Dezinformace jako celosvětový fenomén: Facebook odhalil specificky zaměřené falešné účty

Dezinformace ohledně pandemie covid-19 i amerických prezidentských voleb si pravidelně získávají značnou pozornost médií. Méně nápadně přitom fungují dezinformace často specificky cílené na konkrétní regiony, které si kladou za cíl destabilizovat politickou situaci v mnohdy zranitelných regionech.

Jeden z takových případů identifikoval interní tým Facebooku v polovině prosince. Tři samostatné sítě zaměřující se na šíření dezinformací v severní Africe a na Středním východě identifikoval a odstranil ze své sítě jejich interní tým, jak uvádí v tiskové zprávě z 15. prosince 2020.

Tyto sítě se z území Francie a Ruska snažily ovlivňovat politickou situaci. Atypické přitom podle zjištění Facebooku je to, že dvě z nich, obě zaměřené na severoafrické země, se svými aktivitami prolínaly a vzájemně sdílely komentáře i kritiku opačné strany.

Dvě z identifikovaných sítí jsou přisuzovány Rusku, zatímco třetí má podle Facebooku mít návaznost na lidi propojené s francouzskou armádou. Francouzská vláda okamžitě nereagovala, nicméně po několika hodinách vydala prohlášení, že v danou chvíli nemůže přisuzovat eventuální odpovědnost. Z prohlášení nicméně vyplývalo, že pro ni zjištění Facebooku nejsou překvapením.

Francouzský ministr obrany prohlásil, že především v centrální Africe jeho ministerstvo zaznamenalo zvýšenou aktivitu na poli dezinformací za účelem destabilizace zemí. V rámci svého projevu takové aktivity odsoudil.

Síť působící z území Francie

Síť sídlící ve Francii se zaměřovala především na Střední Afriku a Mali a okrajově se věnovala také Nigeru, Burkině Faso, Alžíru, Azurovému pobřeží nebo Čadu. V případě této sítě došlo v rámci opatření k blokaci 84 účtů, šesti stránek a devíti facebookových skupin stejně jako čtrnácti účtů na Instagramu.

Strategie dezinformátorů vychází z falešných svědectví údajných obyvatel těchto zemí, které obsahují komentáře k politické situaci, posuzují francouzskou politiku v oblasti nebo vyjadřují podporu francouzské armádě.

Na falešných účtech byly publikované příspěvky ve francouzštině i arabštině. Mezi narativy nechyběla ani teorie o možném vměšování Ruska do voleb ve Středoafrické republice nebo chvála francouzské armády.

Ruská skupina zaměřená na Afriku

Jedna z ruských sítí se zaměřovala především na Středoafrickou republiku. Mezi další ovlivněné země patřil také Madagaskar, Kamerun, Rovníková Guinea, Mosambik nebo středoafrická diaspora. Celkem se jednalo o 63 falešných účtů, 29 stránek a sedm skupin na Facebooku a jeden účet na Instagramu.

Podle zprávy Facebooku přitom skupina do propagace svých účtů investovala „přibližně 38 tisíc dolarů“. Tato částka byla rozdělena mezi platby v jihoafrických randech a amerických dolarech.

Třetí skupina zaměřená na Lybii a Sudán

Poslední skupina, rovněž operující z území Ruska, kterou Facebook v rámci svého prohlášení identifikoval, byla zaměřená především na Lybii a Súdán. Spadalo do ní 211 účtů, 126 stránek a šestnáct skupin na Facebooku a 17 účtů na Instagramu.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Facebook internet sociální sítě fake news

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy