ROZHOVOR | Jaké budou letos Vánoce? Meteoroložka nemá dobré zprávy

ROZHOVOR - V Česku se během posledních dní rapidně ochladilo, přesto však rtuť teploměru ještě letos nad 20 stupňů vystoupá. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedla meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress, která rovněž předvídá, že by se letošní Vánoce mohly obejít bez sněhu.

Ještě před víkendem teploty dosahovaly téměř 30 stupňů a lámaly rekordy, najednou ale spadly zhruba o 15 stupňů dolů. Co stojí za tak rapidní teplotní změnou?

Teplé jižní proudění se během pár hodin změnilo na studený vzduch od severovýchodu, který přinesl rapidní pokles teplot. Počasí se ale vrátilo k zářijovým dlouhodobým normálům. To se projevilo nejen na odpoledních maximech, ale i ranních minimech, které jsou nyní v horských oblastech pod bodem mrazu.

Poslední dny se nesou v duchu chladných rán a odpoledne teploty nepřekračují 20 stupňů. Bude tento trend v nejbližších dnech pokračovat?

Víkend a také příští týden přinese mírný nárůst teplot – v odpoledních maximech se bude rtuť teploměru zastavovat do 22 °C, po ránu zpravidla nebudou teploty v nižších polohách klesat pod 5 °C.

Můžeme ještě letos očekávat nějaké oteplení či babí léto?

Numerické modely nyní dny babího léta slibují – první vlnu budeme skloňovat právě už nyní o víkendu a v první polovině příštího týdne. Slunečný a suchý bude také počátek října. Nejvyšší odpolední teploty už ale výrazněji přes 20 °C dosahovat nebudou.

Jaký bude letošní podzim? Máme se připravit na deštivé a zamračené dny?

Podzimní počasí je v našich zeměpisných šířkách vždy spojován s ranními mlhami a nízkou oblačností, kterých bude přibývat. Nicméně dny do poloviny října budou převážně slunečné, jen sem tam na frontě bude oblačnosti i srážek více. Pravé podzimní plískanice přinese až druhá říjnová polovina.

Za dva dny oficiálně skončí léto. Jaké bylo to letošní z hlediska teplot? Bylo něčím výjimečné?

Léto 2016 psalo v Česku téměř ukázkový scénář průběhu počasí letních prázdnin v našich zeměpisných šířkách– počasí bylo dost proměnlivé, střídaly se teplé dny s chladnějšími a slunečné s deštivými. Teplotně bylo léto velmi slabé nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem 1961-1990, který je 16,5 °C. Co se tropických dnů týče tj. den s teplotou přes 30 °C, na ty letošní prázdniny moc bohaté nebyly – v Praze jich bylo 6, což je nejméně od roku 2005. Například v Karlových Varech nebyl ani jeden, v Brně byly 3. Vynahradilo to až září.

Lze už v tuto chvíli předvídat, jaká nás čeká zima? Zažijeme Vánoce na sněhu nebo na blátě?

Nejčastěji se domníváte, že po letošním proměnlivém létě nás čeká stejně proměnlivá zima nebo hodně tuhá zima. Žádné závislosti a souvislosti v počasí ale neexistují. Jak to vypadá s „předpovědí" počasí na zimu z pohledu sezónních předpovědí? Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se na tom, jaká bude zima ve střední Evropě, zatím příliš neshodují.

Americký institut Iri očekává stejné šance pro nadprůměrné i podprůměrné hodnoty srážek i teplot. Americké centrum NCEP pak v poslední predikci vypočítává období zimních měsíců jako teplotně nadprůměrné a srážkově bez větších odchylek od normálu. S předpokladem teplé zimy se ale bude jednat spíše o srážky dešťové a to zejména v nižších polohách.

A co babské pověry? Pokud bychom se podívali na počet slupek na cibuli, potom bude zima mírná – cibule mnoho slupek nemá. Bílé Vánoce v nížinách jsou v Česku spíše raritou – platí totiž pranostika, na Adama a Evu čekejte oblevu a to až se 75 % úspěšností.

Související

Více souvisejících

Počasí Dagmar Honsová (meteoroložka) rozhovor

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy