Počasí devastuje Evropu: Bouře, sesuvy půdy, uvaření losi. Tyto záběry hovoří za vše

Po několika dnech vysokých teplot, kvůli kterým se v Evropě přepisovaly tabulky rekordů, se dnes na mnoha místech výrazně ochladilo. Na většině míst Německa se teploty pohybovaly pod třiceti stupni, v západní části Francie dokonce rtuť teploměrů klesla až ke dvacítce. Obyvatele východní Francie, jižního a východního Německa či Rakouska meteorologové varovali před silnými bouřkami. Vysoko se dnes teploty dál držely již jen na Balkáně a neobvykle teplo bylo i ve Skandinávii.

V uplynulých několika dnech padly absolutní teplotní rekordy v Belgii, Nizozemsku, Německu a patrně i v Británii, rekordní teplotu naměřili také v Paříži.

Bouřky, které s sebou přineslo ochlazení, napáchaly už v noci na dnešek škody na severozápadě Německa. Silný vítr vyvracel a lámal stromy a poškodil i několik střech. V Trevíru z preventivních důvodů zrušili dva koncerty pod širým nebem. Na příští týden němečtí meteorologové předpovídají podle agentury DPA už "normální letní počasí". Teploty by se měly na počátku týdne pohybovat mezi 24 a 32 stupni.

Francouzská meteorologická služba Météo-France dnes zrušila varování před vysokými teplotami ve všech departementech, pro 22 z nich ale vydala varování před silnými bouřkami na východě země a v sedmi departementech na jihovýchodě dokonce před záplavami. Kromě silného deště bude bouře doprovázet místy i krupobití, varovala služba Météo-France. V oblasti Alp by mohlo docházet i k sesuvům podmáčených svahů.

Floods and debris flows near Passo Val Parola in the Dolomites, north Italy today, July 26th. Report: Mirko Mezzacasa via Maycol Checchinato pic.twitter.com/siH28e6JEn

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 26, 2019

Navzdory tomu, že v uplynulých několika dnech vyšplhaly na mnoha místech Francie teploty nad 40 stupňů Celsia, je podle ministerstva zdravotnictví "v tomto okamžiku" vliv veder na zdraví populace "mírný". V roce 2003 si obdobná vlna veder ve Francii vyžádala podle studie kolem 15.000 obětí na životech.

Flash floods in Barcelona, Spain today, July 27th. Thanks to José Lillo Matamoros for the report! pic.twitter.com/AUMb2tcTSV

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 27, 2019

Silné bouře doprovázené vydatným deštěm a místy i kroupami se dnes přehnaly přes jihovýchod Rakouska. Hasiči museli mnohde čerpat vodu ze zatopených sklepů, informovala agentura APA.

Vysoké teploty dnes dál panovaly především na Balkáně. Například na jihu Rumunska naměřili hodnoty kolem 35 stupňů. Stejně vysoko se rtuť teploměrů vyšplhala třeba v Řecku či na Sicílii.

V okolí chorvatského města Šibenik vypukl lesní požár, kvůli kterému byl téměř na tři hodiny uzavřen asi 30kilometrový úsek dálnice A1 mezi sjezdy na Pirovac a na Vrpolje. Podle listu Slobodna Dalmacija je ale nyní už dálnice opět průjezdná. Požár však stále pod kontrolou není.

Big CG lightning bolt in Rijeka, NW Croatia last night, July 26th. Photo: @Karlo Marković Motion Picture via @Rijeka - Weather (RIMETEO) pic.twitter.com/gNv4Ro8YCZ

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 27, 2019

Na místní poměry neobvykle vysoké teploty kolem třiceti stupňů nadále panují také ve Skandinávii. Ve Švédsku je přitom tepleji na severu než na jihu země. V malé vesnici Markusvinsa v pátek naměřili 34,8 stupně Celsia, což je letos nejvyšší zaznamenaná teplota ve Švédsku.

Reindeers chilling in very warm weather +28 °C in Rovaniemi, Lapland Finland today, July 27th. Source: @yleFI, thanks to Lilli Nikunen for the report! pic.twitter.com/U1SLrUSKcP

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 27, 2019

"Je to nejvyšší zaznamenaná teplota na severu země od roku 1945 a je to třetí nejvyšší zaznamenaná teplota (ve Švédsku) vůbec," řekl dnes agentuře AFP meteorolog Jon Jörpeland. Norský meteorologický úřad uvedl, že noc na dnešek byla tropická nejméně na dvaceti různých místech na jihu země.

Související

Více souvisejících

Počasí Bouřky Sesuv půdy Francie Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy