Naši planetu ročně obletí desítky asteroidů. Vědci zřejmě zjistili, proč nedopadnou na Zemi

Zemi každý rok těsně minou desítky asteroidů. Ačkoliv se ale pohybují ve vzdálenosti menší, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, katastrofické srážky s těmito tělesy jsou velmi vzácné. Vědci nyní možná zjistili proč. 

Nová studie naznačuje, že Země pravděpodobně využívá svou gravitaci k roztrhání velkých asteroidů na menší kusy, což snižuje riziko dopadu nebezpečných těles na povrch planety. Upozornil na to server Live Science.

Podle nové studie, publikované v prestižním časopise The Astrophysical Journal Letters, může gravitace Země fungovat jako ochranný systém, který nás brání před potenciálně nebezpečnými návštěvníky z vesmíru.

Planety a jejich měsíce vytvářejí takzvané slapové síly, tedy obrovské gravitační síly, které působí na okolní objekty a jsou zodpovědné například za příliv a odliv. Tyto síly ale také mohou způsobit slapový rozpad, kdy těleso nemůže odolat rozdílu v gravitaci a rozpadá se.

Jedním z nejznámějších příkladů slapového rozpadu je kometa Shoemaker-Levy 9 (SL9) v roce 1994, kterou gravitace Jupiteru roztrhala na kusy. Studie naznačuje, že podobný slapový rozpad může nastat i u planet podobných Zemi.

Doporučené články

Výzkumníci Mikael Granvik a Kevin Walsh provedli modelování oběžných drah asteroidů a zjistili, že některé z nich mohou vzniknout slapovým rozpadem v důsledku působení gravitace Země.

Výsledky modelu vědci porovnali s údaji shromážděnými teleskopem financovaným NASA v Arizoně. Zjistili, že skutečný počet asteroidů kolem Země je výrazně vyšší, než předpokládal model, byly však menší a obíhaly po drahách nedaleko Země a Venuše.

Granvika napadlo, že úlomky mohly vzniknout právě slapovým rozpadem větších těles. Později s pomocí Kevina Walshe tento předpoklad zohlednil při vytváření nového modelu, který potvrdil údaje shromážděné teleskopem.

Granvik uvedl, že přibližně před deseti lety pátrali po rodinách blízkozemských asteroidů, které by mohly vzniknout slapovým rozpadem, ale žádné nenašli. Avšak nový model potvrdil, že menší asteroidy vzniklé tímto způsobem byly skutečně přítomny blízko Země a Venuše.

I když slapový rozpad vytváří více menších asteroidů, vědci zdůrazňují, že není důvod k obavám. Tyto úlomky jsou menší než jeden kilometr a nepředstavují hrozbu pro vyhynutí lidstva. Mohou ale způsobit incidenty podobné čeljabinskému meteoru z roku 2013 nebo tunguské explozi z roku 1908.

Související

exoplaneta K2-18b

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není

Planeta K2-18b, vzdálená 120 světelných let od Země, se nedávno dostala do středu vědeckého zájmu poté, co se v její atmosféře objevily molekuly, které by mohly být stopami života. Jenže jak rychle naděje vzrostly, tak rychle začaly i mizet. Nové studie nyní zpochybňují původní tvrzení, a celá situace tak odhaluje, proč je hledání života mimo naši planetu nesmírně složité a plné nejistot.
Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

Více souvisejících

Vědci asteroid vesmir

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Počasí

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno včera

Amerikou otřásá útok na politiky. Dva lidé zemřeli, pachatel je na útěku

Americkým státem Minnesota otřásá šokující kriminální případ. Dva lidé byli zastřeleni a další dva postřeleni neznámým pachatelem. Jednou z obětí a jedním ze zraněných jsou státní zákonodárci. O případu informovala zpravodajská stanice CNN

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy