Takhle změny počasí nezastavíme. Experti po COP29 nešetří kritikou

Dohoda o financování klimatu, které bylo dosaženo na COP29, je experty široce kritizována za to, že nedokáže poskytnout dostatečnou podporu rozvojovým zemím v jejich boji proti devastujícím dopadům změny klimatu. Dohoda stanoví, že bude poskytnuto alespoň 300 miliard dolarů ročně, což je třikrát více než závazek 100 miliard, který byl stanoven v roce 2009.

Tato částka je ale daleko za požadavkem 1,3 bilionu dolarů ročně, který rozvojové země a organizace občanské společnosti požadují, aby bylo možné dostát měřítku klimatické krize.

Tento požadavek je podpořen vědeckými důkazy a je považován za nezbytný pro řešení disproporčního zatížení, které rozvojové země nesou v důsledku změny klimatu, přičemž historický podíl těchto zemí na změně klimatu je minimální.

Konečná dohoda nevyužila závazek COP28 k postupnému vyřazení fosilních paliv. Na loňské konferenci COP28 v Dubaji byla učiněna vágní poznámka o „přechodu od fosilních paliv“, ale COP29 tuto deklaraci pouze zopakovala bez jejího posílení.

Tento nedostatek pokroku v omezování závislosti na fosilních palivech zanechal mnoho zastánců klimatické spravedlnosti zklamaných, protože naléhavost řešení klimatické krize je v rozporu s prodlevami v rozhodných opatřeních.

Marlene Achoki, vedoucí globální politiky pro klima v CARE International, vyjádřila hluboké znepokojení nad nedostatečností dohody. Upozornila na to, že dohoda nabízí pouze zlomek z 1 bilionu dolarů, který je potřebný k řešení problémů rozvojových zemí, a že neprioritizuje kvalitu financování.

Dohoda se v podstatě spoléhá na půjčky od multilaterálních rozvojových bank, které mohou ještě zhoršit dluhové zatížení zranitelných národů, místo toho, aby poskytla tolik potřebné granty nebo vysoce výhodné financování. Achoki zdůraznila, že bohaté země i nadále upřednostňují své krátkodobé zájmy, čímž ignorují svou odpovědnost za klimatickou krizi, což vede k selhání spravedlnosti pro nejzranitelnější.

John Nordbo, senior klimatický poradce v CARE International, kritizoval cíl 300 miliard dolarů jako nedostatečný, zejména proto, že nebude plně vyplacen dalších deset let. Jak klimatická krize eskaluje, prodlení v poskytování finanční podpory je zásadní překážkou.

Dohoda také postrádá jasné cíle týkající se toho, jak by měla být klimatická pomoc rozdělena mezi adaptační opatření nebo zmírnění účinků klimatických katastrof, jako jsou povodně, sucha a silné hurikány. Kromě toho dohoda umožňuje, aby byly za klimatické financování počítány půjčky a soukromé investice, což Nordbo označuje za formu „kreativního účetnictví“ místo skutečné, hmatatelné podpory pro zranitelné země.

Obed Koringo, klimatický poradce pro politiku v CARE International, zopakoval obavy týkající se nedostatečného financování pro adaptaci a ztráty a škody. Upozornil na to, že dohoda postrádá podcíle a neřeší rostoucí mezeru v financování adaptace. I když bylo uznáno, že je nutná urgentní pomoc při řešení ztrát a škod, dohoda neposkytla žádné záruky pro vyhrazené a cílené financování těchto účelů.

Fond pro ztráty a škody, který byl založen před rokem, i nadále trpí nedostatečnými sliby, což znamená, že klimaticky zranitelné komunity nadále čelí zpožděním v poskytování slíbené pomoci. Koringo zdůraznil, že poskytování smysluplného financování není jen otázkou solidarity, ale i morální a praktickou nutností.

Nedostatek rozhodných opatření na zmírnění klimatické krize byl dalším závažným nedostatkem, který podle Mrityunjoye Dase, zástupce ředitele Humanitárního a klimatického akčního programu v CARE Bangladéš, zůstal v dohodě nezohledněn. Uvedl, že bohaté a vysoké emise země nedokázaly reagovat na první globální přehodnocení a přizpůsobit své politiky cíli omezit globální oteplování na 1,5 °C.

Místo pevného závazku k vyřazení fosilních paliv obsahovala dohoda oslabený jazyk, který ještě více rozšiřuje mezeru v emisích, což zemi posouvá blíže ke klimatické katastrofě. Das zdůraznil, že příští kolo národních příspěvků (NDC) musí zahrnovat jasné milníky a být podpořeno dostatečným finančním tokem, přičemž vyspělé země by měly převzít vedoucí roli v ukončení subvencí fosilních paliv a přesměrování těchto prostředků na klimatické akce.

Rovnost pohlaví byla další oblastí, kde dohodě na COP29 chyběl ambiciózní pokrok, podle Rosy van Driel, poradkyně pro klimatickou spravedlnost v CARE Netherlands. Přijetí obnoveného programu Lima Work Program on Gender bylo považováno za krok vpřed, ale stále existovaly zásadní výzvy v oblasti pokroku v genderových jednáních.

Nedostatek ambicí v těchto jednáních a omezený pokrok v financování implementace programu byly znepokojující. Některé strany dokonce podporovaly regresivní postoje proti genderové rovnosti a lidským právům, což ještě více zdůrazňuje potřebu komplexního a inkluzivního akčního plánu pro gender na COP30.

Van Driel zdůraznila, že genderově rovné rozhodování je klíčové pro lepší správu a pro uzavření adaptačních mezer, což zabrání maladaptaci a zajistí spravedlivá, udržitelná klimatická řešení.

Francesca Rhodes, poradkyně pro klimatickou spravedlnost v CARE International UK, uvedla, že COP29 představuje brutální zklamání pro nejchudší komunity světa. Bohaté země selhaly v závazku poskytnout potřebné financování ve správném měřítku a místo toho očekávají, že již zadlužené země převezmou více dluhů na financování krize, kterou nezpůsobily.

Dopady změny klimatu již devastují živobytí a budoucnost zranitelných populací, zejména žen a dívek, které čelí zvýšeným rizikům a nerovnostem. Rhodesová poukázala na to, že tento dohodnutý rámec neodpovídá naléhavým výzvám k poskytování grantového financování pro zastavení katastrofické změny klimatu.

Také upozornila na to, že někteří vládci se pokusili zvrátit pokrok v genderové rovnosti a lidských právech v klimatických opatřeních, což je naprosto nepřijatelné. Vyzvala k tomu, aby příští Gender Action Plan byl intersekcionální, inkluzivní, měřitelný, koherentní a řádně financovaný.

Související

Papež František

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.

Více souvisejících

Klimatické změny Počasí

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl nucen předčasně ukončit svou návštěvu Jižní Afriky kvůli brutálním nočním útokům ruské armády. Původně plánovaná širší diplomatická mise v Pretorii se tak omezí na setkání s prezidentem Cyrilem Ramaphosou, po kterém se Zelenskyj ihned vrací zpět do Kyjeva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy