Dohoda o financování klimatu, které bylo dosaženo na COP29, je experty široce kritizována za to, že nedokáže poskytnout dostatečnou podporu rozvojovým zemím v jejich boji proti devastujícím dopadům změny klimatu. Dohoda stanoví, že bude poskytnuto alespoň 300 miliard dolarů ročně, což je třikrát více než závazek 100 miliard, který byl stanoven v roce 2009.
Tato částka je ale daleko za požadavkem 1,3 bilionu dolarů ročně, který rozvojové země a organizace občanské společnosti požadují, aby bylo možné dostát měřítku klimatické krize.
Tento požadavek je podpořen vědeckými důkazy a je považován za nezbytný pro řešení disproporčního zatížení, které rozvojové země nesou v důsledku změny klimatu, přičemž historický podíl těchto zemí na změně klimatu je minimální.
Konečná dohoda nevyužila závazek COP28 k postupnému vyřazení fosilních paliv. Na loňské konferenci COP28 v Dubaji byla učiněna vágní poznámka o „přechodu od fosilních paliv“, ale COP29 tuto deklaraci pouze zopakovala bez jejího posílení.
Tento nedostatek pokroku v omezování závislosti na fosilních palivech zanechal mnoho zastánců klimatické spravedlnosti zklamaných, protože naléhavost řešení klimatické krize je v rozporu s prodlevami v rozhodných opatřeních.
Marlene Achoki, vedoucí globální politiky pro klima v CARE International, vyjádřila hluboké znepokojení nad nedostatečností dohody. Upozornila na to, že dohoda nabízí pouze zlomek z 1 bilionu dolarů, který je potřebný k řešení problémů rozvojových zemí, a že neprioritizuje kvalitu financování.
Dohoda se v podstatě spoléhá na půjčky od multilaterálních rozvojových bank, které mohou ještě zhoršit dluhové zatížení zranitelných národů, místo toho, aby poskytla tolik potřebné granty nebo vysoce výhodné financování. Achoki zdůraznila, že bohaté země i nadále upřednostňují své krátkodobé zájmy, čímž ignorují svou odpovědnost za klimatickou krizi, což vede k selhání spravedlnosti pro nejzranitelnější.
John Nordbo, senior klimatický poradce v CARE International, kritizoval cíl 300 miliard dolarů jako nedostatečný, zejména proto, že nebude plně vyplacen dalších deset let. Jak klimatická krize eskaluje, prodlení v poskytování finanční podpory je zásadní překážkou.
Dohoda také postrádá jasné cíle týkající se toho, jak by měla být klimatická pomoc rozdělena mezi adaptační opatření nebo zmírnění účinků klimatických katastrof, jako jsou povodně, sucha a silné hurikány. Kromě toho dohoda umožňuje, aby byly za klimatické financování počítány půjčky a soukromé investice, což Nordbo označuje za formu „kreativního účetnictví“ místo skutečné, hmatatelné podpory pro zranitelné země.
Obed Koringo, klimatický poradce pro politiku v CARE International, zopakoval obavy týkající se nedostatečného financování pro adaptaci a ztráty a škody. Upozornil na to, že dohoda postrádá podcíle a neřeší rostoucí mezeru v financování adaptace. I když bylo uznáno, že je nutná urgentní pomoc při řešení ztrát a škod, dohoda neposkytla žádné záruky pro vyhrazené a cílené financování těchto účelů.
Fond pro ztráty a škody, který byl založen před rokem, i nadále trpí nedostatečnými sliby, což znamená, že klimaticky zranitelné komunity nadále čelí zpožděním v poskytování slíbené pomoci. Koringo zdůraznil, že poskytování smysluplného financování není jen otázkou solidarity, ale i morální a praktickou nutností.
Nedostatek rozhodných opatření na zmírnění klimatické krize byl dalším závažným nedostatkem, který podle Mrityunjoye Dase, zástupce ředitele Humanitárního a klimatického akčního programu v CARE Bangladéš, zůstal v dohodě nezohledněn. Uvedl, že bohaté a vysoké emise země nedokázaly reagovat na první globální přehodnocení a přizpůsobit své politiky cíli omezit globální oteplování na 1,5 °C.
Místo pevného závazku k vyřazení fosilních paliv obsahovala dohoda oslabený jazyk, který ještě více rozšiřuje mezeru v emisích, což zemi posouvá blíže ke klimatické katastrofě. Das zdůraznil, že příští kolo národních příspěvků (NDC) musí zahrnovat jasné milníky a být podpořeno dostatečným finančním tokem, přičemž vyspělé země by měly převzít vedoucí roli v ukončení subvencí fosilních paliv a přesměrování těchto prostředků na klimatické akce.
Rovnost pohlaví byla další oblastí, kde dohodě na COP29 chyběl ambiciózní pokrok, podle Rosy van Driel, poradkyně pro klimatickou spravedlnost v CARE Netherlands. Přijetí obnoveného programu Lima Work Program on Gender bylo považováno za krok vpřed, ale stále existovaly zásadní výzvy v oblasti pokroku v genderových jednáních.
Nedostatek ambicí v těchto jednáních a omezený pokrok v financování implementace programu byly znepokojující. Některé strany dokonce podporovaly regresivní postoje proti genderové rovnosti a lidským právům, což ještě více zdůrazňuje potřebu komplexního a inkluzivního akčního plánu pro gender na COP30.
Van Driel zdůraznila, že genderově rovné rozhodování je klíčové pro lepší správu a pro uzavření adaptačních mezer, což zabrání maladaptaci a zajistí spravedlivá, udržitelná klimatická řešení.
Francesca Rhodes, poradkyně pro klimatickou spravedlnost v CARE International UK, uvedla, že COP29 představuje brutální zklamání pro nejchudší komunity světa. Bohaté země selhaly v závazku poskytnout potřebné financování ve správném měřítku a místo toho očekávají, že již zadlužené země převezmou více dluhů na financování krize, kterou nezpůsobily.
Dopady změny klimatu již devastují živobytí a budoucnost zranitelných populací, zejména žen a dívek, které čelí zvýšeným rizikům a nerovnostem. Rhodesová poukázala na to, že tento dohodnutý rámec neodpovídá naléhavým výzvám k poskytování grantového financování pro zastavení katastrofické změny klimatu.
Také upozornila na to, že někteří vládci se pokusili zvrátit pokrok v genderové rovnosti a lidských právech v klimatických opatřeních, což je naprosto nepřijatelné. Vyzvala k tomu, aby příští Gender Action Plan byl intersekcionální, inkluzivní, měřitelný, koherentní a řádně financovaný.
Související
Historické přelíčení začalo. Mezinárodní soudní dvůr rozhoduje o extrémním počasí
Svět se 10 let snažil zastavit změny počasí. Letos selhal
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 44 minutami
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 1 hodinou
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 1 hodinou
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 2 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 4 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 7 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 11 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák