Více než stovka předních světových expertů na robotiku napsala dopis OSN, v němž vyzývají k zákazu vývoje takzvaných "robotů zabijáků" a varují před novými závody ve zbrojení. Ale jsou jejich obavy opodstatněné? Na tuto otázku přinesl odpověď server BBC.
Celé pluky tanků bez lidské posádky; bezpilotní letouny schopné najít jediného povstalce v davu civilistů; zbraně ovládané počítačovými "mozky", co se učí stejně jako člověk. To vše patří mezi chytré technologické novinky, které vyvíjí a představuje zbrojní průmysl. Podle mínění mnohých expertů toto odvětví nyní vstupuje do "třetí revoluce vedení války".
"V každé sféře bojového pole - ve vzduchu, na moři, pod hladinou i na zemi - armády celého světa předvádějí prototypy autonomních zbraní," říká profesor umělé inteligence na Univerzitě Nového Jižního Walesu v Sydney Toby Walsh. "Nové technologie, jako je hluboké učení (deep learning) tuto revoluci pomáhají hnát kupředu. Technologická oblast jednoznačně vede a armáda se ji snaží dohonit," dodává.
Jednou z ohlášených novinek, která se protivníkům stará o bezesné noci, je bojový modul "neuronové sítě" kalašnikovů. Tvoří ho kulomet ráže 7,62 milimetru a kamera připojené k počítačovému systému, který - jak tvrdí jeho tvůrci - dokáže sám bez jakékoli lidské kontroly "identifikovat cíle a rozhodnout, zda vypálit".
Na rozdíl od běžných počítačů, které používají předprogramované instrukce řešící konkrétní, ale omezenou škálu předvídatelných možností, je neuronová síť navržena tak, aby se učila z předchozích příkladů, které si dokáže uzpůsobit na okolnosti, s nimiž se zatím nemusela setkat. A právě tato údajná schopnost činit svá vlastní rozhodnutí mnoho lidí znepokojuje.
"Pokud budou zbraně používat neuronové sítě a pokročilou umělou inteligenci, pak možná ani nebudeme vědět, na základě čeho se rozhodly zaútočit - a to je velmi nebezpečné," řekl hlavní technologický odborník společnosti Ultra Electronics Andrew Nanson. Dlužno podotknout, že je Nanson dost skeptický ohledně některých tvrzení výrobců zbraní. Jeho firma se specializuje na obranu.
Automatizované obranné systémy jsou už nyní schopny činit rozhodnutí na základě analýzy hrozby - například tvaru, velikosti, rychlosti a trajektorie blížící se střely - a zvolit odpovídající reakci mnohem rychleji, než dokáže člověk.
Ale co se stane, když se podobné systémy setkají s něčím, s čím nemají žádnou zkušenost - a přitom budou mít volnou možnost postupovat na základě svého "nejlepšího odhadu"? Chyby by mohly mít katastrofální následky. Zabití nevinných civilistů, zničení nevojenských cílů nebo útok proti vlastní straně.
A právě toho se mnozí experti obávají. Ne toho, že umělá inteligence začne být příliš chytrá a převezme kontrolu nad světem, jako superpočítač Skynet z filmů o Terminátorovi, ale toho, že je příliš hloupá.
"Současné problémy nejsou spojeny se superinteligentními roboty, a s těmi hloupými, které nedokážou pružně rozlišit mezi civilními cíli a vojenskými cíli, s výjimkou velmi úzce vymezeného nastavení," poznamenal profesor umělé inteligence a robotiky Sheffieldské univerzity Noel Sharkey.
Související
Směřujeme k další světové válce, varují experti. Popsali, jak velké je riziko, že vypukne
Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák