Budou za nás v blízké budoucnosti bojovat roboti, laserové zbraně a tanky bez posádky?

Více než stovka předních světových expertů na robotiku napsala dopis OSN, v němž vyzývají k zákazu vývoje takzvaných "robotů zabijáků" a varují před novými závody ve zbrojení. Ale jsou jejich obavy opodstatněné? Na tuto otázku přinesl odpověď server BBC.

Celé pluky tanků bez lidské posádky; bezpilotní letouny schopné najít jediného povstalce v davu civilistů; zbraně ovládané počítačovými "mozky", co se učí stejně jako člověk. To vše patří mezi chytré technologické novinky, které vyvíjí a představuje zbrojní průmysl. Podle mínění mnohých expertů toto odvětví nyní vstupuje do "třetí revoluce vedení války".

"V každé sféře bojového pole - ve vzduchu, na moři, pod hladinou i na zemi - armády celého světa předvádějí prototypy autonomních zbraní," říká profesor umělé inteligence na Univerzitě Nového Jižního Walesu v Sydney Toby Walsh. "Nové technologie, jako je hluboké učení (deep learning) tuto revoluci pomáhají hnát kupředu. Technologická oblast jednoznačně vede a armáda se ji snaží dohonit," dodává.

Jednou z ohlášených novinek, která se protivníkům stará o bezesné noci, je bojový modul "neuronové sítě" kalašnikovů. Tvoří ho kulomet ráže 7,62 milimetru a kamera připojené k počítačovému systému, který - jak tvrdí jeho tvůrci - dokáže sám bez jakékoli lidské kontroly "identifikovat cíle a rozhodnout, zda vypálit".

Na rozdíl od běžných počítačů, které používají předprogramované instrukce řešící konkrétní, ale omezenou škálu předvídatelných možností, je neuronová síť navržena tak, aby se učila z předchozích příkladů, které si dokáže uzpůsobit na okolnosti, s nimiž se zatím nemusela setkat. A právě tato údajná schopnost činit svá vlastní rozhodnutí mnoho lidí znepokojuje.

"Pokud budou zbraně používat neuronové sítě a pokročilou umělou inteligenci, pak možná ani nebudeme vědět, na základě čeho se rozhodly zaútočit - a to je velmi nebezpečné," řekl hlavní technologický odborník společnosti Ultra Electronics Andrew Nanson. Dlužno podotknout, že je Nanson dost skeptický ohledně některých tvrzení výrobců zbraní. Jeho firma se specializuje na obranu.

Automatizované obranné systémy jsou už nyní schopny činit rozhodnutí na základě analýzy hrozby - například tvaru, velikosti, rychlosti a trajektorie blížící se střely - a zvolit odpovídající reakci mnohem rychleji, než dokáže člověk.

Ale co se stane, když se podobné systémy setkají s něčím, s čím nemají žádnou zkušenost - a přitom budou mít volnou možnost postupovat na základě svého "nejlepšího odhadu"? Chyby by mohly mít katastrofální následky. Zabití nevinných civilistů, zničení nevojenských cílů nebo útok proti vlastní straně.

A právě toho se mnozí experti obávají. Ne toho, že umělá inteligence začne být příliš chytrá a převezme kontrolu nad světem, jako superpočítač Skynet z filmů o Terminátorovi, ale toho, že je příliš hloupá.

"Současné problémy nejsou spojeny se superinteligentními roboty, a s těmi hloupými, které nedokážou pružně rozlišit mezi civilními cíli a vojenskými cíli, s výjimkou velmi úzce vymezeného nastavení," poznamenal profesor umělé inteligence a robotiky Sheffieldské univerzity Noel Sharkey.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka Roboti Armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy