Nad evropským bojištěm nelétalo za druhé světové války univerzálnější letadlo, než model de Havilland Mosquito. Elegantní dvoumotorový stroj, který britské Královské letectvo (RAF) oficiálně zařadilo do výzbroje před 75 lety, 15. listopadu 1941, sloužil jako lehký bombardér, průzkumný stroj, noční stíhač a uplatnil se i jako bitevník. To vše zvládal přesto, že jej konstruktéři postavili ze zdánlivě zastaralého materiálu, totiž ze dřeva.
Továrna de Havilland, která mezi válkami proslula stroji pro rychlostní závody nebo elegantním čtyřmotorovým dopravním letounem Albatross, ale měla s použitím dřeva bohaté zkušenosti a inženýři dobře věděli, co dělají. Dřevěná konstrukce mosquit navíc nebyla nic primitivního, ve skutečnosti se jednalo o předchůdce dnešních kompozitů - mezi dvě vrstvy březové překližky se vlepila balza, pak byl materiál vytvarován do potřebného tvaru a nakonec potažen plátnem.
Mosquito, které podnik sira Geoffreyho de Havillanda vyvíjel přes počáteční odpor vojenského letectva "na vlastní pěst", bylo díky použití dřeva lehké a co je v bojových podmínkách důležité, snadno se opravovalo. O pohon se staraly legendární motory Rolls Royce Merlin, dobře známé třeba ze stíhaček Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire. Kombinace lehkého a aerodynamicky čistého trupu s výkonnou pohonnou jednotkou znamenala, že se letoun mohl pyšnit vysokou maximální rychlostí.
Při prvních testech před úředníky z ministerstva letectví na podzim 1940 dosahoval de Havilland Mosquito rychlostí až 640 kilometrů v hodině - vyšší než německé stíhačky Messerschmitt Bf 109. A navíc mohl nést zhruba tunu bomb. Vojáci tak letoun, kterému během prvních fází vývoje příliš nedůvěřovali, "vzali na milost". Přestože prioritu měly v té době stíhačky pro obranu ostrovů a strategické bombardéry pro útoky na Německo, měla RAF na začátku roku 1942 na pět desítek mosquit.
A jejich počty rychle rostly, i díky tomu že se do výroby mohly zapojit podniky po celé Velké Británii. S trochou nadsázky lze říci, že stačilo, aby měly zkušenosti z práce se dřevem. Původní role rychlého bombardéru mosquitům dlouho nevydržela, letoun se totiž ukázal být ideálním základem třeba pro noční stíhačku. Stačilo do trupu vestavět radar, do přídě čtveřici kanónů ráže 20 mm a čtyři kulomety a na světě byl obávaný lovec bombardérů, který slavil úspěchy až do konce války.
Další z mnoha verzí byl bitevník určený k útokům na pozemní cíle, existovala i varianta s dělem ráže 57 mm vestavěným v přídi, jež s úspěchem likvidovala obrněnou techniku. Velení RAF ale nezapomínalo ani na bombardování. Mosquita označovala cíle pro těžké bombardéry a používala se i na speciální operace, například odvážné nálety z malé výšky na úřadovny gestapa v Haagu či Oslu nebo útok na věznici v Amiensu. Při něm se v únoru 1944 dostaly na svobodu desítky francouzských odbojářů.
Při operaci Jericho, jež se v roce 1988 objevila jako komiks ve speciálu časopisu ABC, tehdy zahynul kapitán Percy Charles Pickard, někdejší velitel Čechoslováků z 311. bombardovací perutě RAF. Mosquita ale měla s Čechy a Slováky společného mnohem více než jen Pickarda. Už za války na nich například létali českoslovenští piloti z 68. noční perutě Královského letectva, a to včetně legendárního Karla Kuttelwaschera. A po osvobození se mosquita dostala do výzbroje čs. letectva.
Československo dostalo de Havillandy Mosquito výměnou za těžké bombardéry Consolidated Liberator 311. perutě, pro které nebylo ve zdejších podmínkách využití. Do června 1947 přilétlo z Británie 24 bojových mosquit, které už po únoru 1948 doplnily i dva cvičné stroje. Letouny v čs. letectvu vystřídaly řadu jednotek - nejprve sloužily u Leteckého pluku 24 v Plzni, který navazoval na činnost 311. perutě RAF, později se přesunuly do Kbel a skončily na letišti v Pardubicích v roce 1953.
Po komunistickém převratu nebyla mosquita kvůli západnímu původu přes své kvality právě preferovaným strojem. Ke konci kariéry si čs. mosquita zahrála i ve filmu, v propagandistickém Únosu z roku 1952 měla roli amerických letadel. O rok později pak přišel rozkaz k jejich vyřazení, v Británii přitom sloužila v pomocné roli až do roku 1963. Legendární stroje čekal v Československu neslavný konec, traduje se, že jejich trupy se rozřezaly a balza rozdala modelářům.
Související

80 let od nejničivějšího útoku na Japonsko. USA jeho brutalitou předčily i svržení atomových bomb

80 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Co to dnes pro nás znamená?
II. světová válka , de Havilland Mosquito , Letadla II. světové války , letadla, letectví
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
včera

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
10. dubna 2025 22:06

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
10. dubna 2025 21:31
Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
Vzájemné zavádění odvetných cel ze strany USA a Číny naznačuje, že tentokrát je Peking mnohem lépe připravený a odhodlaný bojovat než během prvního funkčního období Donalda Trumpa. Současný spor není jen o ekonomice – jde o to, kdo bude udávat směr světového dění.
Zdroj: Libor Novák