Globální oteplování je pojem, který hýbe světem. Ve středověku to dokonce platilo doslova – například Vikingové díky tomu osídlili Grónsko na dalekém severu. Dokonce měli tu drzost, že dnes ostrov z větší části pokrytý ledovcem, nazvali Gronland, tedy Zelená země.
O globálním oteplování se dlouhodobě vedou debaty nejenom na vědecké, ale i na politické úrovni. Přitom v nich nejde o to, jestli je se klima opravdu ohřívá - to je jednoduše nepopiratelný fakt. Problematická ale zůstavá otázka jak moc je zapříčiněno lidskou činností. Odpůrci globálního oteplování totiž tvrdí, že jde o běžný vývoj klimatu.
V historii se poměrně pravidelně střídají teplejší klimatická období s „malými dobami ledovými“. O tom, že se v průběhu věků teplota opravdu měnila najdeme řadu dokladů i v historických dokumentech. Je možné vysledovat období, kdy bylo výrazně tepleji. Například ve vrcholném středověku se u nás mohly v Polabí dokonce pěstovat melouny. Osídlení Grónska Vikingy je přitom dlouhodobě považováno za nejznámější doklad oteplení klimatu ve středověku.
Právě proto se Grónsku rozhodli věnovat i vědci z Northwestern University. Poslední dobou se začaly vyskytovat názory, že to s oteplováním v Grónsku nebylo až tak žhavé. Kolem Grónska a arktické Kanady podle některých výzkumů docházelo k nárůstu ledovců právě v době, kdy se tam měli začít usídlovat Vikingové. Aby bylo možné podrobně vyhodnotit klimatické změny v průběhu staletí, rozhodli se vědci sledovat jezerní usazeniny kolem vikingských sídel v jižním Grónsku.
Vrstvy jezerního bahna se totiž na sobě usazují rok po roce - podobně jako je tomu u letokruhů stromů. Bahno proto tvoří takový přírodní archiv informací. Jenomže dostat se k nim není vždy úplně jednoduché. Za tímto účelem přišli badatelé s postupem, který jim umožnil studovat skelety drobných mušek z čeledi pakomárovitých (chiromidae) zachovaných v jednotlivých vrstvách bahna. Voda z dešťových srážek je potencionálně velmi dobrým ukazatelem teplotních změn, protože teplota vzduchu ovlivňuje složení izotopů vody. Exoskelety mušek právě tyto izotypy na sebe navazují během období dospívání, které probíhá právě v jezerním bahně.
A výsledek tohoto komplikovaného procesu? Dlouhodobá a poměrně podrobná klimatická křivka grónského podnebí. Podle ní je zjevné, že právě vikingské období bylo doprovázeno výrazným zvýšením teploty, v ročním průměru šlo zhruba o 1,5 stupňů celsia ve srovnání s předcházejícími i následujícími staletími. Zhruba to přitom odpovídá teplotám, které v jižním Grónsku panují dnes, takže v létě se tam objevovaly teploty kolem 10° celsia.
Aby překvapení nebylo málo, vědci zjistili, že Severoatlantická oscilace, která může za většinu klimatických anomálií v této oblasti zeměkoule nebyla v té době ve fázi, která přináší do Grónska studený vítr. Právě na Severoatlantické oscilaci přitom spočívala dosavadní hypotéza o klimatickém vývoji v Grónsku. Bohužel ale stále nevíme, co oteplení způsobilo a ani tento výzkum neposkytuje žádnou jasnou odpověď. Autoři si dovolili pouze spekulovat o vlivu teplých mořských proudů. Každopádně ale budou mít příští výzkumy situaci usnadněnou díky podrobnému popisu klimatických změn. Studie navíc může naznačit i leccos o osudu grónského podnebí v budoucnosti poznamenané globálním oteplováním.
Tento výzkum ale přináší ještě jeden zajímavý poznatek z historického hlediska. Vikingy podle všeho z Grónska nevyhnalo ani tak ochlazení, jako nepředvídatelné a nahodilé změny počasí, které přišly těsně před nástupem malé doby ledové. I tyto závěry ale čekají na podrobnější archeologické výzkumy. V žádním případě ale odchod Vikingů neznamenal konec lidského osídlení Grónska. Oteplování, ochlazování, nepředvídatelné změny počasí a ani Vikingové totiž nedokázali z Grónska vyhnat původní domorodé obyvatele.
grónského podnebí. Podle ní je zjevné, že právě vikingské období bylo provázeno výrazným zvýšením teploty, v ročním průměru šlo zhruba o 1,5 stupňů celsia, ve srovnání s předcházejícími i následujícími staletími. Zhruba to přitom odpovídá teplotám, které v jižním Grónsku panují dnes, takže v létě se tam objevovaly teploty kolem 10° celsia.
Aby překvapení nebylo málo vědci zjistili, že Severoatlantická oscilace, která může za většinu klimatických anomálií v této oblasti zeměkoule nebyla v té době ve fázi, která přináší do Grónska studený vítr. Právě na Severoatlantické oscilaci přitom spočívala dosavadní hypotéza o klimatickém vývoji v Grónsku. Bohužel ale stále nevíme, co oteplení způsobilo a ani tento výzkum neposkytuje žádnou jasnou odpověď. Autoři si dovolili pouze spekulovat o vlivu teplých mořských proudů. Každopádně ale budou mít příští výzkumy situaci usnadněnou díky podrobnému popisu klimatických změn. Studie navíc může naznačit i leccos o osudu grónského podnebí v budoucnosti poznamenané globálním oteplováním.
Tento výzkum ale přináší ještě jeden zajímavý poznatek z historického hlediska. Vikingy podle všeho z Grónska nevyhnalo ani tak ochlazení, jako nepředvídatelné a nahodilé změny počasí, které přišly těsně před nástupem malé doby ledové. I tyto závěry ale čekají na podrobnější archeologické výzkumy. V rozhodně odchod Vikingů neznamenal konec lidského osídlení Grónska. Oteplování, ochlazování, nepředvídatelné změny počasí ani Vikingové totiž nedokázali z Grónska vyhnat jeho původní domorodé obyvatele.
Související
RECENZE: Netradiční dánský snímek Divoch maskuje lidské drama za krimi komedii
Vikingští válečníci mohli být i transmuži, domnívá se švédský archeolog
vikingové , globální oteplování , oteplování , grónsko
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě