Červen 2019 byl nejteplejším červnem, zjistili američtí vědci. Potvrzuje to i Česko

Červen 2019 byl nejteplejším červnem v historii. Uvádí to data amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

V průměru teploměr v červnu ve 20. století uváděl 59, 9 stupňů Fahrenheita. Globální teploty v červnu roku 2019 však byly v průměru o 1,71 stupně výše. Podle NOAA je to nejvýše v 140 letech, kdy úřad zaznamenává teploty.

Podle stanice CNN to není žádné překvapení pro ty, které sledují vývoj počasí dlouhodoběji. Devět z deseti nejžhavějších červnů se uskutečnily v letech následujících rok 2010. Minulý měsíc byl 43. po sobě jdoucím červnem, kdy rostly teploty více než v minulosti.

Též byl 414. měsícem, kdy byly zaznamenány nadprůměrné globální teploty. Od ledna do června vzrostly globální teploty o o 1,71 stupně Celsia v porovnání s průměrnou teplotou v 20. století, která byla 56,3 stupňů Celsia.

Některé regiony - Aljaška, západní Kanada, Jižní Amerika, části jižní části Afriky, Madagaskar, Nový Zéland, Mexiko, východní Asie, Atlantik a indické oceány, a Beringovo moře – v první polovině roku zaznamenaly nejvyšší teploty vůbec.

Pro některé evropské státy, Německo, Maďarsko či Rakousko byl tento červen tím vůbec nejteplejším v historii. Platí to i pro Česko. Pražské Klementinum uvedlo, že letošní červen byl nejteplejší od začátku měření v roce 1775.

Na druhou stranu většina států USA a jižní Kanada zažila mírně chladnější rok než obvykle a sice o 1,8 stupňů Celsia méně než je obvyklý průměr. Pro Austrálii byl červen jedním z nejsušších v historii.

Globální oteplování má samozřejmě dopad na ubývání ledu. V Antarktický mořský led se snížil o 8,5% v porovnání s jeho průměrným rozsahem v letech 1981-2010 a byl tedy nejmenší za červen vůbec. Rozsah arktického mořského ledu byl o 10,5% pod průměrem – druhé nejmenší rozsah za červen v historii.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování Česká republika Teplotní rekordy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy