Německo se probudilo do mrazivého rána, města u Baltu sčítají škody po povodních

Berlín - Na nejvyšší hoře Německa - alpské Zugspitze - klesla v noci na dnešek teplota až na minus 25 stupňů Celsia. Města na pobřeží Severního a Baltského moře se naopak potýkají s následky záplav. Velmi nízké teploty jsou i ve Švýcarsku a Rakousku.

Na severu Německa se dnes začaly sčítat škody, které způsobily záplavy řadě měst a obcí na Baltu. Ministerstvo životního prostředí spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko dnes vyšle nad pobřeží pozorovací letadlo, které pomocí laserového skenování zdokumentuje škody způsobené velkou vodou od Lübecku na západě po ostrov Usedom na východě, uvedla agentura DPA.

Podle dosavadních informacích například mezi obcemi Binz a Prora na Rujáně utrhly vlny na některých místech tři až osm metrů písečného břehu. Podle předběžných odhadů způsobily záplavy vyvolané vzedmutím moře a zvýšením hladin v ústí řek škody v řádu milionů eur.

Teploty pod nulou panovaly ráno na celém území Německa. Noc na dnešek byla podle mluvčího Německé meteorologické služby (DWD) nejchladnější od začátku zimy. Obzvlášť mrazivo bylo v Bavorsku. Mezi Smrčinami a Bavorským lesem, horskými hřbety na hranicích s Českou republikou, klesla rtuť teploměru až k minus dvaceti stupňům. Meteorologická stanice u Chamu, který leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Domažlic, naměřila dokonce 22,1 stupně pod nulou. Mírnější byly teploty na severu Německa, kde se pohybovaly kolem minus dvou až čtyř stupňů.

Mrazivo bylo v noci na dnešek také ve Švýcarsku. Na takzvané Švýcarské Sibiři v okolí obce La Brévine u hranic s Francií naměřili v noci minus 29,8 stupně Celsia. Švýcarský rekord, který La Brévin drží, ale nepadl. V lednu 1987 tam naměřili dokonce minus 41,8 stupně. Mráz kolem 20 stupňů pod nulou se v noci na dnešek nevyhnul ani západní části Rakouska.

Související

Více souvisejících

Německo Počasí povodně v Německu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy