Nejdražšímu projektu lidstva je předurčena zkáza. Co se stane, až vědci shodí ISS do oceánu?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je nejdražším projektem lidstva a v našich životech je přítomna již více než dvě desetiletí. Co ale se stane, až o ni v roce 2031 přijdeme?
 

Za osm let Mezinárodní vesmírné stanice, bašta globální spolupráce a lidských schopností, skončí. Po řadě odkladů to tentokrát zřejmě bud již definitivní. Podle serveru BBC půjde o pochmurnou událost, která ale zároveň může být předzvěstí vzrušující budoucnosti pilotovaných vesmírných letů.

Projekt ISS začal v roce 1998 vypuštěním ruského modulu Zarja, který byl první součástí stanice. Desítky zemí tehdy spolupracovaly na vybudování největší člověkem postavené stavby ve vesmíru. Primárně za jí stojí dva státy do té doby znesvářené studenou válkou: USA a Rusko.

"Je to opravdu skvělý příběh spolupráce po studené válce. Ruský kosmický průmysl byl v úzkých. Byla to příležitost pro Spojené státy a Rusko, aby zahájily tuto novou éru spolupráce," řekla Wendy Cobbová, expertka na vesmírnou politiku ze školy pokročilých leteckých a vesmírných studií amerického letectva.

Výsledkem spolupráce je obří vesmírná stanice, která pojme i fotbalové hřiště a váží více než 400 tun, obíhající naši planetu rychlostí 28 980 km/h), za cenu nejméně 150 miliard dolarů (3,25 bilionu korun). Od příjezdu první posádky v listopadu 2000 je neustále obydlena, ale stárne. Podle plánů proto bude v roce 2031 stažena z oběžné dráhy a vědci ji nechají zřítit do oceánu.

O její užitečnosti ale mají experti pochyby. Na ISS se uskutečnily tisíce vědeckých experimentů, včetně zkoumání nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, vědci také testovali nové stavy hmoty i způsoby, jak pěstovat potraviny ve vesmíru. Cena stanice se ale nikdy nevrátila a ani výzkumy ji nedokáží zaplatit. Přesto se vědci shodují, že šlo o první krok v rámci kolonizace vesmíru.

Spolu s ISS tak skončí i éra ukázky lidské spolupráce, přežila totiž řadu válek a konfliktů. A na nějakou dobu byla posledním projektem, který dokázal mezinárodní spolupráci udržet naživu. Podobné partnerství se totiž v blízké budoucnosti znovu neobjeví. "Rusové se už nebudou účastnit," říká Cathy Lewisová, vesmírná historička z Národního muzea letectví a kosmonautiky v USA. 

Co nahradí ISS? Možná části ISS

Co tedy ISS ve vesmíru nahradí? Ve hře jsou například komerční vesmírné stanice. NASA také začala zadávat kontrakty v hodnotě stovek milionů dolarů společnostem na vývoj nových vesmírných stanic. Ty už ale zřejmě nebudou tak obrovské a mělo by jít spíše o malé výzkumné laboratoře nebo destinace pro vesmírné turisty.

Společnost Axiom Space doufá, že v roce 2025 začne připojovat k ISS své moduly, které se na konec odpojí a vytvoří vlastní stanici. Ta by pak měla být pronajata platícím zákazníkům. Jonathan McDowell, astronom z Harvard and Smithsonian Centre for Astrophysics, je k takovému nápadu ale skeptický. "Nejsem přesvědčen, že můžete provozovat vesmírnou stanici se ziskem," podotkl.

To ale v tuto chvíli nedokáže nikdo stoprocentně říct a jak NASA, tak i další partneři ISS chtějí tyto příležitosti prozkoumat. "Se všemi těmito hráči intenzivně diskutujeme," říká Josef Aschbacher, šéf Evropské kosmické agentury (ESA). "Snažíme se najít způsob, jak pokračovat i po skončení ISS," dodal.

NASA se nyní věnuje programu Artemis a snaží se o návrat na měsíční povrch. I v tom je ale podle expertů spojitost s ISS. "Stanice je drahá," říká John Klein, expert na vesmírnou politiku na Univerzitě George Washingtona v USA. "Snaží se ji obejít programem Artemis," míní.

NASA totiž plánuje s pomocí mezinárodních partnerů vybudovat novou vesmírnou stanici, tentokrát ale už v blízkosti Měsíce. Projekt známý jako Lunární brána by se mohl začít budovat už v tomto desetiletí, opět ale nebude odpovídat velikosti ISS. Přesto by se mohl stát klíčovou součástí budoucích pilotovaných letů do vesmíru a fungovat jako základna pro astronauty cestující na Měsíc a z Měsíce.

Podle BBC je ve hře ale ještě jedna varianta. Stále existuje možnost, že ISS zničena nebude. Některé společnosti se obávají, že shození celé stanice do oceánu by bylo plýtváním a že některé z jejích modulů a zdrojů by mohly být znovu použity.

"Nikdo, kdo se zabývá vesmírem, nechce ISS jen tak hodit do oceánu," říká Gary Calnan, generální ředitel společnosti CisLunar Industries která předložila Bílému domu návrh na opětovné využití aspektů stanice. Bílý dům byl vnímavý, NASA se k tomu ale nevyjádřila. 

Ať už bude osud vesmírných stanic jakýkoliv, projekt ISS v roce 2031 skončí. Možná v ohnivém pekle atmosféry, možná v oceánu, možná demontáží. Nejdražší projekt světa by mohly nahradit menší vesmírné stanice, čekající na budoucí snahy lidstva o kolonizaci vesmíru. ISS za sebou zanechá působivý odkaz, ale zároveň i začátek něčeho zcela nového.

Související

Více souvisejících

vesmir ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy