Americká vláda přiznala tajný projekt. Desítky let probíhá na našimi hlavami

Co vidíte na obloze? Slunce, mraky, možná letadlo, v noci hvězdy. Daleko výše se nachází satelity, které jsou většinou pouhým okem nepostřehnutelné, přesto v dnešní době neméně důležité. Kromě navigačních údajů ale poskytují i mnohé další, cenné informace. A některý byly nyní odtajněny.

Vláda Spojených států zveřejnila před několika týdny po více než 16 letech informace, které jsou klíčem k pochopení extrémních projevů počasí. Údaje pocházejí z klimatických senzorů amerických satelitů, které mapovaly počasí z vesmíru.

Díky podrobným informacím z vesmírných satelitů budou moci vědci lépe pochopit meteorologické jevy ve vesmíru a důsledně tak chránit satelity, letadla, komunikační sítě a citlivé navigační systémy. Upozornila na to Americká geofyzikální unie v magazínu Space Weather.

Podle odborníků mohou extrémní projevy počasí ohrozit nejen bezpečnost na Zemi, ale i v kosmu samotném. Nebezpečné je například ozáření z nabitých částic, které se uvolní během velké sluneční erupce, nebo výbuchy plazmy či působení magnetického pole.

Satelity ve vesmíru monitorují také radiaci, která po nějakém čase způsobuje poruchy zařízení. To by samo o sobě mohlo být pro lidstvo katastrofální, neboť by mohlo dojít k fatálnímu selhání satelitních systémů. A na těch je dnes lidstvo závislé.

Monitorovací systémy byly vyvinuty v laboratoři v Los Alamos a zachycují data ze satelitů po celém světě po několik desítek let. Marc Kippen, programový manažer z Národního laboratoře v Los Alamos v Novém Mexiku, tvrdí, že se na oběžné dráze Země nachází 23 z více než 30 satelitů, které nesou technologii pro monitorování počasí.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir USA (Spojené státy americké) Satelity

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy