ROZHOVOR | Jednání o pražské koalici není o osobních animozitách, ale o střetu hodnot, říká zastupitelka

Zatímco jednotlivé pražské části už uzavírají koalice, křeslo primátora zůstává stále neobsazené a největší tuzemská metropole zůstává jedním z posledních českých měst, kde ještě nedošlo k podpisu koaliční smlouvy. Zastupitelka za Prahu sobě Mariana Čapková se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz domnívá, že je stále šance sestavit smysluplnou koalici, ale pouze tehdy, bude-li se zakládat na hodnotovém konsenzu.

Uplynul měsíc od komunálních voleb, jak jste spokojena s jejich výsledky? Praha sobě získala v Praze necelých 15 % a v zastupitelstvu Hlavního města Praha získalo 11 křesel. Byl tento výsledek očekávaný nebo je spíše nad plán?

Výsledky voleb potvrdily, že lidé znají Prahu sobě a mají v naši práci důvěru. Povolební vyjednávání stále probíhají a Praha sobě je v nich zatím stále důležitým aktérem.

Na Praze 6, kde jste kandidovala na starostku této městské části, Praha sobě získala přes 12 %, panuje spokojenost i s tímto výsledkem?

Je to velmi dobrý výsledek pro nově vzniklou formaci, který do velké míry pozměnil zaběhlé politické pořádky na této městské části. Znamená to, že obyvatelé Prahy 6 mají zájem o změnu, o nová témata a novou energii.

Na Praze 6 je již zřejmá koalice, s vítěznou KDU-ČSL+ODS ji tvoří Zelení+STAN a právě vaše strana Praha sobě. TOP09, která v minulém volebním období držela díky Ondřeji Kolářovi pozici starosty, nakonec skončí, stejně jako Piráti, ANO a SPD+Trikolóra, v opozici. Proč se do velké koalice nakonec nedostala strana s druhým nejlepším výsledkem?

Domníváme se, že Praha 6 si zaslouží, po dvou volebních obdobích, obměnit své vedení i na nejvyšším postu, totiž postu starosty. Kdyby zůstalo vše při starém, jen by v radě zasedl jeden či dva noví lidé, a moc by se toho nezměnilo. Nyní je šance převzít to dobré, co bylo na Praze 6 již rozpracované a navázat na tyto projekty novým přístupem a tématy.

Zaujalo mě, že Praha sobě má nejmladší věkový průměr ze všech stran, které do zastupitelstva kandidovaly. 40,2 let je o téměř poloviční věk oproti například KSČM, kde věkový průměr činí 79,1 let. Je to tím, že Praha sobě je mladou stranou a láká k sobě především mladé?

Je to tak, ve formaci Praha sobě jsou lidé především mladí, nebo středního věku. Mají už za sebou zkušenosti, jsou zvyklí pracovat a vzít na sebe zodpovědnost, ale pořád mají energii naslouchat novým problémům a tématům a reagovat na ně. Nepodceňujeme, kam se naše společnost vyvíjí, před některými tématy zkrátka nebude nikdo moci utéct. Na Praze 6 jsou to například kapacity ve školství, které trápí především mladé rodiny. Pokud budeme přehlížet demografické trendy, děti a jejich rodiče na to doplatí.

Praha sobě se ve svém volebním programu soustředila na dopravu, na školství, péči o seniory, ale také na stále aktuálnější dopady ekonomické krize. Jak budete prosazovat svá řešení v nové koalici? Panuje koaliční shoda v těchto bodech?

Bez jasného vyjednání současné podoby koaličního programu bychom naši práci dělat nemohli. Na těchto bodech se shodneme. Kromě zmiňovaného školství je to například péče o seniory, kterou vnímáme v naší městské části, vedle problému dopravy, jako téma číslo jedna. Na Praze 6 žije velké množství seniorů a neměli by být vnímáni jako neviditelná skupina obyvatel, ale naopak jako ti, kteří si zaslouží mít kvalitní život i v dnešní době spojené s inflací.

Do zastupitelstva Prahy 6 se nově dostala i SPD, která patří mezi největší vládní kritiky. Vidíte jako reálnou spolupráci i s touto opoziční stranou?

SPD je pro mě svými hodnotami zcela nepřijatelná strana. Obávám se, že svou podporu získala podněcováním strachu a nevraživosti různých skupin lidí vůči sobě. Mně je ale blízký pravý opak: hledat to, co obyvatele městské části spojuje. Nebořit, ale tvořit sousedské vztahy a pohodu vzájemného soužití.

Na pražském Magistrátě se na koalici představitelé vítězných stran stále nedokáží domluvit. Zdá se, že na vině jsou především osobní animozity představitelů jednotlivých zúčastněných stran. Jak by se tato situace podle vás měla vyřešit a proč si myslíte, že nelze nalézt smysluplný kompromis? Existuje stále šance, že i Praha sobě může nakonec na této situaci vydělat a stát se součástí koalice?

Nenazvala bych to osobními animozitami, ale střetem hodnot. Domnívám se, že je stále šance sestavit smysluplnou koalici, ale pouze tehdy, bude-li se zakládat na hodnotovém konsenzu.

Za necelých pět měsíců nás čeká prezidentská volba, koalice SPOLU nenašla žádného vlastního kandidáta a doporučila voličům tři jména. Shodnete se na tomto doporučení nebo máte svého vlastního kandidáta? A jakého člověka byste si na Hradě představovala vy?

Praha sobě svého vlastního kandidáta nominovat, ani oficiálně podporovat, nebude. Jedná se o politickou formaci s ambicí ovlivňovat dění v Praze. 

Já osobně podporuji kandidátku Danuši Nerudovou. Měla jsem tu čest s ní spolupracovat již na svém předchozím působišti, na Ministerstvu zemědělství, při řešení zemědělských témat ve vědě a výzkumu, ve spolupráci s Mendelovou univerzitou. Danuši Nerudovou považuji za vzdělanou, schopnou a čestnou ženu a v čele našeho státu by jistě odváděla dobrou a reprezentativní práci. 

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Praha Komunální volby Mariana Čapková

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy