Dezinformace jako celosvětový fenomén: Facebook odhalil specificky zaměřené falešné účty

Dezinformace ohledně pandemie covid-19 i amerických prezidentských voleb si pravidelně získávají značnou pozornost médií. Méně nápadně přitom fungují dezinformace často specificky cílené na konkrétní regiony, které si kladou za cíl destabilizovat politickou situaci v mnohdy zranitelných regionech.

Jeden z takových případů identifikoval interní tým Facebooku v polovině prosince. Tři samostatné sítě zaměřující se na šíření dezinformací v severní Africe a na Středním východě identifikoval a odstranil ze své sítě jejich interní tým, jak uvádí v tiskové zprávě z 15. prosince 2020.

Tyto sítě se z území Francie a Ruska snažily ovlivňovat politickou situaci. Atypické přitom podle zjištění Facebooku je to, že dvě z nich, obě zaměřené na severoafrické země, se svými aktivitami prolínaly a vzájemně sdílely komentáře i kritiku opačné strany.

Dvě z identifikovaných sítí jsou přisuzovány Rusku, zatímco třetí má podle Facebooku mít návaznost na lidi propojené s francouzskou armádou. Francouzská vláda okamžitě nereagovala, nicméně po několika hodinách vydala prohlášení, že v danou chvíli nemůže přisuzovat eventuální odpovědnost. Z prohlášení nicméně vyplývalo, že pro ni zjištění Facebooku nejsou překvapením.

Francouzský ministr obrany prohlásil, že především v centrální Africe jeho ministerstvo zaznamenalo zvýšenou aktivitu na poli dezinformací za účelem destabilizace zemí. V rámci svého projevu takové aktivity odsoudil.

Síť působící z území Francie

Síť sídlící ve Francii se zaměřovala především na Střední Afriku a Mali a okrajově se věnovala také Nigeru, Burkině Faso, Alžíru, Azurovému pobřeží nebo Čadu. V případě této sítě došlo v rámci opatření k blokaci 84 účtů, šesti stránek a devíti facebookových skupin stejně jako čtrnácti účtů na Instagramu.

Strategie dezinformátorů vychází z falešných svědectví údajných obyvatel těchto zemí, které obsahují komentáře k politické situaci, posuzují francouzskou politiku v oblasti nebo vyjadřují podporu francouzské armádě.

Na falešných účtech byly publikované příspěvky ve francouzštině i arabštině. Mezi narativy nechyběla ani teorie o možném vměšování Ruska do voleb ve Středoafrické republice nebo chvála francouzské armády.

Ruská skupina zaměřená na Afriku

Jedna z ruských sítí se zaměřovala především na Středoafrickou republiku. Mezi další ovlivněné země patřil také Madagaskar, Kamerun, Rovníková Guinea, Mosambik nebo středoafrická diaspora. Celkem se jednalo o 63 falešných účtů, 29 stránek a sedm skupin na Facebooku a jeden účet na Instagramu.

Podle zprávy Facebooku přitom skupina do propagace svých účtů investovala „přibližně 38 tisíc dolarů“. Tato částka byla rozdělena mezi platby v jihoafrických randech a amerických dolarech.

Třetí skupina zaměřená na Lybii a Sudán

Poslední skupina, rovněž operující z území Ruska, kterou Facebook v rámci svého prohlášení identifikoval, byla zaměřená především na Lybii a Súdán. Spadalo do ní 211 účtů, 126 stránek a šestnáct skupin na Facebooku a 17 účtů na Instagramu.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Facebook internet sociální sítě fake news

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy