KOMENTÁŘ | Ukrajina Rusy děsí i mate. Dřevěnými raketomety

Co se stane, když spojíme lidovou tvořivost s obranou vlastního státu? O tom by mohli vyprávět Rusové. Ukrajinská armáda od Američanů dostala moderní raketové systémy HIMARS, které okupantům doslova nahánějí hrůzu. S jejich dostřelem až 80 kilometrů jsou obránci schopni zasáhnout nepřítele hluboko do týlu.

Těmto systémům se nyní připisují velké zásluhy za přerušování zásobovacích tras, které si Rusové vydobyli s postupem války. Vedou okolo Černého moře od Mariupolu až po Cherson a jsou pro Rusy stěžejní.

Není proto divu, že pro okupanty jsou systémy HIMARS jedním z prioritních cílů. Ukrajinci přišli se zajímavým kouskem – začali budovat jejich dřevěné makety. Ty jsou pro objektivy dronů nerozeznatelné od originálních raketometů. Co ovšem rozeznat půjde je cena zbytečně vypálené rakety. Na těch jsou přitom ruské útoky často závislé. Rusové na tyto vydařené makety vypálili již okolo deseti raket.

Ano, deset raket proti dřevěným atrapám. Jeden by řekl, že má ruská armáda neomezené zdroje, ale není tomu tak. Zvlášť s přicházející zimou. Prezident Putin by mohl využít odkazu svých předků, kteří si v zimě mezi lety 1939 a 1940 vylámali zuby na Finech. Sice dobyli kus území, ale několikanásobně silnější Rudá armáda nesplnila očekávání Moskvy. Co do počtu a vojenské síly – Ukrajinci jsou o dost větší národ než Finové.

Jenže Putin zde zřejmě není od toho, aby chápal historické odkazy a měl se na pozoru před národy, které mají svou zemi rády. Racionálním chováním by mohl ušetřit spoustu prostředků pro běžné ruské lidi, ale neděje se tak. Místo toho vojáci, kteří se mu zodpovídají, mrhají raketami na hromádky dřeva. Doslova.

V historickém kontextu se nabízí zajímavé srovnání. Mnozí z nás jistě viděli dokumenty z druhé světové války o tom, jak se spojenci v roce 1944 snažili zakrýt skutečnou lokaci vylodění ve francouzské Normandii. Tak, jako pro Ukrajince je důležité mít k dispozici co nejvíce raketometů HIMARS, stejně důležité bylo pro spojence důležité, aby Němci nevěděli, kde se vylodí.

Zhruba 1100 herců budilo zdání, že tvoří 20tisícovou armádu. Nebyli to ani vojáci, šlo o umělce skutečně najaté z jejich oborů – od malířů přes architekty až po matematiky. Tito měli k dispozici obrovské množství nafukovacích tanků, dělostřelectva a letadel. Vojákům se podařilo postavit obrovské vojenské tábory pro tisíce mužů. Jednoduše vyrobili šňůry a na ně věšeli ložní prádlo. S tehdejšími technologiemi neexistovala možnost, jak by pilot Luftwaffe rozlišil vojenský tábor a spoustu pověšeného ložního prádla.

Jednotka také záměrně vypouštěla dezinformace. Tehdy ale nepůsobily jako klín vražený mezi různé společenské vrstvy. Fungovaly jako platná zbraň. Vydávali falešné pokyny pro neexistující armádu a mátli nepřítele. Přišli také s trikem s masivními reproduktory, které na velkou vzdálenost vypouštěly zvuky početné pochodující armády. Proti takovým, převážně psychologickým zbraním, tehdy nebyla účinná obrana.

Vraťme se zpět k válce na Ukrajině. Rusové disponují vyspělými technologiemi schopnými rozeznat dřevěnou maketu od raketometu. Mají možnosti, jak pořádně naplánovat vypálení ne právě levné rakety. Zřejmě je pro ně ale důležitější udělat vše pro likvidaci jednoho systému HIMARS než učinit logická a funkční taktická rozhodnutí. Americké raketomety mezitím působí nemalé škody.

Každá taková vypálená raketa snižuje potenciál okupantů přežít ve zdraví a s bojovými úspěchy zimu, která začne, co nevidět. Ukrajinská vojska mají lepší zázemí a zdroje přímo za svými zády. Pro Rusy jsou vyhlídky na pravou ukrajinskou zimu mnohem horší. Možná proto ta snaha likvidovat raketomety, které jim ničí zásobovací trasy. Tahle snaha ale může mít právě opačný účinek, kterým je konečná porážka invazních jednotek a osvobození celého území Ukrajiny.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Armáda Ukrajina HIMARS (raketový systém)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy