Počasí devastuje Evropu. Berlínem se prohnaly bouře, v Polsku padaly kroupy o velikosti jablek

Bouřky a lijáky, které se v noci na dnešek přehnaly přes východ Německa, zkomplikovaly provoz na berlínských letištích Tegel a Schönefeld. Informovala o tom agentura DPA. Deštivé počasí potrápilo i Polsko a Rakousko, kde se zvedla hladina řek. Například v Innsbrucku dnes ráno řeka překonala hranici šesti metrů, což je povodňová úroveň třicetileté vody.

Kvůli nepříznivému počasí nemohl pozemní personál na letištích Tegel a Schönefeld od úterního večera do dnešního rána řádně odbavovat přilétající a odlétající letadla. Cestující tak museli na výstup z letadel i nástup několik hodin čekat, startovat a přistávat ale stroje mohly.

Správa letiště na twitteru vyzývala pasažéry k trpělivosti a ujišťovala je, že pokud na výstup stále čekají v letadle, žádné nebezpečí jim nehrozí. Prozatím podle DPA není známo, kolika cestujících se omezení dotklo.

V německých spolkových zemích Sasko a Braniborsko napršelo v průměru okolo pěti centimetrů, místy bouřky doprovázelo krupobití. V braniborském hlavním městě Postupimi absolvovali hasiči přes stovku zásahů. K zatopeným sklepům, popadaným stromům i zaplaveným silnicím vyjížděli hasiči také v Berlíně.

V hesenském Bad Hersfeldu pořadatelé z bezpečnostních důvodů přerušili program zemských oslav, které se pod názvem Hesenský den v této spolkové zemi konají až do 16. června. V Prerowě v Meklenbursku-Předním Pomořansku zase po úderu blesku začal hořet bytový dům. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Německá meteorologická služba (DWD) před bouřkami varuje i dnes, a to během odpoledne a večera především v severních a východních regionech Německa. V zemi navíc bude horké počasí s teplotami až 34 stupňů Celsia.

S nepříznivým počasím se potýkalo i Rakousko, kde lijáky a tající sníh zvýšily hladiny řek. Silnici v alpském sedle Wurzen, která spojuje Korutany se Slovinskem, zaplavilo v délce 300 metrů bahno. Hraniční přechod proto musel být uzavřen, odklízecí práce navíc zkomplikoval déšť.

V Innsbrucku a okolí uzavřely úřady kvůli vysoké hladině řeky několik mostů a lávek, jejich bezpečnost ohrožují plující kmeny stromů. Domům ale podle APA zaplavení nehrozí.

I přes deštivou noc zažilo Rakousko tropickou noc. Teplota pod 20 stupňů Celsia neklesla na 25 rakouských meteorologických stanicích. Nejtepleji bylo v hornorakouském Micheldorfu, kde teploměr ukazoval 23 stupňů Celsia. S výjimkou měřicí stanice na hoře Brunnenkogel (3437 metrů nad mořem), kde bylo v noci minus 0,2 stupně, nikde jinde v Rakousku nemrzlo.

V polském městě Gorzów Wielkopolski a okolí padaly o úterním večeru kroupy o velikosti tenisových míčků až jablek. "Kroupy měly průměr 6,5 až 12 centimetrů," napsal server Wp.pl.

Niszczył samochody, wybijał okna. Grad wielkości jabłek:https://t.co/b1lF9FwxZ4 pic.twitter.com/5MUaOx4WjU

— Kontakt 24 (@Kontakt__24) 12. června 2019

"Krupobití rozbíjelo okna, ničilo auta," dodal web s tím, že cosi podobného země nezažila přinejmenším od roku 2011. Hasiči měli podle televize TVN 24 plné ruce práce, v samém městě vyjeli k 27 případům a v celém regionu napočítali 40 zásahů. Šlo hlavně o zaplavené sklepy při lokální povodni.

Vzhledem k vlně veder v Polsku rychle přibývá utopených. Jen v úterý se podle TVN 24 utopilo osm lidí a celková bilance za jedenáct červnových dnů vzrostla na 36 obětí. "Je to hrozně moc, a proto ta všechna varování a výstrahy. Je to hrozba, která se týká nás všech," řekla Anna Adamkiewiczová z vládního střediska bezpečnosti. Příčiny utopení neupřesnila, ale zdůraznila především zákaz koupání se po požití alkoholu.

Související

Lufthansa, ilustrační fotografie

Berlín otevřel nové letiště Willyho Brandta, přistála na něm první dvě letadla

S devítiletým zpožděním se dnes otevřelo nové berlínské letiště Willyho Brandta. Nový letecký uzel jako první přijal dva stroje společností Lufthansa a easyJet, které přistály takřka souběžně. Proti zprovoznění terminálu 1, který je středobodem nového letiště, dnes demonstrovaly stovky klimatických aktivistů a také lidí nespokojených s hlučností letecké dopravy.
Letiště Václava Havla Praha Analýza

Pražské letiště patří v Evropě k nejvíce zasaženým koronakrizí

Dopady koronavirových opatření na evropská letiště jsou značné, k těm nejvíce zasaženým patří i Letiště Václava Havla v Praze. Tomu počet cestujících v březnu meziročně klesl o více než 800.000, což je zhruba o 65 procent. Velkým problémům ale čelí i regionální česká letiště. Pražské letiště zatím stát o pomoc žádat nebude, přibližně do konce léta bude náklady platit z rezerv a pak požádá o vlastní úvěr.

Více souvisejících

Letiště Berlín Bouřky Počasí Německo Rakousko Polsko Krupobití

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy