EuroZprávy.cz po včerejší tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze oslovily bezpečnostního experta Tomáše Řepu, který vyučuje na Univerzitě obrany. Stejně jako velkou část Čechů, i jeho nejhorší masová střelba v historii České republiky hluboce zasáhla a díky svému členství v aktivních zálohách české armády dokázal poskytnout i náhled na to, co v podobných situacích s aktivním střelcem uvnitř budovy dělat.
Jak vnímáte fakt, že se nejhorší masová střelba v historii České republiky odehrála na půdě Univerzity Karlovy?
Velmi negativně, právě vysoké školy by měly být místem, kde lidé získávají důležité vědomosti, stávají se osobnostmi. Rozhodně ne místem, kde mohou přijít o život při tak hrůzném činu. Ať by však podobný útok proběhl kdekoliv, je bezprecedentní a českou společnost nepochybně nějak ovlivní. Jak a v jakých oblastech však poznáme až s odstupem času, jakmile vlna šoku pomine.
Byla podle vás reakce policie dostatečně rychlá? Pokud je mi dobře známo, nemohl zasáhnou ani policejní ostřelovač a střelec se ze světa nakonec sprovodil sám.
Podle všech dostupných informací rozhodně ano, policie odvedla profesionální práci. Právě i to, že střelec nakonec odešel na místo na ochozu, kde se sice dál snažil pokračovat ve střelbě, ale už neměl tak dobrou pozici, signalizuje, že ve střelbě nemohl pokračovat přímo v budově, kterou už obsadili a evakuovali policisté. Samozřejmě na výsledné zhodnocení akce si ještě také budeme muset počkat.
Vrah při střelbě využil dlouhou střelnou zbraň. Jak složité je se k takové zbrani v současné době dostat? Značí fakt, že ji mohl využít takovýto člověk, že trh se zbraněmi není pod dostatečnou kontrolou?
Začnu vaší druhou otázkou, naše zákony o zbraních a střelivu jsou jedny z nejpřísnějších v celoevropském i celosvětovém měřítku, tam bych určitě příčinu tragédie nehledal. Trh se zbraněmi pod dostatečnou kontrolou dle mého názoru je. Střelec údajně měl odcizit zbraně svému příbuznému. Věřím, že i zde se dozvíme, jak to tedy bylo. Pokud by tomu tak bylo a ten příbuzný neudělal to, co měl proto, aby se zbraně nedostaly do rukou někoho nepovolaného, může za to být trestně stíhán.
Jinak pořídit si dlouhou střelnou zbraň v příslušné kategorii chce kromě příslušného finančního obnosu zbrojní průkaz, který není snadné získat a policejní povolení. Dostat se ke zbrani a držet ji nelegálně, je pochopitelně také možné, ale nemyslím si, že v této zemi na rozdíl od mnoha jiných míst světa úplně snadné.
Kromě vyučování na Univerzitě obrany fungujete také jako člen aktivních záloh české armády. Co byste doporučil lidem, pokud se vyskytnou v ohrožení aktivním střelcem v uzavřených prostorách?
Je to těžké a ideální recept neexistuje, ale v první řadě zachovat klid, pokud není možnost útěku pokusit se skrýt ať nejsou v přímém ohrožení. Případně pak předstírat mrtvého. Pokud to není možné a útočník je v bezprostřední blízkosti a ví o vás, postavit se na odpor, pak stejně ani není jiná možnost než zkusit přežít za jakoukoliv cenu.
Myslím si, že příklad masových vrahů typu Breivika v roce 2011 v Norsku ukazuje i to, že pokud se někdo rozhodně provést tak strašný čin a dlouhodobě se na něj připravuje, nejčastěji už se s ním stejně nedá vyjednávat. Častokrát útočník v obklíčení ozbrojenými složkami volí sebevraždu jako v tom nynějším českém případě, byť přesnou příčinu smrti stanoví až pitva a patrně byl stejně policisty zasažen. Breivik se naopak nakonec norským speciálním silám nezraněn vzdal. Je velmi nepříjemné sledovat podobné záběry z centra Prahy, je to bezprecedentní.
Může být tato tragédie kvalifikovaná jako teroristický čin, nebo masová vražda? Co musí násilný čin splňovat, aby se dal označit za teroristický?
Myslím, že klidně obojí. I masová vražda totiž může být teroristický čin. Co se týká definice, tak terorismus bývá nejčastěji popisován jako plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů. Za masového vraha pak, dle dostupných definic, lze pokládat vraha, který na jednom daném místě a v daném čase během jednoho vraždícího útoku usmrtí čtyři a více obětí. Myslím si, že v tomto bude jasno poměrně brzy, protože se nejspíše dozvíme, o co pachateli tohoto příšerného činu šlo a následně bude zjevné, jak se dá tento útok kvalifikovat. Ať už však bude kvalifikace jakákoliv, životy už to nikomu bohužel nevrátí.
Myslíte, že bude na místě, aby byly nejen vysoké školy lépe střeženy?
Myslím si, že nějaká opatření se jistě zavedou. Ať už to budou detektory při vstupech do podobných zařízení nebo například nějaká forma silnější ostrahy a častější kontroly. Zvláště velké instituce navštěvované mnoha studenty si takové řešení mohou dovolit a jen připomenu, že veřejné vysoké školy mají výraznou autonomii i v tom, jak nakládat s částí prostředků, které mají k dispozici.
Hrozí, že se někdo tímto šíleným řáděním nechá inspirovat?
Sám útočník podle informací z médií uváděl, že se inspirovat nechal a je možné, že jeho čin bude inspirací zase pro jiné. Věřím, že všichni bychom si přáli, aby tomu tak nebylo, ale bohužel i tento scénář je možný.
Související

Pravda o zásahu policie na FF UK. Němka schvalovala masakr, soud rychle trestal

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
střelba na pražské FF UK (21.12.2023) , Tomáš Řepa , rozhovor
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Trumpova zbrojní pomoc přináší Ukrajině úlevu. Brzy se ale může dostavit zklamání
před 1 hodinou

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil
před 2 hodinami

Tropické počasí si do konce pracovního týdne dnes užijeme naposledy. Místo toho se přiženou deště
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera
Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.
Zdroj: Libor Novák