Zimní počasí už na podzim? Místo padání listů se můžeme dočkat sněhu, varují meteorologové

Podzim klepe na dveře a meteorologové zjišťují, jak bude vypadat závěr letošního roku z hlediska počasí. Závěr roku bude sice zpočátku teplý, pak se ale ochladí a dorazí i sníh. Ve druhé polovině roku se totiž vrátí klimatický jev La Niňa, který podle Světové meteorologické organizace (WMO) po měsících teplotních rekordů přispěje ke snížení teplot.

Zatímco nyní zažíváme pravé tropické léto, už brzy mohou teploty začít klesat. Ke změně pravděpodobně dojde během několika následujících týdnů až měsíců, protože jev El Niňo, který od poloviny roku 2023 přispěl k prudkému nárůstu globálních teplot a extrémnímu počasí na celém světě, "ukazuje známky toho, že se blíží ke konci", uvedla WMO.

Šanci, že se v období mezi srpnem a listopadem La Niňa vrátí, odhaduje WMO na 70 procent. Americká oceánografická agentura uvádí až 90procentní pravděpodobnost. V tiskové zprávě WMO se píše, že La Niňa způsobuje rozsáhlé ochlazování povrchových teplot oceánů ve středním a východním rovníkovém Pacifiku. Souvisí se změnami v tropické atmosférické cirkulaci: větrem, tlakem a srážkami.

Přesné účinky se však liší v závislosti na intenzitě, trvání, ale i ročním období, ve kterém se jev vyskytuje, a interakce s jinými klimatickými jevy, zdůrazňuje WMO s tím, že účinky se liší i podle regionu - v tropech má La Niňa klimatické vlivy opačné než El Niňo.

Podle serveru Daily Galaxy bude La Niña kromě teplot bude ovlivňovat i srážky. Na jihu a na západě Evropy bude na podzim sucho, naopak střední a východní Evropa ale bude zřejmě srážkově nadprůměrná. Hrozí také sněhové srážky, které mohou přijít už v listopadu. 

Jak však objasnil zástupce generálního tajemníka WMO Ko Barrett, konec jevu El Niňo nepřinese přestávku v dlouhodobých klimatických změnách, protože Země se bude nadále oteplovat v důsledku skleníkových plynů zachycujících teplo a výjimečně vysoké povrchové teploty moří budou hrát důležitou roli i v následujících měsících.

Rok 2024 bude přesto podle WMO zřejmě ještě teplejší než ten předchozí, který byl rekordní v celé historii měření. Na úterní tiskové konferenci k výroční zprávě o stavu klimatu ve světě to řekl šéf monitorování klimatu WMO Omar Baddour.

WMO uvedla, že loňské průměrné teploty dva metry nad zemským povrchem byly vyšší o 1,45 stupně Celsia oproti stavu před průmyslovou revolucí. Pařížská klimatická konference v roce 2015 stanovila, že globální teplota může stoupnout ve srovnání s tímto obdobím o nejvýše 1,5 stupně Celsia.

Uplynulý rok byl podle WMO součástí nejžhavějšího desetiletí v zaznamenaných dějinách a vlny extrémních teplot způsobily rekordní úbytek ledovců. Ve Švýcarsku, kde sídlí vedení WMO, ztratily ledovce za poslední desetiletí až deset procent objemu.

Rychle se tající ledovce způsobují také dramatické stoupání hladiny světových oceánů. Organizace upozornila, že za posledních deset let se hladiny oceánů zvýšily více než dvojnásobně oproti prvnímu desetiletí satelitního monitoringu. Častější a intenzivnější vlny veder v oceánských oblastech budou mít podle WMO výrazný negativní dopad i na mořské ekosystémy a korálové útesy.

Podle nedávné studie může rychlost tání grónského ledovce poskytnout určitý náhled na to, jaké počasí může letos v létě očekávat Evropa. Podle serveru The Guardian rozsah a intenzita nedávných jevů spojených s táním sladkovodních zdrojů naznačuje, že jih Evropy může letos zasáhnout neobvyklé teplo a sucho.

Hlavní autorka studie Marilena Oltmanns z britského Národního oceánografického centra vysvětluje, že řetězec událostí je komplexní a ovlivňován dalšími faktory. Popsala, že teplé podmínky v Grónsku způsobují větší tání ledovců, což přináší do Atlantiku více sladkovodní vody. Tato voda je lehčí než mořská voda, což způsobuje, že se usazuje na hladině oceánu a omezuje výměnu tepla mezi vzduchem a vodou.

To vede k posílení větrů v oblasti, kde se tato sladkovodní voda uvolňuje do moře. V zimě tyto silné větry posouvají Severoatlantický proud, prodloužení Golfského proudu, na sever. V létě následujícího roku pak větry následují směr tohoto proudu a jsou přesměrovány na sever. Toto přesměrování pomáhá vytvářet určité podmínky pro velkoplošnou atmosférickou cirkulaci, která přináší teplejší a suché počasí nad Evropou.

WMO zdůraznila, že El Niňo nyní postupně slábne. Nicméně teplo uvězněné v atmosféře skleníkovými plyny bude ovlivňovat teploty ovzduší i v následujících měsících.

El Niňo je klimatický jev, který se projevuje zvyšováním teploty povrchu oceánu v rozsáhlých oblastech centrální a východní části rovníkového Tichého oceánu. Opakující se cyklicky po dvou až sedmi letech, obvykle trvá devět až 12 měsíců.

Na jihu Jižní Ameriky, jihu USA, v oblasti Afrického rohu a ve střední Asii obvykle způsobuje vydatné srážky, zatímco v Austrálii, Indonésii a některých oblastech jižní Asie, střední Ameriky a severu Jižní Ameriky způsobuje sucho.

Vrchol jeho vlivu obvykle nastává rok po jeho vzniku, což nyní připadá na rok 2024. Jeho protikladem je klimatický jev La Niňa, který naopak přináší ochlazení. Mezi oběma jevy se vyskytují období neutrálních podmínek.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Počasí Zima

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Češi odčinili blamáž s Gruzií výhrou nad Ukrajinou. Postaral se o ni dvěma góly Šulc

Svěřenci kouče Ivana Haška neměli před úterním zápasem s Ukrajinou jinou možnost než vyhrát za tři body poté, co v sobotu naprosto nezvládli duel s Gruzií (1:4). Naštěstí právě pro trenéra, o jehož budoucnost se taky hrálo, nakonec český výběr dokráčel k výhře 3:2, kterou musela parta kapitána Tomáše Součka bránit až do poslední vteřiny za atmosféry, v rámci které byly slyšet z ochozů pražského Edenu především ukrajinští fanoušci. Hned o dva české góly se postaral Pavel Šulc ještě v první půli, aby na něj navázal v té druhé trefou z penalty kapitán Souček. To už bylo navýšení vedení na 3:1, přičemž Ukrajincům se duel podařilo ještě zdramatizovat.

před 1 hodinou

Seznam.cz

Seznam.cz vrátil české autory do éry blogů. Jenže úplně špatně

Česká internetová jednička Seznam.cz vrátil tuzemské amatérské i profesionální autory do éry blogů. Před necelými dvěma lety spustil platformu Seznam Médium, která nabízí zájemcům možnost publikovat své vlastní texty a skrze partnerský program si i přivydělat nějakou tu korunu. Až potud by se nejednalo o nic závadného. Ve chvíli, kdy takové texty ale začnou soupeřit s klasickými zpravodajskými weby, pro které platí přísná pravidla, však nastává zásadní problém.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

lesy

Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři

Lesníci a vodohospodáři z Lesů ČR zůstávají v pohotovosti až do neděle kvůli extrémnímu počasí. Varují veřejnost před riziky, která přinášejí očekávané intenzivní srážky, zejména sesuvy půdy v svažitých oblastech, náhlé rozvodnění menších potoků a stromy, které mohou být vyvráceny z podmáčené půdy.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Varování meteorologů

Počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu o nové varování

Ve čtvrtek meteorologové rozšířili výstrahu před extrémními dešti a rizikem povodní o nové varování před silným větrem. Ten se očekává od pátečního večera do nedělního poledne na celém území kromě Plzeňského kraje. Dále se rozšířila územní platnost stávajících výstrah.

před 6 hodinami

Dagmar Honsová

Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová

Po tropických vedrech přišly prudké změny počasí s hrozbou povodní, teploty klesají k deseti stupňům. Meteoroložka Dagmar Honsová pro EuroZprávy.cz vysvětlila, že za tím stojí změny tlakových útvarů a chladný vzduch ze severozápadu. Klimatické změny zvyšují energii v atmosféře, což vede k častějším extrémním jevům.

před 6 hodinami

České Dráhy

Hrozící povodně v Česku: České dráhy aktivují pohotovostní službu

V reakci na varování českých meteorologů o extrémních srážkách, které by mohly zasáhnout v následujících čtyřech dnech, může dojít k problémům i v železniční dopravě. České dráhy (ČD) na základě této výstrahy aktivují pohotovostní službu, aby zmírnily dopady komplikací. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, Kreml

Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko

Rusko a Čína podle mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Mariji Zacharovové nemají své partnerství zaměřené proti jiným zemím. Uvedla však, že obě mocnosti jsou připraveny „spojit svůj potenciál“, pokud budou čelit hrozbě ze strany Spojených států.

před 7 hodinami

Sídlo BIS

BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) bylo Rusko v roce 2023, stejně jako v předchozích letech, největší hrozbou pro bezpečnost České republiky. BIS se zaměřovala především na aktivity Ruska, kybernetické hrozby a rizika spojená s novými technologiemi. Zpráva rovněž upozornila na nedostatky ve státní připravenosti a hrozby ze strany Číny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina v noci čelila dalšímu masivnímu ruskému útoku

V noci na čtvrtek hlásilo ukrajinské letectvo přelety dronů typu Šáhid, které útočily na civilní infrastrukturu na Ukrajině. Kvůli této hrozbě byl v mnoha oblastech, včetně Kyjeva a Kyjevské oblasti, vyhlášen poplach. I ve čtvrtek ráno trvala mimořádná situace v Sumské, Poltavské a Charkovské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy