Takhle změny počasí nezastavíme. Experti po COP29 nešetří kritikou

Dohoda o financování klimatu, které bylo dosaženo na COP29, je experty široce kritizována za to, že nedokáže poskytnout dostatečnou podporu rozvojovým zemím v jejich boji proti devastujícím dopadům změny klimatu. Dohoda stanoví, že bude poskytnuto alespoň 300 miliard dolarů ročně, což je třikrát více než závazek 100 miliard, který byl stanoven v roce 2009.

Tato částka je ale daleko za požadavkem 1,3 bilionu dolarů ročně, který rozvojové země a organizace občanské společnosti požadují, aby bylo možné dostát měřítku klimatické krize.

Tento požadavek je podpořen vědeckými důkazy a je považován za nezbytný pro řešení disproporčního zatížení, které rozvojové země nesou v důsledku změny klimatu, přičemž historický podíl těchto zemí na změně klimatu je minimální.

Konečná dohoda nevyužila závazek COP28 k postupnému vyřazení fosilních paliv. Na loňské konferenci COP28 v Dubaji byla učiněna vágní poznámka o „přechodu od fosilních paliv“, ale COP29 tuto deklaraci pouze zopakovala bez jejího posílení.

Tento nedostatek pokroku v omezování závislosti na fosilních palivech zanechal mnoho zastánců klimatické spravedlnosti zklamaných, protože naléhavost řešení klimatické krize je v rozporu s prodlevami v rozhodných opatřeních.

Marlene Achoki, vedoucí globální politiky pro klima v CARE International, vyjádřila hluboké znepokojení nad nedostatečností dohody. Upozornila na to, že dohoda nabízí pouze zlomek z 1 bilionu dolarů, který je potřebný k řešení problémů rozvojových zemí, a že neprioritizuje kvalitu financování.

Dohoda se v podstatě spoléhá na půjčky od multilaterálních rozvojových bank, které mohou ještě zhoršit dluhové zatížení zranitelných národů, místo toho, aby poskytla tolik potřebné granty nebo vysoce výhodné financování. Achoki zdůraznila, že bohaté země i nadále upřednostňují své krátkodobé zájmy, čímž ignorují svou odpovědnost za klimatickou krizi, což vede k selhání spravedlnosti pro nejzranitelnější.

John Nordbo, senior klimatický poradce v CARE International, kritizoval cíl 300 miliard dolarů jako nedostatečný, zejména proto, že nebude plně vyplacen dalších deset let. Jak klimatická krize eskaluje, prodlení v poskytování finanční podpory je zásadní překážkou.

Dohoda také postrádá jasné cíle týkající se toho, jak by měla být klimatická pomoc rozdělena mezi adaptační opatření nebo zmírnění účinků klimatických katastrof, jako jsou povodně, sucha a silné hurikány. Kromě toho dohoda umožňuje, aby byly za klimatické financování počítány půjčky a soukromé investice, což Nordbo označuje za formu „kreativního účetnictví“ místo skutečné, hmatatelné podpory pro zranitelné země.

Obed Koringo, klimatický poradce pro politiku v CARE International, zopakoval obavy týkající se nedostatečného financování pro adaptaci a ztráty a škody. Upozornil na to, že dohoda postrádá podcíle a neřeší rostoucí mezeru v financování adaptace. I když bylo uznáno, že je nutná urgentní pomoc při řešení ztrát a škod, dohoda neposkytla žádné záruky pro vyhrazené a cílené financování těchto účelů.

Fond pro ztráty a škody, který byl založen před rokem, i nadále trpí nedostatečnými sliby, což znamená, že klimaticky zranitelné komunity nadále čelí zpožděním v poskytování slíbené pomoci. Koringo zdůraznil, že poskytování smysluplného financování není jen otázkou solidarity, ale i morální a praktickou nutností.

Nedostatek rozhodných opatření na zmírnění klimatické krize byl dalším závažným nedostatkem, který podle Mrityunjoye Dase, zástupce ředitele Humanitárního a klimatického akčního programu v CARE Bangladéš, zůstal v dohodě nezohledněn. Uvedl, že bohaté a vysoké emise země nedokázaly reagovat na první globální přehodnocení a přizpůsobit své politiky cíli omezit globální oteplování na 1,5 °C.

Místo pevného závazku k vyřazení fosilních paliv obsahovala dohoda oslabený jazyk, který ještě více rozšiřuje mezeru v emisích, což zemi posouvá blíže ke klimatické katastrofě. Das zdůraznil, že příští kolo národních příspěvků (NDC) musí zahrnovat jasné milníky a být podpořeno dostatečným finančním tokem, přičemž vyspělé země by měly převzít vedoucí roli v ukončení subvencí fosilních paliv a přesměrování těchto prostředků na klimatické akce.

Rovnost pohlaví byla další oblastí, kde dohodě na COP29 chyběl ambiciózní pokrok, podle Rosy van Driel, poradkyně pro klimatickou spravedlnost v CARE Netherlands. Přijetí obnoveného programu Lima Work Program on Gender bylo považováno za krok vpřed, ale stále existovaly zásadní výzvy v oblasti pokroku v genderových jednáních.

Nedostatek ambicí v těchto jednáních a omezený pokrok v financování implementace programu byly znepokojující. Některé strany dokonce podporovaly regresivní postoje proti genderové rovnosti a lidským právům, což ještě více zdůrazňuje potřebu komplexního a inkluzivního akčního plánu pro gender na COP30.

Van Driel zdůraznila, že genderově rovné rozhodování je klíčové pro lepší správu a pro uzavření adaptačních mezer, což zabrání maladaptaci a zajistí spravedlivá, udržitelná klimatická řešení.

Francesca Rhodes, poradkyně pro klimatickou spravedlnost v CARE International UK, uvedla, že COP29 představuje brutální zklamání pro nejchudší komunity světa. Bohaté země selhaly v závazku poskytnout potřebné financování ve správném měřítku a místo toho očekávají, že již zadlužené země převezmou více dluhů na financování krize, kterou nezpůsobily.

Dopady změny klimatu již devastují živobytí a budoucnost zranitelných populací, zejména žen a dívek, které čelí zvýšeným rizikům a nerovnostem. Rhodesová poukázala na to, že tento dohodnutý rámec neodpovídá naléhavým výzvám k poskytování grantového financování pro zastavení katastrofické změny klimatu.

Také upozornila na to, že někteří vládci se pokusili zvrátit pokrok v genderové rovnosti a lidských právech v klimatických opatřeních, což je naprosto nepřijatelné. Vyzvala k tomu, aby příští Gender Action Plan byl intersekcionální, inkluzivní, měřitelný, koherentní a řádně financovaný.

Související

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.
Ilustrační foto

Počasí v roce 2025? Meteorologové už vědí, jaké bude

Rok 2024 ještě neskončil, ale vědci již předpovídají, že rok 2025 se zařadí mezi tři nejteplejší v historii měření. Podle britské meteorologické služby Met Office se globální průměrná teplota příštího roku pravděpodobně stane třetí nejvyšší od začátku záznamů v roce 1850. Tento odhad přichází poté, co podle odhadů rok 2024 zaujme první místo a rok 2023 druhé.

Více souvisejících

Klimatické změny Počasí

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Donald Trump

Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, zaujímá po pádu syrského režimu Bašára al-Asada postoj, který se opírá o jeho dlouhodobý odpor k americkému zapojení do blízkovýchodních konfliktů. Uvedl to server BBC.

před 44 minutami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy