ROZHOVOR | Čtvrteční útok může být masová vražda i terorismus, může inspirovat další. Bezpečnostní expert prozradil, co v takových případech dělat

EuroZprávy.cz po včerejší tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze oslovily bezpečnostního experta Tomáše Řepu, který vyučuje na Univerzitě obrany. Stejně jako velkou část Čechů, i jeho nejhorší masová střelba v historii České republiky hluboce zasáhla a díky svému členství v aktivních zálohách české armády dokázal poskytnout i náhled na to, co v podobných situacích s aktivním střelcem uvnitř budovy dělat.

Jak vnímáte fakt, že se nejhorší masová střelba v historii České republiky odehrála na půdě Univerzity Karlovy?

Velmi negativně, právě vysoké školy by měly být místem, kde lidé získávají důležité vědomosti, stávají se osobnostmi. Rozhodně ne místem, kde mohou přijít o život při tak hrůzném činu. Ať by však podobný útok proběhl kdekoliv, je bezprecedentní a českou společnost nepochybně nějak ovlivní. Jak a v jakých oblastech však poznáme až s odstupem času, jakmile vlna šoku pomine.

Byla podle vás reakce policie dostatečně rychlá? Pokud je mi dobře známo, nemohl zasáhnou ani policejní ostřelovač a střelec se ze světa nakonec sprovodil sám.

Podle všech dostupných informací rozhodně ano, policie odvedla profesionální práci. Právě i to, že střelec nakonec odešel na místo na ochozu, kde se sice dál snažil pokračovat ve střelbě, ale už neměl tak dobrou pozici, signalizuje, že ve střelbě nemohl pokračovat přímo v budově, kterou už obsadili a evakuovali policisté. Samozřejmě na výsledné zhodnocení akce si ještě také budeme muset počkat.

Vrah při střelbě využil dlouhou střelnou zbraň. Jak složité je se k takové zbrani v současné době dostat? Značí fakt, že ji mohl využít takovýto člověk, že trh se zbraněmi není pod dostatečnou kontrolou?

Začnu vaší druhou otázkou, naše zákony o zbraních a střelivu jsou jedny z nejpřísnějších v celoevropském i celosvětovém měřítku, tam bych určitě příčinu tragédie nehledal. Trh se zbraněmi pod dostatečnou kontrolou dle mého názoru je. Střelec údajně měl odcizit zbraně svému příbuznému. Věřím, že i zde se dozvíme, jak to tedy bylo. Pokud by tomu tak bylo a ten příbuzný neudělal to, co měl proto, aby se zbraně nedostaly do rukou někoho nepovolaného, může za to být trestně stíhán.

Jinak pořídit si dlouhou střelnou zbraň v příslušné kategorii chce kromě příslušného finančního obnosu zbrojní průkaz, který není snadné získat a policejní povolení. Dostat se ke zbrani a držet ji nelegálně, je pochopitelně také možné, ale nemyslím si, že v této zemi na rozdíl od mnoha jiných míst světa úplně snadné.

Kromě vyučování na Univerzitě obrany fungujete také jako člen aktivních záloh české armády. Co byste doporučil lidem, pokud se vyskytnou v ohrožení aktivním střelcem v uzavřených prostorách?

Je to těžké a ideální recept neexistuje, ale v první řadě zachovat klid, pokud není možnost útěku pokusit se skrýt ať nejsou v přímém ohrožení. Případně pak předstírat mrtvého. Pokud to není možné a útočník je v bezprostřední blízkosti a ví o vás, postavit se na odpor, pak stejně ani není jiná možnost než zkusit přežít za jakoukoliv cenu.

Doporučené články

Myslím si, že příklad masových vrahů typu Breivika v roce 2011 v Norsku ukazuje i to, že pokud se někdo rozhodně provést tak strašný čin a dlouhodobě se na něj připravuje, nejčastěji už se s ním stejně nedá vyjednávat. Častokrát útočník v obklíčení ozbrojenými složkami volí sebevraždu jako v tom nynějším českém případě, byť přesnou příčinu smrti stanoví až pitva a patrně byl stejně policisty zasažen. Breivik se naopak nakonec norským speciálním silám nezraněn vzdal. Je velmi nepříjemné sledovat podobné záběry z centra Prahy, je to bezprecedentní.

Může být tato tragédie kvalifikovaná jako teroristický čin, nebo masová vražda? Co musí násilný čin splňovat, aby se dal označit za teroristický?

Myslím, že klidně obojí. I masová vražda totiž může být teroristický čin. Co se týká definice, tak terorismus bývá nejčastěji popisován jako plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů. Za masového vraha pak, dle dostupných definic, lze pokládat vraha, který na jednom daném místě a v daném čase během jednoho vraždícího útoku usmrtí čtyři a více obětí. Myslím si, že v tomto bude jasno poměrně brzy, protože se nejspíše dozvíme, o co pachateli tohoto příšerného činu šlo a následně bude zjevné, jak se dá tento útok kvalifikovat. Ať už však bude kvalifikace jakákoliv, životy už to nikomu bohužel nevrátí.

Myslíte, že bude na místě, aby byly nejen vysoké školy lépe střeženy?

Myslím si, že nějaká opatření se jistě zavedou. Ať už to budou detektory při vstupech do podobných zařízení nebo například nějaká forma silnější ostrahy a častější kontroly. Zvláště velké instituce navštěvované mnoha studenty si takové řešení mohou dovolit a jen připomenu, že veřejné vysoké školy mají výraznou autonomii i v tom, jak nakládat s částí prostředků, které mají k dispozici.

Hrozí, že se někdo tímto šíleným řáděním nechá inspirovat?

Sám útočník podle informací z médií uváděl, že se inspirovat nechal a je možné, že jeho čin bude inspirací zase pro jiné. Věřím, že všichni bychom si přáli, aby tomu tak nebylo, ale bohužel i tento scénář je možný.

Související

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Tomáš Řepa rozhovor

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Volby v Německu, ilustrační foto

Volby v Německu provází nevídaný skandál: Příprava se nestihla, tisíce lidí hlasovat nemohou

Němečtí občané žijící v zahraničí čelí zásadnímu problému, který je zbavil možnosti účastnit se voleb, protože jejich hlasovací lístky nebyly doručeny včas. Několik tisíc Němců žijících mimo domovskou zemi se tak nemohlo zapojit do rozhodujícího hlasování, které má ukázat, jak moc se Německo posune doprava. Je to dáno nejen krátkým časem na přípravu voleb, ale také unikátním systémem, který prakticky vylučuje řadu možností známých z jiných zemí.

před 2 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Drtivý propad SPD, rekordní úspěch AfD. Jaký výsledek mohou přinést volby v Německu?

V Německu dnes probíhají předčasné parlamentní volby, které pravděpodobně ukončí vládu kancléře Olafa Scholze a jeho sociálnědemokratické strany (SPD). Po třech letech vlády složené ze sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP se očekává výrazný posun doprava, přičemž průzkumy naznačují historicky nejhorší výsledek pro Scholzovu stranu a výrazný úspěch konzervativců vedených Friedrichem Merzem.

před 3 hodinami

Alice Weidelová

Volby v Německu 2025: Prorazí krajně pravicová AfD bariéru a dostane se k moci?

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský film Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Jak se ubránit Putinovi bez pomoci USA? Merz má nápad, jde o jaderné zbraně

Evropské státy začínají otevřeně diskutovat o možnostech obrany proti jaderné hrozbě bez pomoci Spojených států, což je jasným signálem hluboké krize v transatlantických vztazích. Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu podkopal důvěru evropských lídrů v americké bezpečnostní záruky, které od roku 1945 tvoří základ obrany kontinentu.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Další smrt u Hradce Králové. V Labi plavala mrtvola

V řece u Lochenic nedaleko Hradce Králové bylo nalezeno tělo neznámého muže. Policie zatím nezná jeho totožnost, ale předběžné ohledání neodhalilo žádná viditelná zranění. Příčinu úmrtí objasní až nařízená pitva, přičemž nejpravděpodobnější verzí je utonutí.

včera

včera

Donald Trump

USA vyhrožují Ukrajině sebráním Starlinku. Dohoda s Kyjevem je blízko, tvrdí Trump, Zelenskyj říká opak

Jednání mezi Spojenými státy a Ukrajinou ohledně dohody o přístupu k ukrajinským nerostným surovinám vázne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle zdrojů není připraven podepsat dokument, který by umožnil USA získat přístup k surovinám výměnou za vojenskou pomoc. Podle Kyjeva obsahuje návrh dohody řadu problematických bodů, kvůli nimž ji nelze v současné podobě akceptovat.

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Hamas propustí šest izraelských rukojmích, příměří je přesto v ohrožení

Napětí mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás nadále roste, přestože militantní skupina oznámila, že v sobotu propustí šest izraelských rukojmích. Vývoj přichází v době, kdy je příměří v Pásmu Gazy značně křehké a násilí v Tel Avivu a na Západním břehu Jordánu hrozí jeho zhroucením, uvedl server Politico.

včera

ruská vesnice v zimě.

Trump žádný plán nemá, říkají po třech letech války Rusové

Ve městě Tver, ležícím severozápadně od Moskvy, je přítomnost války na první pohled patrná. Na billboardech, autobusových zastávkách i fasádách budov se objevují portréty vojáků s označením „Hrdina Ruska“. Plakáty vyzývají občany, aby „milovali, byli hrdí a bránili“ svou zemi. Jinými slovy, aby se přihlásili do armády a šli bojovat na Ukrajinu. Po třech letech války Rusko stále hledá nové rekruty, píše BBC.

včera

včera

Napětí mezi Západem a Ruskem vstoupilo do nové fáze. Jak může Evropa zareagovat na Trumpa?

Napětí mezi Západem a Ruskem v souvislosti s válkou na Ukrajině vstoupilo do nové fáze, která může zásadně změnit transatlantické vztahy. Nedávné projevy amerického ministra obrany Petea Hegsetha a viceprezidenta JD Vance v Bruselu a na Mnichovské bezpečnostní konferenci signalizují zásadní posun ve vnímání evropské bezpečnosti ze strany Spojených států. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy