Naši planetu ročně obletí desítky asteroidů. Vědci zřejmě zjistili, proč nedopadnou na Zemi

Zemi každý rok těsně minou desítky asteroidů. Ačkoliv se ale pohybují ve vzdálenosti menší, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, katastrofické srážky s těmito tělesy jsou velmi vzácné. Vědci nyní možná zjistili proč. 

Nová studie naznačuje, že Země pravděpodobně využívá svou gravitaci k roztrhání velkých asteroidů na menší kusy, což snižuje riziko dopadu nebezpečných těles na povrch planety. Upozornil na to server Live Science.

Podle nové studie, publikované v prestižním časopise The Astrophysical Journal Letters, může gravitace Země fungovat jako ochranný systém, který nás brání před potenciálně nebezpečnými návštěvníky z vesmíru.

Planety a jejich měsíce vytvářejí takzvané slapové síly, tedy obrovské gravitační síly, které působí na okolní objekty a jsou zodpovědné například za příliv a odliv. Tyto síly ale také mohou způsobit slapový rozpad, kdy těleso nemůže odolat rozdílu v gravitaci a rozpadá se.

Jedním z nejznámějších příkladů slapového rozpadu je kometa Shoemaker-Levy 9 (SL9) v roce 1994, kterou gravitace Jupiteru roztrhala na kusy. Studie naznačuje, že podobný slapový rozpad může nastat i u planet podobných Zemi.

Doporučené články

Výzkumníci Mikael Granvik a Kevin Walsh provedli modelování oběžných drah asteroidů a zjistili, že některé z nich mohou vzniknout slapovým rozpadem v důsledku působení gravitace Země.

Výsledky modelu vědci porovnali s údaji shromážděnými teleskopem financovaným NASA v Arizoně. Zjistili, že skutečný počet asteroidů kolem Země je výrazně vyšší, než předpokládal model, byly však menší a obíhaly po drahách nedaleko Země a Venuše.

Granvika napadlo, že úlomky mohly vzniknout právě slapovým rozpadem větších těles. Později s pomocí Kevina Walshe tento předpoklad zohlednil při vytváření nového modelu, který potvrdil údaje shromážděné teleskopem.

Granvik uvedl, že přibližně před deseti lety pátrali po rodinách blízkozemských asteroidů, které by mohly vzniknout slapovým rozpadem, ale žádné nenašli. Avšak nový model potvrdil, že menší asteroidy vzniklé tímto způsobem byly skutečně přítomny blízko Země a Venuše.

I když slapový rozpad vytváří více menších asteroidů, vědci zdůrazňují, že není důvod k obavám. Tyto úlomky jsou menší než jeden kilometr a nepředstavují hrozbu pro vyhynutí lidstva. Mohou ale způsobit incidenty podobné čeljabinskému meteoru z roku 2013 nebo tunguské explozi z roku 1908.

Související

Ledovec, Antarktida

Vědci odhalují tajemství vzniku života. Vděčíme za něj objektům, které změnou počasí devastujeme

Před více než půl miliardou let, během období, kdy byla Země pokryta silnou vrstvou ledu, sehrály ledovce klíčovou roli při utváření podmínek pro vznik složitějších forem života. Nová studie naznačuje, že ledovce nejenže modelovaly povrch planety, ale také přispěly ke změně chemického složení oceánů, čímž poskytly základní živiny pro rozvoj života.

Více souvisejících

Vědci asteroid vesmir

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 1 hodinou

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 1 hodinou

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy