ROZHOVOR | Za nákup stejných produktů si Češi připlatí. Vyjít s příjmy pro ně bude stále těžší, říká ekonom

Od začátku letošního roku v Česku narůstá inflace, za stejné zboží může zákazník v obchodě zaplatit více než dříve. V době největšího nárůstu cen pohonných hmot lidé panikařili a tankovali do zásoby, což benzinu a naftě prodej paradoxně zvýšilo, tvrdí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. V rozhovor pro server EuroZprávy.cz sdělil, za co lidé v poslední době nejvíce utrácejí a jak si v tomto směru vedou maloobchodníci. Podle něj se zdražování promítne především na spotřebitelích, může pro ně být obtížnější vystačit si s jejich příjmy.

Maloobchodní tržby vykázaly v únoru meziroční růst o 4,6 %. Za co lidé nejvíce utráceli?

Nízká srovnávací základna z loňského roku vedla k některým pozoruhodným výsledkům. Například tržby za prodej oděvů a obuvi vzrostly o astronomických 119,3 procenta. Tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 34,6 procenta a tržby za výrobky pro domácnost narostly o 17,3 procenta. Tyto výsledky jsou dány hlavně tím, že letos již nebyla ekonomika svázána do pandemické svěrací kazajky jako v loňském roce.

Je však třeba upozornit, že lidé, kteří budou nakupovat stále stejné produkty, budou platit stále více peněz. To zajistí nominální růst tržeb obchodníků. Otázkou však zůstává, jestli vzhledem k vysoké inflaci budou do budoucna narůstat i reálné tržby obchodníků.

Začali lidé více utrácet za dražší položky – spotřebiče, elektroniku, šperky a podobně?

Tržby skutečně rostou, ale jak jsem zmínil v předchozí odpovědi, může se jednat o statistický klam. Když se podíváme na čísla u prodeje potravin, které šlo v loňském roce nakupovat jen s minimálními omezeními, tak u nich došlo k meziročnímu poklesu tržeb o 3,8 procenta. Obchodníci, kteří měli v loňském roce značně omezené možnosti prodeje, si letos výrazně polepšili a týká se to většiny sortimentu. Rovněž je z dat zřejmé, že se část lidí vrátila z eshopů do kamenných prodejen.

Jak se na lidech promítl nárůst cen pohonných hmot, co se týče ochoty utrácet?

V době nejvyšších nárůstů cen pohonných hmot vznikla panika, která vedla k tankování do kanystrů a tvoření zásob. Takže paradoxně růst cen pohonných hmot zvýšil jejich prodej. To je však pouze dočasný jev. Celkově lze říct, že tržby obchodníků narůstaly a nezdá se, že by v tom ceny pohonných hmot hrály klíčovou roli.

Nakupují lidé obecně méně, nebo více? 

Tím, že srovnáváme data s pandemickým obdobím, došlo k nárůstu útrat. Někteří lidé si pak chystají zásoby, aby nakoupili produkty levněji, než se zdraží kvůli vysoké inflaci. Lze předpokládat, že lidé letos za nákupy vydají více peněz, ale uvidíme, jestli si toho skutečně více koupí. Je možné, že kvůli inflaci nakoupí podobné množství jako v loňském roce, ale zaplatí za něj více.

Jaký vliv to má na maloobchodníky?

Konec pandemických opatření je samozřejmě příznivý. Navíc do České republiky přišly statisíce uprchlíků, kteří budou navštěvovat obchody jako Češi, takže maloobchodu se určitě bude dařit více než v loňském roce.

Jsou Češi zvyklí nakupovat online, nebo upřednostňují spíše kamenné prodejny?

Pandemie koronaviru vedla ke skokovému růstu zájmu o online nakupování. Dokonce se masově začaly nakupovat i potraviny přes internet, což dříve nebylo obvyklé. Nyní se část lidí vrací do kamenných prodejen, ale rozhodně ne všichni. Část lidí bude již napořád preferovat eshopy. Z tohoto hlediska pandemie kamenným obchodům uškodila a eshopům umožnila růst.

Jaká bude podle Vás situace po zbytek roku?

Vysoká inflace může vést k tomu, že mnozí lidé již nebudou mít dostatek peněz na nákup zbytečností či luxusních produktů. Celkově lze očekávat, že se mnohým lidem sníží životní úroveň a bude stále obtížnější, aby vyšli se svými příjmy.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika rozhovor Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 22 minutami

před 55 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy