KOMENTÁŘ | Ukrajina Rusy děsí i mate. Dřevěnými raketomety

Co se stane, když spojíme lidovou tvořivost s obranou vlastního státu? O tom by mohli vyprávět Rusové. Ukrajinská armáda od Američanů dostala moderní raketové systémy HIMARS, které okupantům doslova nahánějí hrůzu. S jejich dostřelem až 80 kilometrů jsou obránci schopni zasáhnout nepřítele hluboko do týlu.

Těmto systémům se nyní připisují velké zásluhy za přerušování zásobovacích tras, které si Rusové vydobyli s postupem války. Vedou okolo Černého moře od Mariupolu až po Cherson a jsou pro Rusy stěžejní.

Není proto divu, že pro okupanty jsou systémy HIMARS jedním z prioritních cílů. Ukrajinci přišli se zajímavým kouskem – začali budovat jejich dřevěné makety. Ty jsou pro objektivy dronů nerozeznatelné od originálních raketometů. Co ovšem rozeznat půjde je cena zbytečně vypálené rakety. Na těch jsou přitom ruské útoky často závislé. Rusové na tyto vydařené makety vypálili již okolo deseti raket.

Ano, deset raket proti dřevěným atrapám. Jeden by řekl, že má ruská armáda neomezené zdroje, ale není tomu tak. Zvlášť s přicházející zimou. Prezident Putin by mohl využít odkazu svých předků, kteří si v zimě mezi lety 1939 a 1940 vylámali zuby na Finech. Sice dobyli kus území, ale několikanásobně silnější Rudá armáda nesplnila očekávání Moskvy. Co do počtu a vojenské síly – Ukrajinci jsou o dost větší národ než Finové.

Jenže Putin zde zřejmě není od toho, aby chápal historické odkazy a měl se na pozoru před národy, které mají svou zemi rády. Racionálním chováním by mohl ušetřit spoustu prostředků pro běžné ruské lidi, ale neděje se tak. Místo toho vojáci, kteří se mu zodpovídají, mrhají raketami na hromádky dřeva. Doslova.

V historickém kontextu se nabízí zajímavé srovnání. Mnozí z nás jistě viděli dokumenty z druhé světové války o tom, jak se spojenci v roce 1944 snažili zakrýt skutečnou lokaci vylodění ve francouzské Normandii. Tak, jako pro Ukrajince je důležité mít k dispozici co nejvíce raketometů HIMARS, stejně důležité bylo pro spojence důležité, aby Němci nevěděli, kde se vylodí.

Zhruba 1100 herců budilo zdání, že tvoří 20tisícovou armádu. Nebyli to ani vojáci, šlo o umělce skutečně najaté z jejich oborů – od malířů přes architekty až po matematiky. Tito měli k dispozici obrovské množství nafukovacích tanků, dělostřelectva a letadel. Vojákům se podařilo postavit obrovské vojenské tábory pro tisíce mužů. Jednoduše vyrobili šňůry a na ně věšeli ložní prádlo. S tehdejšími technologiemi neexistovala možnost, jak by pilot Luftwaffe rozlišil vojenský tábor a spoustu pověšeného ložního prádla.

Jednotka také záměrně vypouštěla dezinformace. Tehdy ale nepůsobily jako klín vražený mezi různé společenské vrstvy. Fungovaly jako platná zbraň. Vydávali falešné pokyny pro neexistující armádu a mátli nepřítele. Přišli také s trikem s masivními reproduktory, které na velkou vzdálenost vypouštěly zvuky početné pochodující armády. Proti takovým, převážně psychologickým zbraním, tehdy nebyla účinná obrana.

Vraťme se zpět k válce na Ukrajině. Rusové disponují vyspělými technologiemi schopnými rozeznat dřevěnou maketu od raketometu. Mají možnosti, jak pořádně naplánovat vypálení ne právě levné rakety. Zřejmě je pro ně ale důležitější udělat vše pro likvidaci jednoho systému HIMARS než učinit logická a funkční taktická rozhodnutí. Americké raketomety mezitím působí nemalé škody.

Každá taková vypálená raketa snižuje potenciál okupantů přežít ve zdraví a s bojovými úspěchy zimu, která začne, co nevidět. Ukrajinská vojska mají lepší zázemí a zdroje přímo za svými zády. Pro Rusy jsou vyhlídky na pravou ukrajinskou zimu mnohem horší. Možná proto ta snaha likvidovat raketomety, které jim ničí zásobovací trasy. Tahle snaha ale může mít právě opačný účinek, kterým je konečná porážka invazních jednotek a osvobození celého území Ukrajiny.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Armáda Ukrajina HIMARS (raketový systém)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterním rozhovoru pro Fox News varoval, že bez podpory Spojených států by Ukrajina nebyla schopná odolat ruské invazi. Zelenskyj zdůraznil, že jednota mezi Ukrajinou, USA a Evropou je klíčová pro udržení odporu proti Rusku. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy