální, ale ani pravicové voliče, a o to více ještě ty levicové či populistické, moc nezajímá, proč to není „ono“. Chtějí mít jasno hned a tady. Jasným důkazem toho, že ne všechno se ve vládním kabinetu daří plnit podle loňských předvolebních slibů, může být mimořádný příspěvek na dítě ve výši pět tisíc korun pro rodiny, které mají děti do osmnácti let. Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) na svých stránkách vydalo nejen podrobný popis, ale i řadu informací, které s tím souvisejí. Co si má ale ten výše popsaný volič, který kvůli chování expremiéra Andreje Babiše volil právě takové politiky, kteří tvrdili, že se před jakýmkoliv důležitým rozhodnutím nejdříve domluví tak, aby mluvili jednotně a „spolu“, ne jako dřívější ministři, kteří tu prohlásili něco, za hodinu zase někdo jiný z vlády něco jiného a vrcholem bylo vystoupení trestně stíhaného premiéra, který to podle reakcí ve svém streamovacím pořadu Čau lidi úplně zazdil, myslet? Jak to souvisí s pilířem nové politiky, postavené na důrazu šetřit státní kasu a jen smysluplně pomáhat, zavádět cílená opatření, která by ideálně nezatěžovala dosti významně Babišem a jeho kumpány rozvalenou státní kasu?

Určitě namítnete, proč se vůbec ptát, když taková podpora je nutná, protože řada lidí, včetně právě těch s dětmi, má kvůli vysokým cenám vážné potíže. V tom, a bohužel nejen v „tom“, je ale ten problém. I na těchto stránkách zaznělo, že žádná státní pomoc, právě proto, v jakém stavu je zmiňovaný erár, nesmí být divná. Jenže, přiznejme si, tohle divné je. Nejen podmínkami pro čerpání, ale třeba i vysvětlením toho, proč. Posuďte sami. Podle MPSV jednorázový příspěvek prý „ihned zlepší příjmovou situaci rodin s dětmi, ale také vytvoří časový prostor pro vyhodnocení skutečných dopadů zejména energetické krize na příjmovou situaci a životní úroveň jednotlivých sociálních skupin včetně rodin s dětmi“. Diskuse o tom, jestli zrovna tahle suma opravdu pomůže, je od vzniku nápadu nejen neskutečně „živá“, ale zlým jazykem řečeno, ukazuje na to, že i když ty peníze lidé přijmou, zas až taková pomoc to nebude. Řečí čísel: státní kasu to vyjde na dalších až osm miliard korun, které erár nemá.

Ministr financí vlády České republiky Zbyněk Stanjura (ODS) podle zprávy ČTK chce, aby v rámci připravované novely státního rozpočtu na letošní rok byl schodek státního rozpočtu i po započítání nejen výše popsané pomoci lidem, ale i dalších položek, pod 330 miliardami korun. Nyní je rozpočet schválen s deficitem 280 miliard korun. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce Stanjura dodal, že jeho ambicí je, aby schodek rozpočtu byl příští rok nižší než 280 miliard korun. Určitě si řeknete, ať tedy ti komentátoři navrhnou něco vlastního, co by nejen pomohlo lidem v nouzi, ale na druhou stranu nezatížilo státní rozpočet. A budete mít pravdu. Vymyslet něco takového není, jak se říká, úplně „easy“. Ale aby bylo jasno, nejde o kritiku pomoci, spíše o to, že by vládnoucí koalice neměla vypadat, jako kdyby ztrácela dech nebo si nevěděla rady a došly jí nápady na to, jak problémy řešit. I když málokdo asi počítal s problémy, které vyvolala válka na Ukrajině, zdánlivě „plošná“ pomoc státu nad rámec jeho možností nesmí být na úkor budoucnosti lidí. Asi je vážně všechno relativní.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Vláda ČR Zbyněk Stanjura Sociální dávky veřejné finance rodina

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 26 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ANO by v březnu vyhrálo volby. Ze Sněmovny by vypadly dvě vládní strany

Jen pět politických stran nebo hnutí by se dostalo do Poslanecké sněmovny podle březnového volebního modelu agentury Median. Volby by s velkým náskokem vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volilo 32 procent voličů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy