Globální oteplování je pojem, který hýbe světem. Ve středověku to dokonce platilo doslova – například Vikingové díky tomu osídlili Grónsko na dalekém severu. Dokonce měli tu drzost, že dnes ostrov z větší části pokrytý ledovcem, nazvali Gronland, tedy Zelená země.
O globálním oteplování se dlouhodobě vedou debaty nejenom na vědecké, ale i na politické úrovni. Přitom v nich nejde o to, jestli je se klima opravdu ohřívá - to je jednoduše nepopiratelný fakt. Problematická ale zůstavá otázka jak moc je zapříčiněno lidskou činností. Odpůrci globálního oteplování totiž tvrdí, že jde o běžný vývoj klimatu.
V historii se poměrně pravidelně střídají teplejší klimatická období s „malými dobami ledovými“. O tom, že se v průběhu věků teplota opravdu měnila najdeme řadu dokladů i v historických dokumentech. Je možné vysledovat období, kdy bylo výrazně tepleji. Například ve vrcholném středověku se u nás mohly v Polabí dokonce pěstovat melouny. Osídlení Grónska Vikingy je přitom dlouhodobě považováno za nejznámější doklad oteplení klimatu ve středověku.
Právě proto se Grónsku rozhodli věnovat i vědci z Northwestern University. Poslední dobou se začaly vyskytovat názory, že to s oteplováním v Grónsku nebylo až tak žhavé. Kolem Grónska a arktické Kanady podle některých výzkumů docházelo k nárůstu ledovců právě v době, kdy se tam měli začít usídlovat Vikingové. Aby bylo možné podrobně vyhodnotit klimatické změny v průběhu staletí, rozhodli se vědci sledovat jezerní usazeniny kolem vikingských sídel v jižním Grónsku.
Vrstvy jezerního bahna se totiž na sobě usazují rok po roce - podobně jako je tomu u letokruhů stromů. Bahno proto tvoří takový přírodní archiv informací. Jenomže dostat se k nim není vždy úplně jednoduché. Za tímto účelem přišli badatelé s postupem, který jim umožnil studovat skelety drobných mušek z čeledi pakomárovitých (chiromidae) zachovaných v jednotlivých vrstvách bahna. Voda z dešťových srážek je potencionálně velmi dobrým ukazatelem teplotních změn, protože teplota vzduchu ovlivňuje složení izotopů vody. Exoskelety mušek právě tyto izotypy na sebe navazují během období dospívání, které probíhá právě v jezerním bahně.
A výsledek tohoto komplikovaného procesu? Dlouhodobá a poměrně podrobná klimatická křivka grónského podnebí. Podle ní je zjevné, že právě vikingské období bylo doprovázeno výrazným zvýšením teploty, v ročním průměru šlo zhruba o 1,5 stupňů celsia ve srovnání s předcházejícími i následujícími staletími. Zhruba to přitom odpovídá teplotám, které v jižním Grónsku panují dnes, takže v létě se tam objevovaly teploty kolem 10° celsia.
Aby překvapení nebylo málo, vědci zjistili, že Severoatlantická oscilace, která může za většinu klimatických anomálií v této oblasti zeměkoule nebyla v té době ve fázi, která přináší do Grónska studený vítr. Právě na Severoatlantické oscilaci přitom spočívala dosavadní hypotéza o klimatickém vývoji v Grónsku. Bohužel ale stále nevíme, co oteplení způsobilo a ani tento výzkum neposkytuje žádnou jasnou odpověď. Autoři si dovolili pouze spekulovat o vlivu teplých mořských proudů. Každopádně ale budou mít příští výzkumy situaci usnadněnou díky podrobnému popisu klimatických změn. Studie navíc může naznačit i leccos o osudu grónského podnebí v budoucnosti poznamenané globálním oteplováním.
Tento výzkum ale přináší ještě jeden zajímavý poznatek z historického hlediska. Vikingy podle všeho z Grónska nevyhnalo ani tak ochlazení, jako nepředvídatelné a nahodilé změny počasí, které přišly těsně před nástupem malé doby ledové. I tyto závěry ale čekají na podrobnější archeologické výzkumy. V žádním případě ale odchod Vikingů neznamenal konec lidského osídlení Grónska. Oteplování, ochlazování, nepředvídatelné změny počasí a ani Vikingové totiž nedokázali z Grónska vyhnat původní domorodé obyvatele.
grónského podnebí. Podle ní je zjevné, že právě vikingské období bylo provázeno výrazným zvýšením teploty, v ročním průměru šlo zhruba o 1,5 stupňů celsia, ve srovnání s předcházejícími i následujícími staletími. Zhruba to přitom odpovídá teplotám, které v jižním Grónsku panují dnes, takže v létě se tam objevovaly teploty kolem 10° celsia.
Aby překvapení nebylo málo vědci zjistili, že Severoatlantická oscilace, která může za většinu klimatických anomálií v této oblasti zeměkoule nebyla v té době ve fázi, která přináší do Grónska studený vítr. Právě na Severoatlantické oscilaci přitom spočívala dosavadní hypotéza o klimatickém vývoji v Grónsku. Bohužel ale stále nevíme, co oteplení způsobilo a ani tento výzkum neposkytuje žádnou jasnou odpověď. Autoři si dovolili pouze spekulovat o vlivu teplých mořských proudů. Každopádně ale budou mít příští výzkumy situaci usnadněnou díky podrobnému popisu klimatických změn. Studie navíc může naznačit i leccos o osudu grónského podnebí v budoucnosti poznamenané globálním oteplováním.
Tento výzkum ale přináší ještě jeden zajímavý poznatek z historického hlediska. Vikingy podle všeho z Grónska nevyhnalo ani tak ochlazení, jako nepředvídatelné a nahodilé změny počasí, které přišly těsně před nástupem malé doby ledové. I tyto závěry ale čekají na podrobnější archeologické výzkumy. V rozhodně odchod Vikingů neznamenal konec lidského osídlení Grónska. Oteplování, ochlazování, nepředvídatelné změny počasí ani Vikingové totiž nedokázali z Grónska vyhnat jeho původní domorodé obyvatele.
17. prosince 2024 13:04
Boj s počasím není ztracený: Sedm klimatických úspěchů roku 2024, o kterých jste netušili
Související
RECENZE: Netradiční dánský snímek Divoch maskuje lidské drama za krimi komedii
Vikingští válečníci mohli být i transmuži, domnívá se švédský archeolog
vikingové , globální oteplování , oteplování , grónsko
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek