Evropa se dnes vzpamatovávala z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí nicméně stále trápí. Varování před bouřemi i dnes platilo na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět osob, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.
V Maďarsku dnes padl absolutní teplotní rekord, když rtuť teploměru ve městě Baja na jihu země vyšplhala na 39,6 stupně Celsia, oznámila podle agentury MTI národní meteorologická služba OMSZ.
V Maďarsku byl dnes kromě absolutního rekordu vytvořen i nový rekord pro hlavní město Budapešť. V metropoli na Dunaji naměřili 38,2 stupně v obvodě Újpest na severu města. I v Maďarsku se však má v nejbližších hodinách ochladit s příchodem studené fronty, kterou budou doprovázet bouře, přeháňky a nárazový vítr od západu.
Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V rozsáhlých částech Bavorska i v nejkrajnějším jihozápadě Bádenska-Württemberska je podle DWD možných 50 až 80 litrů na metr čtvereční. Důsledkem mohou být zaplavené sklepy a ulice, rozvodněné potoky a řeky i půdní sesuvy. Obyvatelé byli vyzváni, aby zavřeli okna a dveře.
Po týdnech sucha a místy závažných lesních požárů předpověděla DWD i na dnešek místy silné bouřky se silným deštěm na východě a severovýchodě Německa. Místy jsou dokonce možné i kroupy, ještě dnes mají od západu přijít další bouřkové mraky.
Německo nadále sleduje stále klesající hladinu Rýna. Ta už je tak nízko, že některé lodě nemohou po řece plout ani prázdné, ačkoli dlouho očekávaný déšť podle agentury AP začal přinášet úlevu na problematických místech jedné z hlavních německých obchodních cest.
V Srbsku nejhorší sucho za několik let způsobilo pokles hladiny Dunaje na jednu z nejnižších úrovní za posledních téměř 100 let. Nad hladinou se tak objevily trosky více než dvou desítek německých válečných lodí potopených za 2. světové války poblíž říčního přístavu Prahovo. Na mnohých z těchto plavidel jsou stále tuny munice a výbušnin, které představují nebezpečí pro lodní dopravu.
V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu. Jenom ve Štýrsku bylo poškozeno 2000 trafostanic a desetitisíce domácností byly bez proudu. Odstraňování následků bouře může trvat dny, ne-li i týdny, řekl televizi ORF mluvčí společnosti Energie Steiermark.
Dnes večer se při bouřkách vyskytly záplavy na západě Rakouska. Ve spolkové zemi Vorarlbersko se ocitly pod vodou silnice v blízkosti města Bregenz u Bodamského jezera. Televize ORF informovala, že už v noci na dnešek hasiči v regionu častěji vyjížděli mimo jiné kvůli zaplaveným sklepům. Zasaženy byly i některé vlakové spoje.
Na severu Itálie a v částech střední Itálie v bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu utrpělo několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl dnes deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.
Podle agentury DPA se nyní Itálie jeví jako rozdělená vedví: zatímco sever a části středu jsou postiženy bouřkami a silný deštěm, na jihu Apeninského poloostrova a na italských ostrovech nadále zuří četné požáry lesů a vegetace.
Ve východošpanělské provincii Valencia stále není pod kontrolou jeden z letošních nejrozsáhlejších požárů ve Španělsku. Pátý den bylo v boji proti němu nasazeno 35 letadel, uvedly dnes úřady. Požár už spálil více než 19.000 hektarů lesního porostu. Déšť ve čtvrtek vyvolal naděje, že se plameny podaří dostat pod kontrolu, ale silný vítr učinil oheň "velmi agresivním", uvedla valencijská regionální vláda.
Do začátku srpna se ve Španělsku rozhořelo 43 velkých lesních požárů, tedy zhruba čtyřikrát více než je průměr předchozích let. V sousedním Portugalsku dnes vyhlásila třídenní stav nouze s platností od neděle. I Portugalsko čelí suchu a požárům a opatření vlády má úřadům zajistit zvláštní dočasné pravomoce, jako například vyhlásit zákaz vstupu do zalesněných oblastí. Meteorologové předpovídají, že od neděle mohou teploty v portugalském vnitrozemí šplhat až nad 40 stupňů, a země se tak připravuje na třetí vlnu veder tohoto léta.
Portugalský ministr vnitra José Luís Carneiro řekl, že ozbrojené síly v horkých dnech zajistí mimořádné lesní hlídky. Úřad civilní ochrany dostane podle ministra dodatečné finance, aby mohl zapojit dalších 500 hasičů.
Ve Francii dnes meteorologové odvolali varování před prudkými bouřemi na ostrově Korsika, kde se ještě ve čtvrtek prohnal vítr o síle hurikánu provázený deštěm; živel si vyžádal pět lidských životů.
Související

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 45 minutami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 1 hodinou

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 1 hodinou

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 2 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 3 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 3 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 4 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 4 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 5 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 5 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 6 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 6 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 7 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 8 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera
Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.
Zdroj: Libor Novák