V Alpách spadlo několik lavin, tisíce obyvatel Salcburku odříznuty od světa. Meteorology děsí oteplení

Riziko lavin se dnes v Rakousku mírně snížilo, ale zůstává vysoké a několik lavin spadlo i dnes. V jihorakouské zemi Korutany dnes lavina zabila 24letého českého skialpinistu. Podle agentury APA už v žádné ze spolkových zemích neplatí nejvyšší, tedy pátý stupeň lavinového nebezpečí. Také v Bavorsku, které stejně jako Rakousko v uplynulých dnech trápilo silné sněžení, se dnes situace mírně uklidnila.

Alpští záchranáři dnes vydali statistiku, podle níž si laviny v Rakousku od 1. listopadu do poloviny ledna vyžádaly 11 mrtvých. Poté agentura APA informovala o další oběti. Muž ve Štýrsku zahynul, když se na něj sesul sníh ze střechy. V daném období už zahynulo přibližně dvakrát více lidí, než tvoří dlouholetý průměr, poznamenala APA. Tragickou statistiku dnes rozšířil i 24letý Čech, který byl se svým otcem na skialpinistické túře ve volném terénu v oblasti alpského štítu Ankogel.

"Situace zůstává vážná," uvedla dnes lavinová služba spolkové země Salcbursko. Kromě ní platí druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí i v částech spolkových zemí Vorarlbersko, Horní Rakousy, Štýrsko a Tyrolsko. "Pro zimní sporty mimo zajištěné sjezdovky jsou podmínky velmi nebezpečné," zdůraznila dnes tyrolská lavinová služba.

V Rakousku v pondělí večer a v noci na dnešek laviny zasypaly především silnice, ale ve štýrském Ramsau na úpatí hory Dachstein sníh pronikl skrz okna také do dvou místních hotelů. V obou ubytovacích zařízeních bylo v tu dobu asi šedesát hostů, nikdo ale neutrpěl zranění. Pod lavinou se ovšem ocitlo několik jejich automobilů.

Řada rakouských horských obcí je nadále nepřístupná. Například v Salcbursku bylo od okolního světa v pondělí večer dočasně odříznuto 41.000 osob. Mnoho lidí je v Rakousku také bez elektrické energie. V Tyrolsku je to dnes kolem 500 domácností; ještě v pondělí to ovšem bylo 1500. Uzavřena zůstává řada lyžařských středisek, a to nejen kvůli nebezpečí pádu lavin, ale i kvůli silnému větru.

Tirol, Austria today...#snow #Schneechaos #schnee @spann @JimCantore #austria #tirol pic.twitter.com/yC35sfR1Bq

— Buitengebieden (@buitengebieden) 14. ledna 2019

V Bavorsku, které stejně jako Rakousko v posledních týdnech trápilo vydatné sněžení, se situace zlepšila. Podle meteorologů se tu dnes očekává maximálně pět centimetrů nového sněhu, vydatněji by mělo na území Německa sněžit dnes jen ve východním Sasku.

Na středu meteorologové předpovídají v Bavorsku i v Rakousku oteplení. Varovali proto před ztěžknutím sněhu, což by mohlo způsobit další laviny, ale i lámání přetížených větví či celých stromů. Díky tomu, že přestalo sněžit, bude ale možné na některých nebezpečných místech sněhovou masu odstřelit, a zpřístupnit tak některé obce odříznuté od světa.

To se dnes podařilo v bavorském Balderschwangu nebo v rakouských střediscích Lech, Zürs a Sölden. Jenom v Salcbursku dnes odpoledne zůstávalo podle APA od světa odříznuto kolem 21.000 lidí. Více než stovka silnice v celém Rakousku je kvůli nebezpečí lavin nadále uzavřena.

Situace si opět vynutila i pomoc armády. V Bavorsku pomáhalo s odklízením sněhu na 1200 vojáků a v Rakousku přibližně 1500.

Na severu Německa se zimní počasí projevuje spíše bouřemi. Ty v posledních dnech na baltském ostrově Rujana vedly k poklesu hladiny a na pláži u obce Glowe se objevila spodní část vraku lodi z 18. století. Plavidlo bylo postaveno pravděpodobně v Nizozemsku. Místní úřady upozornily, že je zakázáno si části vraku odnášet jako suvenýr.

Související

Horská záchranná služba Vysoké Tatry

Ve slovenských Tatrách se utrhla lavina. Zavalila nejméně 16 lidí

V Belianských Tatrách se utrhla vodní lavina, která zasáhla ve čtvrtek odpoledne přístřešek v Monkové dolině. Podle prvotních informací tam zůstalo zaklíněno několik osob. Operační středisko záchranné zdravotní služby (OS ZZS) SR o tom informovalo na sociální síti.

Více souvisejících

Laviny Alpy Zima Rakousko Německo Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy