Naši planetu ročně obletí desítky asteroidů. Vědci zřejmě zjistili, proč nedopadnou na Zemi

Zemi každý rok těsně minou desítky asteroidů. Ačkoliv se ale pohybují ve vzdálenosti menší, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, katastrofické srážky s těmito tělesy jsou velmi vzácné. Vědci nyní možná zjistili proč. 

Nová studie naznačuje, že Země pravděpodobně využívá svou gravitaci k roztrhání velkých asteroidů na menší kusy, což snižuje riziko dopadu nebezpečných těles na povrch planety. Upozornil na to server Live Science.

Podle nové studie, publikované v prestižním časopise The Astrophysical Journal Letters, může gravitace Země fungovat jako ochranný systém, který nás brání před potenciálně nebezpečnými návštěvníky z vesmíru.

Planety a jejich měsíce vytvářejí takzvané slapové síly, tedy obrovské gravitační síly, které působí na okolní objekty a jsou zodpovědné například za příliv a odliv. Tyto síly ale také mohou způsobit slapový rozpad, kdy těleso nemůže odolat rozdílu v gravitaci a rozpadá se.

Jedním z nejznámějších příkladů slapového rozpadu je kometa Shoemaker-Levy 9 (SL9) v roce 1994, kterou gravitace Jupiteru roztrhala na kusy. Studie naznačuje, že podobný slapový rozpad může nastat i u planet podobných Zemi.

Doporučené články

Výzkumníci Mikael Granvik a Kevin Walsh provedli modelování oběžných drah asteroidů a zjistili, že některé z nich mohou vzniknout slapovým rozpadem v důsledku působení gravitace Země.

Výsledky modelu vědci porovnali s údaji shromážděnými teleskopem financovaným NASA v Arizoně. Zjistili, že skutečný počet asteroidů kolem Země je výrazně vyšší, než předpokládal model, byly však menší a obíhaly po drahách nedaleko Země a Venuše.

Granvika napadlo, že úlomky mohly vzniknout právě slapovým rozpadem větších těles. Později s pomocí Kevina Walshe tento předpoklad zohlednil při vytváření nového modelu, který potvrdil údaje shromážděné teleskopem.

Granvik uvedl, že přibližně před deseti lety pátrali po rodinách blízkozemských asteroidů, které by mohly vzniknout slapovým rozpadem, ale žádné nenašli. Avšak nový model potvrdil, že menší asteroidy vzniklé tímto způsobem byly skutečně přítomny blízko Země a Venuše.

I když slapový rozpad vytváří více menších asteroidů, vědci zdůrazňují, že není důvod k obavám. Tyto úlomky jsou menší než jeden kilometr a nepředstavují hrozbu pro vyhynutí lidstva. Mohou ale způsobit incidenty podobné čeljabinskému meteoru z roku 2013 nebo tunguské explozi z roku 1908.

Související

Více souvisejících

Vědci asteroid vesmir

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy