ROZHOVOR | Čeká nás nadprůměrně teplé počasí. Silný vítr zeslábne, ale vrátí se, říká meteoroložka

Silný vítr je pro zimní měsíce v Česku typický a vrátí se i v příštím týdnu. Takové intenzity jako na konci ledna by už ale nabývat neměl, řekla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní má být zbytek února teplejší než obvykle, na horách ale zůstane dostatek sněhu.

Česko se v posledních týdnech potýkalo se silnými větry, které si vyžádaly milionové škody na majetku a jeden lidský život. Podle meteoroložky ze společnosti Meteopress Dagmar Honsové jsou poryvy větru pro zimní měsíce typické a setkávat se s nimi budeme i nadále, byť v menší intenzitě. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také uvedla, že nás čeká do konce února čeká nadprůměrně teplé počasí, i přesto to ale neznamená brzký příchod jara.  

Česko v posledních dnech bičují silné větry. Co je příčinou jejich vysoké četnosti?

Je to dáno rozložením tlakových útvarů nad Evropou a převládajícím cyklonálním charakterem, které počasí v Česku ovlivňuje.

Jsou vichřice v Česku pro zimní měsíce typické, nebo jde o neobvyklý jev?

Plošné větrné počasí je v Česku spojené se zimním půlrokem, v létě vítr zesiluje lokálně zejména v bouřkách.

Jak a proč taková vichřice vzniká, co určuje rychlost větru?

Zesílení větru je dáno velkým tlakovým gradientem nad starým kontinentem, tedy rozdílem tlaku vzduchu, kdy se vítr tento rozdíl snaží vyrovnat. 

V souvislosti se silným větrem nelze nezmínit ani výskyt tornáda na Moravě v loňském roce. Můžeme se něčeho podobného v dohledné době opět obávat, nebo se jednalo o výjimečný jev?

Silné tornádo F4 bylo extrémním a výjimečným jevem. Na bouřky, i silné, doprovázené nebezpečnými jevy, se během letního půlroku musíme připravit i letos. Tornádo jako takové se předpovídat nedá, pouze podmínky pro jeho vznik.

Nabývají podle Vás extrémnější meteorologické jevy v tuzemsku na intenzitě?

Průměrná roční rychlost větru v nížinách je dva metry za sekundu, s výškou rychlost roste. V nížinách je u nás asi 15 dní s bouřlivým větrem o rychlosti 62 až 74 kilometrů v hodině, v nadmořské výšce kolem 400 metrů již 25 a ve výškách nad 700 metrů i více než 100 dní ročně. Rychlost pod dva metry za sekundu se vyskytuje zejména v údolích řek a pánevních oblastech na jihozápadě a jihu Čech.

Největrnější jsou polohy nad 1000 metrů nad mořem v Jeseníkách, Krkonoších a nad 800 metrů v Krušných horách a Českém středohoří. Ze studie zvyšování rychlosti četnosti větru v České republice vyplývá, že od 80. let 20. století dochází ke zvýšení počtu dnů s nárazy větru většími než 17 metrů za sekundu, a to zejména na meteorologických stanicích v nadmořských výškách 250 až 450 metrů. Výskyt silného větru se v druhé polovině 20. století stále častěji zaznamenává i díky tomu, že máme lepší monitoring a dostupnější informace.

Budeme se se silnějším větrem potýkat i v nadcházejících týdnech?

Charakter počasí se v nejbližší době příliš měnit nebude – i v příštím týdnu očekáváme větrné dny. Nárazy větru ale zřejmě nebudou tak silné jako v neděli 30. ledna.

Jaké počasí můžeme během následujících týdnů očekávat?

Numerické modely až do konce února nenaznačují žádné výrazné ochlazení a celodenní mrazy, a to ani v nížinách se sněhovou pokrývkou. I druhá polovina února by měla být podle jejich výstupů teplotně nadprůměrná. Na horách je a bude sněhu dost díky vydatnému sněžení v posledních dnech.

Lze už nyní předpovědět, kdy do Česka dorazí jaro?

To meteorologické už 1. března. A podrobněji se na tuto otázku odpovědět nedá. Vloni sezónní modely naznačovaly, stejně jako letos, že nás čeká teplotně nadprůměrné jaro. Nakonec bylo nejchladnější za 34 let a 16. dubna leželo na Lysé hoře 158 centimetrů sněhu.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Počasí Dagmar Honsová (meteoroložka)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

před 3 hodinami

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy