ROZHOVOR | Za nákup stejných produktů si Češi připlatí. Vyjít s příjmy pro ně bude stále těžší, říká ekonom

Od začátku letošního roku v Česku narůstá inflace, za stejné zboží může zákazník v obchodě zaplatit více než dříve. V době největšího nárůstu cen pohonných hmot lidé panikařili a tankovali do zásoby, což benzinu a naftě prodej paradoxně zvýšilo, tvrdí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. V rozhovor pro server EuroZprávy.cz sdělil, za co lidé v poslední době nejvíce utrácejí a jak si v tomto směru vedou maloobchodníci. Podle něj se zdražování promítne především na spotřebitelích, může pro ně být obtížnější vystačit si s jejich příjmy.

Maloobchodní tržby vykázaly v únoru meziroční růst o 4,6 %. Za co lidé nejvíce utráceli?

Nízká srovnávací základna z loňského roku vedla k některým pozoruhodným výsledkům. Například tržby za prodej oděvů a obuvi vzrostly o astronomických 119,3 procenta. Tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 34,6 procenta a tržby za výrobky pro domácnost narostly o 17,3 procenta. Tyto výsledky jsou dány hlavně tím, že letos již nebyla ekonomika svázána do pandemické svěrací kazajky jako v loňském roce.

Je však třeba upozornit, že lidé, kteří budou nakupovat stále stejné produkty, budou platit stále více peněz. To zajistí nominální růst tržeb obchodníků. Otázkou však zůstává, jestli vzhledem k vysoké inflaci budou do budoucna narůstat i reálné tržby obchodníků.

Začali lidé více utrácet za dražší položky – spotřebiče, elektroniku, šperky a podobně?

Tržby skutečně rostou, ale jak jsem zmínil v předchozí odpovědi, může se jednat o statistický klam. Když se podíváme na čísla u prodeje potravin, které šlo v loňském roce nakupovat jen s minimálními omezeními, tak u nich došlo k meziročnímu poklesu tržeb o 3,8 procenta. Obchodníci, kteří měli v loňském roce značně omezené možnosti prodeje, si letos výrazně polepšili a týká se to většiny sortimentu. Rovněž je z dat zřejmé, že se část lidí vrátila z eshopů do kamenných prodejen.

Jak se na lidech promítl nárůst cen pohonných hmot, co se týče ochoty utrácet?

V době nejvyšších nárůstů cen pohonných hmot vznikla panika, která vedla k tankování do kanystrů a tvoření zásob. Takže paradoxně růst cen pohonných hmot zvýšil jejich prodej. To je však pouze dočasný jev. Celkově lze říct, že tržby obchodníků narůstaly a nezdá se, že by v tom ceny pohonných hmot hrály klíčovou roli.

Nakupují lidé obecně méně, nebo více? 

Tím, že srovnáváme data s pandemickým obdobím, došlo k nárůstu útrat. Někteří lidé si pak chystají zásoby, aby nakoupili produkty levněji, než se zdraží kvůli vysoké inflaci. Lze předpokládat, že lidé letos za nákupy vydají více peněz, ale uvidíme, jestli si toho skutečně více koupí. Je možné, že kvůli inflaci nakoupí podobné množství jako v loňském roce, ale zaplatí za něj více.

Jaký vliv to má na maloobchodníky?

Konec pandemických opatření je samozřejmě příznivý. Navíc do České republiky přišly statisíce uprchlíků, kteří budou navštěvovat obchody jako Češi, takže maloobchodu se určitě bude dařit více než v loňském roce.

Jsou Češi zvyklí nakupovat online, nebo upřednostňují spíše kamenné prodejny?

Pandemie koronaviru vedla ke skokovému růstu zájmu o online nakupování. Dokonce se masově začaly nakupovat i potraviny přes internet, což dříve nebylo obvyklé. Nyní se část lidí vrací do kamenných prodejen, ale rozhodně ne všichni. Část lidí bude již napořád preferovat eshopy. Z tohoto hlediska pandemie kamenným obchodům uškodila a eshopům umožnila růst.

Jaká bude podle Vás situace po zbytek roku?

Vysoká inflace může vést k tomu, že mnozí lidé již nebudou mít dostatek peněz na nákup zbytečností či luxusních produktů. Celkově lze očekávat, že se mnohým lidem sníží životní úroveň a bude stále obtížnější, aby vyšli se svými příjmy.

Související

Vláda ČR

Strategie vlády: ekonomický růst a modernizace ekonomiky v krátké době

Urychlení investic do dopravní infrastruktury, modernizace zákoníku práce či reformní kroky v regionálním školství patří do souboru opatření, jimiž chce vláda urychlit ekonomický růst a modernizovat tuzemskou ekonomiku. Tyto kroky jsou součástí strategického dokumentu prorůstových opatření, který projednal kabinet na středeční schůzi.

Více souvisejících

Ekonomika rozhovor Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy