Žít v dnešním světě není jednoduché. Máme relativní mír, ale stačí jediný přešlap ve vládnoucích kruzích, malé nedorozumění a svět může být na prahu války. Zbrojní průmysl neustále vzkvétá a vyrobená vojenská technika bude vždy složit dvěma cílům - obrana nebo útok. Které zbraně patří mezi ty nejničivější?
10. Reaktivní granát (RPG)Jedna z nejnebezpečnějších zbraní byla vyrobena v Sovětském svazu. Představena světu byla v roce 1961 a od té doby se používá na bojištích. Je určená pro boj s obrněnými vozidly a ničení různých opevnění. Nejúčinnější je na vzdálenost 200 metrů, ale zasáhnout může i cíl kilometr daleko.9. Accuracy International (AWM)Jedná se o odstřelovačskou pušku vyrobenou ve Velké Británii. Od roku 1996 je hojně využívaná. Existuje ve dvou provedeních - Winchester a Lapua magnums. Obě by měly být schopné zasáhnout cíl přes 1000 metrů vzdálený. V roce 2009 se podařilo britskému vojáku vytvořit nový odstřelovačský rekord, když v rámci války v Afghánistánu zastřelil na vzdálenost 2 475 m postupně dva nepřátele.8. PlamenometJak už název napovídá, jedná se zbraň vrhající hořlavou látku. Poprvé pro vojenské účely vynalezena v Německu a masově používaná během první i druhé světové války. Dnes je její využití už mnohem civilnější, například při vypalování porostu. Zbraň je celkem těžká, protože společně s ní se musí nosit i palivo.7. Schwerer GustavVývoj nesmírně těžkého a velkého železniční kánonu ráže 80 centimetrů nebyl naštěstí nikdy dokončen. Dělo se vyvíjelo během druhé světové války v Německu bylo určeno pro ničení těžkého opevnění. Němci počítali s jeho nasazením ve Francii, k tomu však už nedošlo. Stroj vážil téměř 1350 tun a mohl vypálit dělostřelecké granáty o hmotnosti až sedm tun do vzdálenosti až 47 kilometrů.6. Třída SeawolfRychlé americký útočné ponorky s jaderným pohonem byly postavené v letech 1989 až 2005. Jsou prý odolné vůči jakýmkoli podmínky a proto pobyt na nich je limitován pouze zásoby jídla a vody. Vejde se do ní až 133 členná posádka a přepraví 50 raket Tomahawk naráz.
5. Třída NimitzTato letadlová loď byla sestrojena vědci ze Spojených států. Do provozu byla uvedena 3. května 1975. Má celkovou délku 332,8 metrů a ubytuje víc jak 5000 lidí a přepraví až 90 vrtulníků. Funguje na jaderném pohonu a je doposud největší válečnou lodí na světě.4. Třída ZumwaltRaketový torpédoborec amerického námořnictva je v podstatě novinkou, na trhu se objevil v roce 2016. Jedná se o víceúčelovou loď s důrazem na navádění střel a pobřežních operací. Co je dělá opravdu nebezpečnými je schopnost unést až 80 raket Tomahawk naráz.3. UGM-133 trident II- SLBMSpojenectví USA a Velké Británie přineslo ovoce, výsledkem je balistická střela odpalovaná z ponorek. Dosah střely je zhruba 12 tisíc kilometrů a pohybují se rychlostí až 29 tisíc kilometrů za hodinu. 2. Mezikontinentální balistická střela R-36Lidé ze Sovětského svazu rozhodně nezůstávali pozadu, co se výroby raket týče. Vyrobena byla roce 1974 a doteď je součástí vojenského arzenálu Ruska. Dolet má až 16 tisíc kilometrů a vybuchuje ve vzduchu, čímž způsobuje masivní škody.1. CAR bombaJedná se o nejsilnější zbraň z dílny Sovětského svazu, která byla kdy v historii odpálená. Testovací výbuch proběhl 30. října 1961. Bomba měla hmotnost 27 tun, délku 8 metrů a průměr 2 metry a jednalo se o třístupňovou termonukleární pumu s uvolněnou energií o síle přibližně 50 až 58 megatun TNT. To je přibližně 1500-násobek kombinované energie bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Původní plány počítaly s uvolněnou energií ekvivalentní 100 megatun TNT. Od tohoto plánu ale bylo naštěstí pro všechny upuštěno.
Související
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
zbraně , bomby , raketa , střela s plochou dráhou letu Tomahawk , válečné lodě
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák